Efsanevi Dinazor Dev Fırtına Kuşları Hala Yaşıyor Mu?

Her yıl keşfettiğimiz on binlerce yeni hayvan türü, egzotik ve tuhaf yaratıklarla dolu gezegenimizde daha keşfedecek çok fazla canlı var.

Her yıl, dünyanın her yerinde 15.000 ila 18.000 arasında yeni hayvan türü keşfedilmekte ve en yeni DNA testleri kullanılarak sınıflandırılmaktadır. Herkesin bildiği gibi, yeryüzünde soyu tükenmiş ya da bilinmeyen yaratıklar hala bulunmaktadır. Efsanelerde adı geçen yaratıkların gerçekten soyu tükendiyse ya da hala yaşıyorlarsa…

Kuzey Amerika`da yerli halk, Dev Fırtına Kuşları hakkında şarkı söyler, totemler süsler ve masallar anlatırlar. Bu efsanevi yaratığın, 20 metreyi bulan kanatlarını çırpmasıyla fırtınalar yaratabileceğine inanırlardı.

Onların ıssız dağların zirvelerinde yaşadıkları söylenir ve Dünya’nın Büyük Ruhu’nun hizmetkârı olduklarına inanılırdı. Bu canlılar her ne kadar vahşi olsalar da yerli halk onları sevip, gazaplardan koruyorlardı. Gerekmedikçe bulundukları yollardan geçmemeye özen gösteriyorlardı.

Modern dünyada, Thunderbirds Pteranodon, bilinen en büyük uçan sürüngenlerin bazılarını içeren bir Pterosaurs cinsi ile ilişkilendirilir. Fosilleşmiş kalıntılar çoğunlukla Kuzey Amerika’da, daha doğrusu günümüzde Kansas, Alabama, Nebraska, Wyoming ve Güney Dakota’da keşfedilmiştir.

Ama bu kuşların zamansız yok oluşu kafalarda onlarca soru işaretine yol açıyor. Öte yandan 200 yıldan uzun bir süredir, yukarıda bahsedilen alanların sakinleri, nesli tükenmekte olan Pterosaurlar gibi, kertenkele benzeri özellikler taşıyan muazzam kuşları içeren bazı olayları rapor etmişlerdir.

1950’lerde ABD’de oldukça heyecan verici bir fotoğraf ortaya çıktı. Amerikan İç Savaşı’ı, 1864’te açıklanamayan bir olaya şahit oldu. Vicksburg kenti yakınlarında, herhangi bir kuş türene benzemeyen bir canlı altı Amerikan askerinin ayaklarının altında duruyordu.

Uzun bir gaga ve alışılmamış bir kafa ile birlikte, dikkate değer bir kanat açıklığı vardı. Bu yaratığın aslında Amerikan yerli halkının tasvir ettiği ünlü Dev Fırtına Kuşlarından biri olması mümkün olabilir.

25 Temmuz 1977 tarihli bir başka rapor, Lawndale, Illinois’den üç çocuğun yer aldığı bir olayı vurguladı. Hayatta kalan iki çocuğun anlattığına göre dev kuş, arkadaşları olan Marlon Lowe’yi yakalayana kadar onları kovalamıştır. Kuşun, uzun pençeleri vardı ve çocuğu 2 metre yüksekliğe kadar çıkarmıştı fakat çocuk kayda değer bir mücadele vererek kuştan kurtulmayı başardı.

Yerel yetkililer bu olayla ilgili olarak bilgilendirildi ancak yetkililer fotoğraftaki ayak izinden başka kanıt bulamadıkları için olaya pek ilgi göstermediler.

Gezegenimiz pek bilinmeyen ve erişilemeyen yerlere sahip olduğu için bu tür canlıların var olduğunu düşünmemiz yanlış olmaz. Bu canlının soyunun tükenmekte olduğu hipotezine inanabiliriz ama yırtıcı özellikleri ve devasa vücudundan dolayı, hayatta kalmayı başaramadığına inanmak biraz zor.

Bu tür kuşlarla ilgili yeni bir rapor ortaya çıkmamış olsa da, bilinen Amerikan Yerli kültürüne dayanan bir sembolizmle birlikte, bu efsanevi kuşların zaman testini geçtiğini ve türlerini milyonlarca yıl koruyabildiğini kanıtlayabiliriz.

Tekrar ortaya çıkmaları biraz zaman alabilir ama ben inanıyorum ki günümüz dünyasının teknolojik ilerleyişiyle, muhteşem Thunderbird`ların, soru işaretleri bırakmadan keşfedilmesi yakındır…

    1. Recep özkök 8 Nisan 2018
    2. Motoki 4 Mayıs 2018

    Leave Comments