Drakula Fatih Sultan Mehmet’e Karşı

#gizemlervebilinmeyenler #dracula #fatihsultanmehmed

Hepimizin bildiği gerçek ölümsüz vampir Kont Dracula’nın dayandığı tarihsel şahıs Voyvoda III. Vlad’ın, aslında bizim tarihimizle doğrudan bir ilişkisi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu yazıda, Bram Stoker’ın romanındaki Kont Dracula’ya hayat veren asıl kişilik III. Vlad’ın hayatını ve Osmanlı İmparatorluğu ile nasıl yakından ilişkisi olduğunu anlatacağım.

III. Vlad’ın (bizim deyişimizle Kazıklı Voyvoda) babası olan II. Vlad Dracul, gençlik yıllarında “the Order of the Dragon (Latince Societas Draconis)” adlı, amacı Doğu Avrupa’yı ve Kutsal Roma İmparatorluğu’nu, o zamanlarda politik gücü zirvedeki Osmanlı İmparatorluğu’nun baskılarından korumak olan birliğe katıldı.

‘Dracul’ ismi ona Wallachia halkı tarafından acımasız ve yiğit bir şövalye olmasından ötürü duyulan saygı ve korku ifadesi olarak verildi. Modern Romence’de ‘drac’ kelimesi ‘iblis’ ya da ‘şeytan’ anlamına gelirken, Latincede ‘Draco’ kelimesi de ‘dragon’, yani ejderha anlamına gelmektedir. Aslında birer kelime oyunu gibi görünen bu hitaplar, tamamen tesadüf olmayıp II. Vlad’ın “the Order of the Dragon” da gösterdiği başarılardan ötürü de verilmiştir. Kelimeye eklenen ve daha sonra oğlu III. Vlad’ın da kullanacağı ek olan ‘ul’ ya da ‘ulea’ ise ‘oğlu’ anlamına gelir.

  • Leave Comments