Ana sayfa Gizemler Yarı Örümcek Akrep Amber İçinde Bulundu

Yarı Örümcek Akrep Amber İçinde Bulundu

Yarı Örümcek Akrep Amber İçinde Bulundu

163
0
PAYLAŞ

Yeni, tuhaf bir örümcek benzeri canlı, yaklaşık 100 milyon yıl önce Kretase döneminde kehribar renginde kazılan Güneydoğu Asya’da keşfedildi ve karanlık köşelerde gizlenen tüyler ürpertici sürüngenlerden daha korkunç olabilir.

Amber, yüzyıllardır Myanmar’da mücevher için aranmakta ve kullanılmakta, ayrıca örümceklerin ve diğer arachnid akrabalarının evrimini anlamak için bir hazine deposudur. Geçmiş haftalarda iki bağımsız ekip, bir örümcek ile akrep arasında bir haça benzeyen, amber içine konan 100 milyon yıllık dört örneği anlatıyor.

Madison’daki Wisconsin Üniversitesi’nden evrimci bir gelişim biyoloğu olan Prashant Sharma, bu kesif için “örümcek gelişimi konusundaki büyük boşlukları kapatmamıza yardımcı olabilir” dedi.

Arachnidler, akrepler, keneler ve örümcekleri içeren sekiz bacaklı omurgasız hayvanların bir grubudur. Yaklaşık 300 milyon yıl önce ortaya çıkmış olan örümcekler, ipek üreten ve süngerler adı verilen küçük gözeneklerden ekstrüzyonunu kontrol eden, iplik işletmeleri tarafından modifiye edilen “bacaklar” ile bilinirler.

Erkek örümcekler ayrıca dişlerine ve dişi içine sperm ekleyen dört bacak çifti arasında değiştirilmiş bir “bacak” geliştirdiler. 430 milyon yıl önce atadan bir alüvekten ayrılmış olduğuna inanılan, akrepler bölümlü abdomenlerden farklı olarak, en ilkel örümceklerin tamamı pürüzsüz sırtlara sahiptir.

Ancak 1989’da araştırmacılar, bilinen en eski örümcekten 100 milyon yıl daha eski olan şüpheli, filiz taşıyan bir fosili keşfettiler. Paleobiyologlar, 2008 yılına gelindiğinde, bu eski ipek üreticisinin sadece örümcek akrabası olduğunu, belki de gerçek örümceklerin basamaklarını fark ettiler. Araştırmacılar, 400 milyon ila 250 milyon yıl önce geliştiği düşünülen Uraraneida grubuna koydu. Bu, iplik memleketleri ve diğer örümcek özelliklerinin ne zaman geliştiğine dair pek çok soruyu cevapsız bıraktı.

Daha sonra, birkaç yıl önce kehribar fosil bayileri, Çin’deki Nanjing Enstitüsü ve Paleontoloji Enstitüsünden iki paleobiyologa bağımsız olarak, amber kaplı 5 milimetrelik Uraraneida’ya benzer şekilde yaklaştılar. Bunlardan biri olan Wang Bo, sonunda Chimerachne yingi (Latince’de “chimera spider”) adlı iki örneğini incelemek üzere bir ekip oluşturdu.

Diğer paleobiyolog Huang Diying, bu fosillerin farklı bir çiftini inceleyen ikinci bir ekip kurdu. İki grup, sonuçlarını aynı dergiye gönderdikleri sürece birbirlerini bilmediklerini söylüyor.

Ve daha da şaşırtıcı olan kehribarın sadece 100 milyon yıllık olması. Dolayısıyla bu örümcek akrabaları 200 milyon yıldır örümceklerle yan yana avlandığını gösteriyor.

PAYLAŞ
Önceki makaleAğaçlardaki Şeytani Terör Baykuş Cadı Abuela La Lechuza
Sonraki makaleSu Altı Piramitleri
Sevgili Gizemler ve Bilinmeyenler takipçileri sizlere elimden geldiğince Dünyanın dört bir yanından ve yurdumuzdan farklı ve değişik konular sunmak için uğraşmaktayım. Bu gerçekten ciddi bir zaman ve emek isteyen bir iş, gerek çeviriler olsun, gerek düzenlemeler ve konu ile ilgili görselleri bulmak olsun. Siz gizem dostlarına daha etkili olmak adına şu anda kanalımı daha verimli bir hale getirmek için çalışmalar başlatmış durumdayım. Bu sebepten kanalıma abone olup , videolarımı sosyal medyada paylaşmanız kanalımızın büyümesini sağlayacak ,ayrıca seyrettiğiniz videoya like verip ,konuların altına yapacağınız kısacık bir yorum bile. Bu emeklere biraz olsun katkı sağlayacaktır.Ayrıca videoları sosyal medyada paylaştıp, tavsiye ettikçe kanalımızda gelişecektir.Siz gizem dostlarının bu emekleri boşa geçirmeyeceğini biliyor ve değerli yorumlarınızı bekliyorum. Gizemli videolarda görüşmek üzere. Teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here