You are here: Home » Genel » Mona Lisa’nın Gözündeki Rakamlar.

Mona Lisa’nın Gözündeki Rakamlar.

Mona Lisa’nın Gözündeki Rakamlar

Mona Lisa inceleyen sanat tarihçileri, ünlü eserin

gözlerinde harf ve rakamlar yer aldığını fark ettiler.

Günümüzde kullanılan yüksek büyütme yöntemiyle tablo incelenirken, Mona Lisa’nın göz bebeklerini kaplayan koyu boyada minik harf ve rakamların gizlendiği ortaya çıkarıldı.

Uzmanlar, zor seçilen bu harf ve rakamların gerçek birer “Da Vinci şifresi” olabileceğini söylüyor.

Mona_Lisa,_by_Leonardo_da_Vinci,_from_C2RMF_retouched

Yazar Dan Brown’ın dünyada fırtınalar koparan kitabı “Da Vinci Şifresi”nde de Mona Lisa’nın Kutsal Kase’ye ait kimi sırları barındırdığı yazıyordu.

Bu gizemli harf ve rakamları keşfeden kişi olan İtalyan Ulusal Kültürel Miras Komitesi’nin başkanı Silvano Vincetti, “Çıplak gözle bakıldığında bu sembolleri göremiyorsunuz, ancak eğer bir büyüteçle kesinlikle görülür hale geliyorlar.” açıklamasını yaptı ve ekledi:

“Sağ gözde, Leonardo da Vinci’nin ismini sembolize eden LV harfleri yer alıyor. Sol gözde de kimi semboller var ancak bunlar o kadar belirgin değil.”

“Ne olduklarını çıkartabilmek pek kolay değil, CE harfleri ya da B harfi olabilir.”

“Arka plandaki köprünün kemerinde de 72 rakamı ya da L harfi ve 2 rakamı seçilebiliyor.”

100_2203

“Tablonun neredeyse 500 yıllık olduğu gözönüne alınırsa, bu sembollerin ilk çizildiği zamanki kadar keskin ve belirgin olmaması anlaşılabilir bir durum.”

“Yaptığımız ön incelemeler, bunların birer hata olmadığını ve ressam tarafından tabloya eklendiklerini gösteriyor.”

Bir komite üyesinin antika dükkanında bulduğu kitapta Mona Lisa’nın gözlerinde yer alan sembollerden bahsedildiğini görmesiyle başlatılan araştırma şimdilik sonuç vermiş gibi görünüyor.

media_httpwwwartdaily_grhpk-scaled1000

Vinceti, “Da Vinci’nin Mona Lisa’ya özel bir değer verdiğini biliyoruz ve hatta son yıllarında tabloyu gittiği her yere beraberinde götürdüğü de biliniyor.” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Da Vinci’nin gizemli bir insan olduğu ve çalışmalarında kullandığı sembollerle kimi mesajlar ilettiği de bilinen bir gerçek. Bütün bu semboller belki de, tablodaki gizemli kişiye bir aşk mesajıydı.”

mona_lisa3

Sevgili Gizemler ve Bilinmeyenler takipçileri sizlere elimden geldiğince Dünyanın dört bir yanından ve yurdumuzdan farklı ve değişik konular sunmak için uğraşmaktayım. Bu gerçekten ciddi bir zaman ve emek isteyen bir iş, gerek çeviriler olsun, gerek düzenlemeler ve konu ile ilgili görselleri bulmak olsun. Siz gizem dostlarına daha etkili olmak adına şu anda kanalımı daha verimli bir hale getirmek için çalışmalar başlatmış durumdayım. Bu sebepten kanalıma abone olup , videolarımı sosyal medyada paylaşmanız kanalımızın büyümesini sağlayacak ,ayrıca seyrettiğiniz videoya like verip ,konuların altına yapacağınız kısacık bir yorum bile. Bu emeklere biraz olsun katkı sağlayacaktır.Ayrıca videoları sosyal medyada paylaştıp, tavsiye ettikçe kanalımızda gelişecektir.Siz gizem dostlarının bu emekleri boşa geçirmeyeceğini biliyor ve değerli yorumlarınızı bekliyorum. Gizemli videolarda görüşmek üzere. Teşekkürler

http://www.gizemlervebilinmeyenler.com

2 Comments

  1. Mona Lisa tablosunun gizemli yonu; bir yuzunun Hz. Isa, diger yuzunun ise Hz. Meryem ‘in yuzunun olmas?d?r..

  2. Size gerçeği anlatayim..Da Vinci Osmanlı da Anadolu da doğan Ortodoks Türk u..Avrupa ya bebekken götürüldü ve ablasida ondan önce götürüldü bunlar orada casus eğitimi aldilar..işte tabloda ki resim ablasina ait..ama eniştesi bile bilmiyordu bunu..10 yıl boyunca ablası ona poz verdi ve ablasının komşusu oldu..her poz veriste Osmanlı ya ait saraya ulaştırılacak sırları konuşuyorlardı..Da Vinci evlendi ve 3 çocuğu oldu saraya İst la haber saldı hem gizli eşinin ve çocuklarının hemde ablasının İst la tekrar dönüp sığınması için..saray onay verir çünkü Osmanlı casusluk kanunlarinda asla geri dönmek yoktur..eşi çocukları ablası gizlice gemi ile gelirler..Vinci İst la gelişinde padişah portresi yaparken zaten Avrupa dan aldığı sırları konuşuyordu yine sırları ablasiyla eşine vermişti onlarda saraya ulastirdilar..Vinci Ist la gelişinde gizli köprü bile yapmıştı..gizli bir ezoterik tarikata bağlıydı bu tarikat hz.İsa nin evli ve çocuğu olduğuna inanıyordu..zaten tarih kayıtlarında o tabloda ki kadının tablo bittikten sonra kaybolduğu yazıyor..ve eniştesi o tabloyu beğenmedi karısını çirkin gösterdiğini ve siyah elbisenin yakışmadığını alıp başına çalmasını söyler tabloyu da beğenmez..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir