Mavi Kitap ve Ay Üssü Ufuk Projesi

Edward Joseph Snowden (d. 21 Haziran 1983), ABD’li bilgisayar uzmanı, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı. Gizli NSA belgelerini medyaya ifşa ederek NSA tarafından yürütülen küresel izleme aletlerinin işletme detaylarını, Beş Göz ortaklarını ve birçok ticari ve uluslararası ortağı ortaya çıkaran NSA sızıntılarını başlatmıştır.

Snowden’in gizli belgeleri ifşa etmesi Pentagon evraklarını sızdıran Daniel Ellsberg tarafından ABD tarihindeki en önemli sızıntı olarak nitelendirilmiştir. 5 Haziran 2013’te başlayan bir süreç PRISM, XKeyscore ve Tempora gibi internet izleme programlarının yanında ABD ve Avrupa’nın telefon metadatalarının alıkonulmasını ortaya çıkardı. Raporlar, Snowden’in NSA çalışanı Booz Allen Hamilton için çalışırken The Guardian ve The Washington Post’a sızdırdığı belgelere dayanmaktadır.

Gazetelere yapılan siyasi baskılar sebebiyle Kasım 2013’e kadar The Guardian belgelerin yüzde birini yayımlayabildi.

Gizliliği kaldırılan belgelerde ayda insanlı bir karakol inşa etmek için Amerika Birleşik Devletleri Ordusunun 1959 yılında Ufuk Projesi isimli planları olduğunu ortaya koyuyor. Ay da devasa ,insanlı bir üs kurmak askeri ve bilimsel operasyonlar için potansiyel önem taşımaktaydı. Çünkü çok değerli bilimsel, askeri ve siyasi prestij geleceği için bu ay üssünü ilk kuran ülke bu avantaja sahip olacaktı. Bu avantaja en çok sahip olmak ülke şüphesiz ABD olacaktı.

  • Leave Comments