Cthulhu Efsanesi Gerçek Mi ?

Cthulhu, Howard Phillips Lovecraft’in yarattığı Cthulhu Mitosu’ndaki Yüce Eskiler’den (Great Old Ones) biridir. Cthulhu’nun devasa boyutları ve ima ettiği dehşet ilk akla gelen özellikleridir. İsminin telaffuz edilişi tam olarak belirtilememiştir ancak ingilizce’de bazen “ketuuluu” gibi okunur.
Cthulhu ilk olarak Lovecraft’in “Cthulhu’nun Çağrısı” (The Call of Cthulhu) (1928) isimli kısa hikâyesinde görünmüştür.

 

Cthulhu’nun detaylı betimlemeleri heykelleri baz alınarak yapılmıştır. Hikayede ilk görünen heykel “aynı anda bir ahtapotun, bir ejderin ve bir insan bozuntusunun resimleri etli, duyargalı bir kafa gelişmemiş kanatlı, grotesk ve pullu bir bedenin üstünde duruyordu; ancak onu şok edici kadar korkutucu yapan bütün genel hatlarıydı.” şeklinde tanımlanmıştır. Bir polis baskını sonrasındapoopçirilen heykel “Belirsiz antropoit hatlarına sahip bir canavar  ancak ahtapot benzeri ve suratı duyargalarla dolu bir kafaya, pullu lastiksi görünüşlü bir bedene, ön ve arka bacaklarında çok büyük pençelere ve sırtında uzun, dar kanatlara sahipti.” şeklinde anlatılmıştır.

Cthulhu’nun kendisi sonunda göründüğünde, “yaratık bütün tanımların ötesindeydi  yürüyen ya da tökezleyen bir dağdı O” diye betimlenmiştir ve “gevşek pençeler”‘e sahip olduğu söylenmiştir.

 

Cthulhu’nun Arabistan merkezli dünya çapında bir mezhebi vardır. Mezhep liderlerinin Çin dağlarında oldukları ve ölümsüz oldukları söylenmiştir.

Yüce Eskiler’in şekilli oldukları ama et ve kandan değil, madde diye tanımlanamayacak bir şeyden var oldukları, yaşamadıklarını ama ölü de olmadıkları, Cthulhu’nun büyülerinin hepsini koruduğunu ve “yıldızlar uygun konuma geldiklerinde” yeniden dünyaya çıkacakları, Mezheb’in görevinin yıldızlar doğru konuma geldiklerinde Yüce Eskiler’i serbest bırakmak olduğu, ve Yüce Eskiler’in telepetik olup insanların rüyalarıyla oynayarak Cthulhu mezhebini kurdukları bilgilerini verir polisin sorguladığı Yaşlı Castro isimli bir mezhep üyesi.

 

Mezhebin baz aldığı bir de kitap vardır Necronomicon adında. Necronomicon Deli Arap Abdül Alhazred tarafından yazılmıştır ve “pek çok tartışmalara yol açmış” olan “Sonsuza dek yatabilen ölü değildir, ve tuhaf uzak zamanlarda (ing. Aeons) ölüm bile ölebilir.” dizelerinden bahsedilir. Mezhep ayrıca bilinmeyen bir dilde söylenen şu formülü tekrar erder: “Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn”, çevirisi ise aşağı yukarı “R’lyeh’deki evinde ölü Cthulhu düş görerek bekliyor”dur.

Lovecraft’ın Diğer Yazılarında

Cthulhu’nun ayrıca “Deliliğin Dağlarında”, “Dunwich Korkusu”, “Karanlıkta Fısıldayan” ve “Innsmouth Üzerindeki Gölge”‘de bahsi geçer. Inssmouth Üzerindeki Gölge’de ise Cthulhu’nun ayrıca “Deep One” isimli insan-kertenkele-balık kırması yaratıklar tarafından da tapıldığı öğrenilir.

“Cthulhu Mitosu” ismi Lovecraft’in ölümünden sonra yazılarının basılmasını ve tanıtılmasını sağlayan arkadaşı August Derleth tarafından (HPL’nin ölümünden sonra) bulunmuştur. Derleth’in kurduğu evrende ise Yüce Eskiler (kötü) ve Yaşlı Tanrılar (iyi) savaşmaktadır, Derleth’in bu enterpretasyonu çoğu Lovecraft hayranı tarafından “iyi köyüye karşı” denaryosu kurduğu için eleştirilir.

 

Ayrıca Cthulhu Mitosu bir sürü yazar tarafından kullanılmış olan ve üzerine hikâye kurmak için çok kapsamlı bir evrendir.

Cthulhu’nun (ve Mitos’un) ayrıca popüler kültürde müziklerden filmlere kadar çok büyük bir etkisi olmuştur.

Müziklerde Metallica’nın yazdığı “The Call of Ktulu” (enstrümental, Ride The Lightning albümünden) ve “The Thing That Should Not Be” (Master of Puppets albümünden) ve gotik-korku müzik grubu Nox Arcana’nın hazırladığı 21 parçalık “Necronomicon” albümü sayılabilir.

 

Filmlerde ise Lovecraft’in bazı hikâyeleri direkt uyarlanmıştır (örn: Herbert West-Reanimator ve sessiz film Call of Cthulhu), bazen de Lovecraft temaları etki etmiştir (en ünlü örnek “Evil Dead” – Kötü Ruh/Şeytan’ın Ölüsü film serisidir, orada Necronomicon olayların başlama noktasıdır; uzak bir örnek ise hikâye işlenişi olarak Deliliğin Dağlarında ile benzerlik gösteren “Alien” – Yaratık dır).ve ayrıca South Park’ın 7,8 ve 9’uncu bölümlerinde görülmüştür

Cthulhu Mitosu oyunlara da uyarlanmıştır, özellikle rol yapma oyunu Call of Cthulhu olarak. Yine filmlerdeki gibi Lovecraft temalarından etkilenmiş bilgisayar oyunları vardır (Alone In The Dark’tan World of Warcraft’e kadar), ve de 2005 yılının korku oyunu “Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth, bir sürü örnek içinden sayılabilir.

 

Cthulhu’nun ve öbür Mitos elementlerinin resimleri de yapılmıştır.

Evet yazarın hayatını anlattıktan sonra şimdi de onu üne kavuşturan bir unsurdan; üslubundan bahsetmeliyiz sanırım. Lovecraft’in yazdığı kurgu hikayelerindeki tasvirlerinde hep bir gizem vardır. Yazar hikayesindeki yaratığı size tasvir ederken hiçbir zaman onu ayrıntılarıyla anlatmaz. Tasvirlerini kısa tutup genelde “Nasıl delirmediğime şaşıyorum” gibi ifadeler kullanır. Lovecraft Necronomicon’un gerçek olmadığına dair mektuplar yazmak zorunda kalmıştır. Bundan başka Lovecraft’in eşcinsel olduğuna ve eşinin Aleister Crowley ile ilgisinin olduğuna dair çeşitli iddialar ortaya çıkmıştır. Fakat bunların hiçbiri doğru değildir.

Lovecraft’in hikayelerinde kadınlara yer vermemesinin nedeni onlara ve diğer insanlara olan güvensizliğidir. Fazla arkadaşı olmayan Lovecraft’in iyi arkadaşları da genelde kendi gibi yazar olan mektup arkadaşlarıdır.

 

That is not dead which can eternal lie;And with strange aeons even death may die…

Bu dizeleri mutlaka duymuşsunuzdur. Anlamı “Sonsuza dek yatabilen ölü değildir; Ve tuhaf zamanlarda ölüm bile ölebilir…” dir. Bu dizeler Necronomicon’daki en bilinen dizelerdir. Necronomicon’un doğru olmadığını, böyle bir kitap olmadığını söyledik yukarıda. Fakat bu bizim fantezideki Necronomicon’u anlatmamıza engel değildir sanıyorum.

Pasifik okyanusundan kaydedildiği iddia edilen ”Cthulhu Sesi” ,”The Bloop” Olarak geçmektedir.

 

Hakkında binlerce farklı görüş bulunan aynı zamanda bir frp karakteri bulunan ve Lovecraft öykülerinin en büyük merak edilen kısımlarından olan Cthulhu Efsanesi uzun süredir devam etmektedir.Lovecraft öykülerini okuyarak daha detaylı bilgiler edinebillirsiniz.Bu konuda bir çok belge,metin ve efsane bulunmaktadır.Yukarıdaki açıklama Vikipedi gibi belirli sitelerden derlenmiş bilgiler içermektedir.

Metallica’ The Call of Ktulu ‘ enstrumental parcasi ismini Lovecraft’in en buyuk hayranlarindan biri olan grubun o zamanki merhum basisti Cliff Burton tarafindan almistir.Parcanin orijinal adi “When Hell Freezes Over” idi ancak Cliff tarafindan ismin telif hakkı yüzünden ‘The Call Of Ktulu’ olarak tekrar isimlendirildi.”

 

    1. Esvet Özer 12 Eylül 2017

    Leave Comments