Banshee’s Ölüm Çığlığı Atan Periler

Banshee’s Ölüm Çığlığı Atan Periler

Banshee bir Irlanda efsanesi aslında. İskoçya, Avusturalya, ve Amerika’ya da yayılmış bu inanç ama aslında çıkış noktası Irlanda. Ve diğer ülkelere de Irlandalıların göçleri sebebiyle yayılmış..

Banshee’ler Irlanda inançlarında var olan, ölüm haberi veren periler aslında.. Haklarında yazılan ilk yazılar 8.yy’dan kalma..

Banshee’lerin geceleri yakında ölecek kişinin odasının penceresi altında çığlıklar atarak ağlardığı duyulurmuş.. Kimse görmezmiş bu varlıkları. Sadece sesi duyulduğu zaman bilinirmiş ki o evden biri ölecek. Aynı anda birkaç Banshee’nin çığlık attığı duyulursa , bu, ölecek olan kişinin önemli bir kişi olacağına işaret edermiş..

Banshee’ler aslında saf Irlanda kanı taşıyan ailelerin koruyucu perileriymiş. Ait oldukları aileleri çok sever, birinin öleceğini hissettikleri zaman yas tutmaya, ağıtlar yakmaya başlarlarmış.

Banshee’leri gören çok azmış. Tüm bu insanların söylediği ortak şey ise uzun boylu, zayıf bir kadın görüntüsünde olduğu, saçlarının ayaklarına kadar uzandığı, ve yeşil giysi üzerine gri bir kapşonlu pelerin giydiği imiş.. Banshee’lerin gözleri hep kıpkırmızıymış ağlamaktan..

Aslında gece yarısı birden atılan tiz çığlıklar, ağlama sesleri ve hıçkırıklar duymak çok ürkütücü geliyor, üstelik ölümü haber veriyorlar.. Ama bir yandan da o ağıtları aslında çok sevdikleri biri için yaktıkları, korumakla yükümlü oldukları ailelere sevgiyle bağlandıkları ve aslında üzüntüden ağladıkları düşünülünce çok naif, çok saf bir sevgi varlığı gibi geliyor insana Banshee’ler..

Ha unutmadan, bazı hikayelerde de Banshee’lerin ağlayıp haykırarak aileye birinin öleceğini haber vermelerinin sebebinin aslında o aileyi haberdar etmek, ölüm acısının birden onları şoka uğratmaması için onları buna hazırlamak olduğundan bahsediliyor..

Hatta hala Irlanda’nın bazı ufak kasaba ve köylerinde duyulduğu, varlığını sürdürdüğü söylenirmiş kulaktan kulağa..

    1. Melis 6 Kasım 2016
    2. Dilan Kurşun 2 Eylül 2017
    3. Berfin diye biri 18 Ekim 2020

    Leave Comments