Aswang Filipino Halk Canavarı

Aswang Filipino Halk Canavarı

 

Aswang, vampir, cadı ya da kurtadam gibi birkaç yaratığın bir kombinasyonu gibi görünmesini sağlayan çeşitli özelliklere sahip olan bir canavardır. İsim, Sanskritçe kelimeden iblis anlamına gelen “Asura” dan türetilmiştir.

Aswanglar genellikle gündüz maskelilerdir, ama genellikle sessiz ve utangaç insanlardır. Geceleri, genellikle yarasalar, kuşlar, ayılar, kediler veya köpekler gibi diğer canlıların formlarını alarak aswang formuna dönüşürler. Böylece onlar gündüzleri ve geleneksel bir vampirin aksine güneş ışığından zarar görmezler.

Aswanglar doğmamış fetüsleri ve küçük çocukları yiyorlar ve özellikle karaciğerleri ve kalpleri seviyorlar. Aswang’ın bazı varyasyonları, annelerinin rahminden fetüsleri emmek için kullandıkları uzun bir probuziyete sahiptir.

Aswanglar bazen yaşayan insanları kaçırırlar. Bu durumda, muz ağacı saplarını ve otunu kullanan kişiyi yenileyeceklerdir. Bu değişime uğrayan insan hastalanır ve birkaç gün sonra ölür.

Aswang genellikle kadın olarak tasvir edilmesine rağmen, birçok bölgesel varyasyonu vardır. İyi bilinen bir varyasyon, yaptığı gürültü için adlandırılan Tik-Tik. Gürültü ne kadar yüksek olursa, yaratığın  uzak olduğunu gösterir bu da, talihsiz kurbanının kafasını karıştırmak içindir.

İnsan biçimlerinde, aswanglar genellikle etle ilgili bir kasap ya da sosis üreticisi olmak gibi işlere sahip olurlar. Ayrıca bu insan biçimlerinde, aswang ile arkadaş olmak ve insanlara çok benzer hareketlere sahip olmakta vardır. Arkadaşlarına veya komşularına zarar vermemeye eğilimlidirler.

pastedGraphic_1.png

Kaynak

Bir Aswang tanımlamak

Bir aswang’ı bir insandan ayırma yolları çoktur. Bütün gece uyanık oldukları için kanlı gözlere sahip olurlar, genellikle uyandırdıkları kişilerin evlerinin etrafında dolaşarak vücutlarını çalabilmek için.

Aswang’ın gözlerine bakarsanız, yansımanız baş aşağı olacaktır. Bacaklarınız arasında bakmak için baş aşağı eğilirken onlara bakmaya da çalışabilirsiniz. Aswang, bu açıdan bakarken, gerçek kimliklerini ortaya koyarken farklı görünecektir.

Bazen aswangs’ın da filozoflara sahip olmadığı söylenir. Bazı varyasyonlar, geriye doğru bakan ayaklarla yürüyeceklerini ve ayak tırnaklarını tersine çevirdiğini söylüyor.

pastedGraphic_2.png

Kaynak

Bir Aswang’a karşı savunma

Bir aswang’a karşı koymanın birkaç yolu var. Kutsal su veya dualar gibi sarımsak, tuz veya dini bir eşya kullanabilirsiniz. Aswanglar da kutsal yere adım atamıyor. Bir albularyo – bir şifacı için Tagalog terimi tarafından yapılan bir yağ – bir aswanga yakınsa, aswang kaynar.

Bir vaiz kuyruğundan yapılmış bir kamçı, bir aswang’a karşı da kullanılabilir ve ürettiği gürültü, korktuğu için, onu püskürtmek için kullanılabilir.

Ve bir çok canlı gibi, bir aswang’ı baştan çıkarmak ya da kalbini yok etmek onu öldürecek.

Kökeni

Filipinler’de Capiz denilen bir yerin aswang’ın evi olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni, bölgedeki çok sayıda X’e bağlı distoni-parkinsonizm (XDP) olgusudur.

XDP’den muzdarip hastalar, bir dönüşüm geçiriyormuş gibi görünmelerini sağlayacak istemsiz bükülme hareketleri yaparlar. Çocuklar ve aktörler, aswang’in izlenimlerini yaparken bu hareketleri taklit eder.

Psikolojik savaş

Aswang’daki batıl inanç Filipinlerde çok yaygın bir şekilde tutuluyor, ABD hükümeti bir zamanlar onu hükümeti devirmeye çalışan Hukbala belki de Japon karşıtı isyancı güçlere karşı bir taktik olarak kullandı.

Hava Kuvvetleri Tuğgeneral Federasyonu Genel Sekreteri Edward G. Lansdale, Filipinler’deki karşı-ayaklanma kampanyasında CIA şefi operasyonu, bölgedeki aswang inancını biliyordu ve bu bilgiyi Huks’a karşı kullanıyordu. Lansdale daha sonra, Huk devriyesinde son adamı ele geçiren operasyonla ilgili anılarını yazdı. Operasyondan şunları söyledi:

“Boynunu iki delikle deldiler, vampir modası, vücudu topuklu olarak tuttular, kanını aldılar ve cesedini inine geri koydular.”

Devriyenin kalanı cesedi bulduğunda, aswang’ın onu aldığına inandılar ve bölgeyi bir sonraki kurban olma korkusuyla terk ettiler.

Neden Bu kadar Yaygın?

“ Aswang ya da Wakwak: Çocuklukta Anlatıma ve Popüler Bir Karakter ” adlı makalesinde , Nimrod L. Delante, aswang efsanesinin çocukların kendilerini güvende tutabilmeleri için karanlık gelmeden önce bir disiplin önlemi olarak kullanıldığını söylüyor. . Çocuklarına bu hikayeyi anlattığını babasına sorduğunda, “Bu gelenek. Burada bir topluluk olarak paylaştığımız şey, bizi heyecanlandıran, bizi bir arada tutan bir şey. Ve sizi koruyan bir şey.” ”

Delante, çocukluğunun aswang’in hikayeleriyle dolu olduğunu söylüyor, “Saat 6’dan sonra evimizden dışarı çıkmaya asla cesaret edemeyiz. Çatı ve bambu duvarlarındaki her küçük deliği, yaprakları veya ahşabıyla sadece aswang için kapatacağız. Gizlice girme fırsatı bulamasın. Aswang, aklımızın, varlığımızın bir parçası gibi görünüyordu. Aswang, ebeveynlerimizden normalde duyacağımız korkutucu, tüyler ürpertici, kemikleri ürpertici anlatılar yüzünden içimizde korku çekti. , büyükanne ve büyükbabalar, amcalar ve teyzeler. ”

Aswang efsanesinin yaygınlığı, birçok yetişkinin hala varlığına gerçekten inandığı ya da terimi her türden kötülükle ilişkilendirdiği gerçeğiyle birleştiğinde, hikayenin amacına hizmet ettiğini ileri sürmektedir. Aswang, gece köylerini seyretmek için gerçek bir fiziksel ya da çocukların güvenliğini sağlamak için sadece bir araç olup olmadığı, kesinlikle Filipino folklorunun ayrılmaz bir parçası.

pastedGraphic_3.png

 Bir aswang oyuncağı