You are here: Home » Gizemler » 800 Yıllık Kervansaraydaki Esrarengiz Sembol

800 Yıllık Kervansaraydaki Esrarengiz Sembol

800 Yıllık Kervansaraydaki Esrarengiz Sembol

Aksaray’da restorasyonu devam eden 12. yüzyıldan kalma en görkemli yapılardan Alayhan Kervansarayı’nın girişindeki ”tek başlı çift gövdeli” esrarengiz aslan figürü dikkati çekiyor. Anadolu’da sadece Alayhan’da karşımıza çıkması da sembolü esrarengiz ve özel kılıyor Aksaray’da restorasyon çalışmaları devam eden 12. yüzyıldan kalma Alayhan Kervansarayı girişinde dikkati çeken ”tek başlı çift gövdeli aslan figürü”nün anlamı çözülemedi. Anadolu’da sadece Alayhan’da görülen ilginç sembolle ilgili farklı görüşler ortaya atılıyor. Selçuklu döneminde yaptırılan Kervansaray, Aksaray-Nevşehir karayolunun 35. kilometresinde yer alıyor. Anadolu’da Selçuklu sultanlarının kaldığı özel kervansaraylardan biri olan Alayhan’da restorasyon çalışmaları sürüyor.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12. yüzyılda Anadolu Selçuklu Sultanı 2. Kılıçarslan döneminde yapılan Alayhan’ın İpek Yolu’ndaki en önemli kervansaraylardan biri olduğunu söyledi. Restorasyon çalışmalarının bir kısmı bitirilen kervansarayda esrarengiz bir figürle karşılaşıldığını vurgulayan Doğan, ”Anadolu Selçuklularda mimari eserlerde bir takım semboller göze çarpıyor. Burada ise çift gövdeli tek başlı aslan figürü var. Ancak Anadolu’da sadece Alayhan’da karşımıza çıkması da bu sembolü esrarengiz ve özel kılıyor” dedi. ” İslamiyetten önce ve sonra Türklerde çeşitli eserlerde aslan figürü görülüyor ancak buradaki sembolü özel ve farklı kılan, aslanın çift gövdeli ve tek başlı olması. Bununla ilgili farklı yorumlar yapılıyor.

fft99_mf2870754 121220121234080297860_4

Devletin gücünün iki katına çıkmasının yanı sıra 2. Kılıçarslan’ı sembolize ettiği de öne sürülüyor. Karahanlılarda Tirmiz Sarayı’nda da tek başlı çift gövdeli aslan figürü görüyoruz. Ancak Anadolu’da sadece Alayhan’da var. Dolayısıyla bu da kervansarayımızı çok özel kılıyor. Bu figür Aksaray’ın sembolü olarak da kullanılabilir. Karahanlılarda devlet yönetiminin iki yapılı olduğunu biliyoruz. Devletin doğu ve batı olarak ikiye ayrıldığını ancak yönetimin tek bir elde toplandığını görüyoruz. Bu figürün o anlama gelmesi de muhtemeldir. Ancak bu, tarihçilerimizin net olarak ifade ettiği bir tespit değil. Bu konu üzerinde araştırma yapılması lazım.”

1536615_191217124409305_1311587962_n

 

Restorasyonu devam eden kervansarayın önünde çok büyük bir hamam kalıntısı olduğunu, burada da restorasyon yapılması konusunda Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün çalışmasının sürdüğünü anlatan Doğan, ”Bu figürün sadece Kılıçarslan döneminde ve yalnızca tek bir yapıda kullanılması ve sonraki dönemlerde hiç görülmemesi tek başlı çift gövdeli aslan figürünün Kılıçarslan’la ilgili olduğunu da düşündürüyor” diye konuştu.

15-2_a3e

Sevgili Gizemler ve Bilinmeyenler takipçileri sizlere elimden geldiğince Dünyanın dört bir yanından ve yurdumuzdan farklı ve değişik konular sunmak için uğraşmaktayım. Bu gerçekten ciddi bir zaman ve emek isteyen bir iş, gerek çeviriler olsun, gerek düzenlemeler ve konu ile ilgili görselleri bulmak olsun. Siz gizem dostlarına daha etkili olmak adına şu anda kanalımı daha verimli bir hale getirmek için çalışmalar başlatmış durumdayım. Bu sebepten kanalıma abone olup , videolarımı sosyal medyada paylaşmanız kanalımızın büyümesini sağlayacak ,ayrıca seyrettiğiniz videoya like verip ,konuların altına yapacağınız kısacık bir yorum bile. Bu emeklere biraz olsun katkı sağlayacaktır.Ayrıca videoları sosyal medyada paylaştıp, tavsiye ettikçe kanalımızda gelişecektir.Siz gizem dostlarının bu emekleri boşa geçirmeyeceğini biliyor ve değerli yorumlarınızı bekliyorum. Gizemli videolarda görüşmek üzere. Teşekkürler

http://www.gizemlervebilinmeyenler.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir