Venüs Gezegeninde Bulunan Yaşam ve Görüntülenen Akrep

Güneş’e en yakın ikinci gezegen olan Venüs’le Güneş arasındaki uzaklık, Güneş’le Merkür arasındaki uzaklığın iki katından daha fazladır. Buna rağmen, Venüs’ün yüzeyi Merkür’ün yüzeyinden daha da sıcaktır. Yılın belirli dönemlerinde, Güneş doğmadan hemen önce, ya da battıktan sonra, çıplak gözle rahatlıkla görülebilir.

Pek çok kimse, ona sabah ya da akşam yıldızı demektedir. Yörüngesinde dolanırken, Dünya’ya en yakın konumuna geldiğinde, Güneş ve Ay’dan sonra gökyüzündeki en parlak cisimdir. Venüs, iç gezegen olduğundan, Dünya’dan teleskopla bakıldığında, Ay gibi evreler gösterir. Kütle, yoğunluk, atmosferin varlığı ve Güneş’e yakınlığı bakımından, Dünya’nın benzeri, hatta ikiz kardeşidir diyebiliriz.

Rus sondasının 82 yılından beri sakladığı resimler ortaya çıkınca, bazı karelerdeki hareket eden canlı bilim adamlarını şaşırttı. Nasa hemen bu keşfin de üzerini kapatmak için adımlar attı. Venüsün bulutları içinde yaşam olabileceğine inanan bilim adamları için bu bulgu inanılmazdı. Dünyadaki her türlü zorluğa karşı yaşamaya devam eden bu nesne yoksa bir Akrepmiydi?

  • Leave Comments