Ana sayfa Genel Mucize Mike Başı Olmadan 18 Ay Yaşayan Başsız Tavuk

Mucize Mike Başı Olmadan 18 Ay Yaşayan Başsız Tavuk

Mucize Mike Başı Olmadan 18 Ay Yaşayan Başsız Tavuk

319
0
PAYLAŞ

Tavukların birkaç dakika kafadan geçmeden yaşayabileceği bilinen bir gerçektir.

Evcilleştirilen kuşlar, kafatasının 45 derecelik açıyla küçük bir boşluğundaki beyin pozisyonları nedeniyle hayatta kalabilirler. Hayati işlevlerin çoğundan sorumlu olan serebellum ve beyin sapı tavuk boynunda bulunur, bu nedenle baş kopardığında vücut kısa süre yaşamaya devam edebilir. Şanssız kuşların çoğu, başlarını kaybettikten sonra, çırpınarak ölür. Bununla birlikte, başında olmayan bir buçuk yıl yaşayan bir tavuk, tarihte bilinmektedir.

Başsız Tavuk Mike, Mucize Mike olarak da bilinir, Foolita, Colorado’daki bir çiftlikte mutlu bir yaşam sürdüğünde beş aylık bir erkekti. 10 Eylül 1945’te, çiftliğin sahibi Lloyd Olsen, Mike’ın birinin yemeğinin bir parçası olması için doğru zaman olduğuna karar verdi; bu yüzden o hayvanı kovaladı, yakalayınca da baltayla kafasını kesti. Fakat mucize bir şey oldu.

85457689 lloyd and clara976 - Mucize Mike Başı Olmadan 18 Ay Yaşayan Başsız Tavuk

Mike ölmeyi reddetti, kısa sürede dolaştıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi bir kenarda durdu.  Biraz sonra tavuğun yere yıkılacağını sanan çiftçi onun hiçbir şey olmamış gibi dolandığını görünce çok şaşırdı ve Mike’ın yaşamasına karar verdi. Ertesi sabah, Mike’ hala hayatta buluyordu, bu yüzden Olsen bu  mucize ile ilgilenmeye karar verdi. Mike’yı su, süt ve küçük mısır parçaları ile beslemeye başladı. Çiftçi, küçük bir damlalıkla doğrudan doğruya Mike ın boğazına yiyecek koyuyordu.

Mike the Headless Chicken2 - Mucize Mike Başı Olmadan 18 Ay Yaşayan Başsız Tavuk

Mike ölmekten kurtuldu, çünkü çiftçinin baltası juguler damarını atladı, bu yüzden cockerel görme yerlerini ve beyninin vücudunun hayati işlevlerinden sorumlu olmayan bir parçasını kaybetti. Mike yalnızca başı olduğu zamanlardan daha sarsmıştı. Yakında, yerel gazete mucizevi tavuk hakkında bir yazı yazdı ve Olsen, ABD genelinde seyahat eden birinden yolda başsız kuşu sergilemeye yönelik bir teklif aldı. Böylece yol maceraları başladı ve Mike’ın şöhreti şehirler arasında ilerledikçe büyüdü.

mike plus head - Mucize Mike Başı Olmadan 18 Ay Yaşayan Başsız Tavuk

İnsanlar kafasız tavuğu görmek için para ödüyorlardı, bu yüzden Mike şöhretinin zirvesinde sahibine ayda 4.500 dolar kazandırdı. Mike, Time ve Life dergilerinde olduğu gibi haberlerde sıkça yer aldı. 18 ay boyunca, tavuk Phoenix, Arizona’ya yaptığı son geziye kadar ABD yi baştan uca dolaştı .

triple headless chicken mike mason jar - Mucize Mike Başı Olmadan 18 Ay Yaşayan Başsız Tavuk

Mike bir yıldız gibi yaşıyordu ve öyle de öldü. 17 Mart 1947’de Mike ve sahibi geceyi Phoenix motelinde geçirirken, tavuk mısır çekirdeğine boğuldu. Olsen’in onu kurtaracak gerekli ekipmanı yoktu, bu nedenle Mike turunu bitirmeden ölmüş oldu.

7124 - Mucize Mike Başı Olmadan 18 Ay Yaşayan Başsız Tavuk

Olsen, Mike’ın öldüğünü itiraf etmek istemedi, bu yüzden basına onu sattığını söyledi. Mucize Mike meşhur kaldı ve Fruita sakinleri onu anmak için kasabada bir heykelini dikti. Her mayıs ayında, 18 ay boyunca başsız yaşayan tavuk şerefine düzenlenen yıllık Başsız Tavuk Şenliği bile bulunmakta.

Headless Mike 2 by Falln Stock 830x1024 - Mucize Mike Başı Olmadan 18 Ay Yaşayan Başsız Tavuk

Comments

comments

PAYLAŞ
Önceki makaleKendi Mezar Taşı Olan Yalnız Telefon Kulübesi Mojave
Sonraki makaleKraliyet Sarayının Londra Kulesi Kuzgunları
Sevgili Gizemler ve Bilinmeyenler takipçileri sizlere elimden geldiğince Dünyanın dört bir yanından ve yurdumuzdan farklı ve değişik konular sunmak için uğraşmaktayım. Bu gerçekten ciddi bir zaman ve emek isteyen bir iş, gerek çeviriler olsun, gerek düzenlemeler ve konu ile ilgili görselleri bulmak olsun. Siz gizem dostlarına daha etkili olmak adına şu anda kanalımı daha verimli bir hale getirmek için çalışmalar başlatmış durumdayım. Bu sebepten kanalıma abone olup , videolarımı sosyal medyada paylaşmanız kanalımızın büyümesini sağlayacak ,ayrıca seyrettiğiniz videoya like verip ,konuların altına yapacağınız kısacık bir yorum bile. Bu emeklere biraz olsun katkı sağlayacaktır.Ayrıca videoları sosyal medyada paylaştıp, tavsiye ettikçe kanalımızda gelişecektir.Siz gizem dostlarının bu emekleri boşa geçirmeyeceğini biliyor ve değerli yorumlarınızı bekliyorum. Gizemli videolarda görüşmek üzere. Teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here