Ana sayfa Gizemler Katoliklerinin Garip Kutsal Kalıntıları

Katoliklerinin Garip Kutsal Kalıntıları

7
0
PAYLAŞ

Erken Hristiyanlık çağından Aydınlanmanın başlangıcına kadar Avrupa’nın Katolik halkı, yüzlerce kült, aziz tasvir figürlerin çevresinde ortaya çıktığında büyüleyici bir dönem yaşadı. Bu kişiler ölürken, Avrupa’nın her yerinden insanlar, bu kutsalların kutsal emanetlerini  ellerinde tutmak için heyecanlıydı. Birçok kişi bu kalıntıların mistik güçlere sahip olduğuna, yani koruyucu  gücü veya iyileşme gücü olduğuna inanıyordu.

Bu kalıntıların bir kısmı kağıt yaprakları veya değerli mücevherlerden veya ahşap parçalardan başka bir şey değilken, diğerleri azizin etinden ve kemiklerinden oluşuyordu. Nitekim, bu bedensel kalıntılar, kalıntı kültünün doruğa ulaştığı ortaçağ çağda en değerli ve en güçlü kişiler olarak düşünülmüştür. Çoğu zaman, bu oldukça berbat görünüşlü kalıntılar bugüne kadar titizlikle korunmuş ve Dünya çapında çeşitli kiliselerde hala görülebilmektedir.

Örneğin, Siena’nın Aziz Catherine’in mumyalanmış başı, Aziz’in evindeki şehirdeki San Domenico Bazilikası’nda hala izlenebilir. St Catherine, mistik Hıristiyan geleneğinin kurucu annelerinden biri olarak kabul ediliyor ve saygı görülüyordu.

Siena’daki San Domenico Bazilikası, önemli kutsal kişilerin bu korkunç kalıntılarını barındırmada yalnız değildir. Aslında, bu kalıntılar, turistler ve Dünyanın her yerinden sadık insanlar için önemli bir çizgi olarak görülüyor. Bununla birlikte, bu kiliselerin birçoğunda tutulan kalıntıların hepsinin gerçek olamayacağı da muhtemeldir. Çünkü ortaçağda, azizlerin vücut parçaları olduğu gerekçesiyle sahte kalıntıların satışının yaygınlaştığı da bilinmekte.

Çağın yasal kayıtları, sadece kutsal figürlerin kemik parçalarını dindar satıcıları olduğunu iddia edenlerin  sahtekârlık vakaları ile doludur; ancak vücut bölümlerinin başka cesetlerden yada çiftlik hayvanlarından çıkarıldığı ortaya çıkar. Bugün kiliselerde olan kaç tane eserin orijinal olduğuna gelince, asla çözülmemiş olup Katolik Kilisesi tarafından göz ardı edilemeyecek bir gizemdir.

Tapınak eserlerinin sergilenmesi onu çevreleyen ağır bir teolojik tartışmalar katmanına sahiptir. Bunlar Martin Luther tarafından Katolik Kilisesi’nde yolsuzluk olarak tanımlanan şeylerden biriydi. Bu, pek çok Protestan’ın bugün de  katıldığı bir görüştür. Bütün bunlara rağmen, Katolik Kilisesi’ndeki et ve kan destelerine ibadet bugün hala yaşıyor.

San Domenico, Siena Basilica De Saint Catherine’in  Mumyalanmış Başı

Saint Hyacinth Kalıntıları Bavyera Kilisesi  Almanya’da Sergileniyor

Saint Francis Xavier’in  Kolu

Roma, İtalya Cosmedin Kilisesi, Santa Maria De Saint Valentine’in  Kafatası

Bruges, Belçika’da Kutsal Kan Bazilikası, İsa Mesih’in Kutsal Kanı Kalıntısı

Almanya’da Trier Katedrali Saint Helena Kafatası İçeren Nadiren Açılan Crypt

Kutsal Sağ El, Macaristan Saint Stephen King e ait olduğuna inanılıyor

Aziz Yadigar Lawrence

Saint Francis Xavier

Saint Vincent De Paul

Mumyalanmış Bir El

 

PAYLAŞ
Önceki makaleÖlü Yiyenler Tarikatı Aghoriler
Sonraki makaleNapolyon’un Kafatası’nda Bulunan Uzaylı İmplantı

Sevgili Gizemler ve Bilinmeyenler takipçileri sizlere elimden geldiğince Dünyanın dört bir yanından ve yurdumuzdan farklı ve değişik konular sunmak için uğraşmaktayım. Bu gerçekten ciddi bir zaman ve emek isteyen bir iş, gerek çeviriler olsun, gerek düzenlemeler ve konu ile ilgili görselleri bulmak olsun. Siz gizem dostlarına daha etkili olmak adına şu anda kanalımı daha verimli bir hale getirmek için çalışmalar başlatmış durumdayım. Bu sebepten kanalıma abone olup , videolarımı sosyal medyada paylaşmanız kanalımızın büyümesini sağlayacak ,ayrıca seyrettiğiniz videoya like verip ,konuların altına yapacağınız kısacık bir yorum bile. Bu emeklere biraz olsun katkı sağlayacaktır.Ayrıca videoları sosyal medyada paylaştıp, tavsiye ettikçe kanalımızda gelişecektir.Siz gizem dostlarının bu emekleri boşa geçirmeyeceğini biliyor ve değerli yorumlarınızı bekliyorum. Gizemli videolarda görüşmek üzere. Teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here