Katoliklerinin Garip Kutsal Kalıntıları

Erken Hristiyanlık çağından Aydınlanmanın başlangıcına kadar Avrupa’nın Katolik halkı, yüzlerce kült, aziz tasvir figürlerin çevresinde ortaya çıktığında büyüleyici bir dönem yaşadı. Bu kişiler ölürken, Avrupa’nın her yerinden insanlar, bu kutsalların kutsal emanetlerini  ellerinde tutmak için heyecanlıydı. Birçok kişi bu kalıntıların mistik güçlere sahip olduğuna, yani koruyucu  gücü veya iyileşme gücü olduğuna inanıyordu.

Bu kalıntıların bir kısmı kağıt yaprakları veya değerli mücevherlerden veya ahşap parçalardan başka bir şey değilken, diğerleri azizin etinden ve kemiklerinden oluşuyordu. Nitekim, bu bedensel kalıntılar, kalıntı kültünün doruğa ulaştığı ortaçağ çağda en değerli ve en güçlü kişiler olarak düşünülmüştür. Çoğu zaman, bu oldukça berbat görünüşlü kalıntılar bugüne kadar titizlikle korunmuş ve Dünya çapında çeşitli kiliselerde hala görülebilmektedir.

Örneğin, Siena’nın Aziz Catherine’in mumyalanmış başı, Aziz’in evindeki şehirdeki San Domenico Bazilikası’nda hala izlenebilir. St Catherine, mistik Hıristiyan geleneğinin kurucu annelerinden biri olarak kabul ediliyor ve saygı görülüyordu.

Siena’daki San Domenico Bazilikası, önemli kutsal kişilerin bu korkunç kalıntılarını barındırmada yalnız değildir. Aslında, bu kalıntılar, turistler ve Dünyanın her yerinden sadık insanlar için önemli bir çizgi olarak görülüyor. Bununla birlikte, bu kiliselerin birçoğunda tutulan kalıntıların hepsinin gerçek olamayacağı da muhtemeldir. Çünkü ortaçağda, azizlerin vücut parçaları olduğu gerekçesiyle sahte kalıntıların satışının yaygınlaştığı da bilinmekte.

Çağın yasal kayıtları, sadece kutsal figürlerin kemik parçalarını dindar satıcıları olduğunu iddia edenlerin  sahtekârlık vakaları ile doludur; ancak vücut bölümlerinin başka cesetlerden yada çiftlik hayvanlarından çıkarıldığı ortaya çıkar. Bugün kiliselerde olan kaç tane eserin orijinal olduğuna gelince, asla çözülmemiş olup Katolik Kilisesi tarafından göz ardı edilemeyecek bir gizemdir.

Tapınak eserlerinin sergilenmesi onu çevreleyen ağır bir teolojik tartışmalar katmanına sahiptir. Bunlar Martin Luther tarafından Katolik Kilisesi’nde yolsuzluk olarak tanımlanan şeylerden biriydi. Bu, pek çok Protestan’ın bugün de  katıldığı bir görüştür. Bütün bunlara rağmen, Katolik Kilisesi’ndeki et ve kan destelerine ibadet bugün hala yaşıyor.

San Domenico, Siena Basilica De Saint Catherine’in  Mumyalanmış Başı

Saint Hyacinth Kalıntıları Bavyera Kilisesi  Almanya’da Sergileniyor

Saint Francis Xavier’in  Kolu

Roma, İtalya Cosmedin Kilisesi, Santa Maria De Saint Valentine’in  Kafatası

Bruges, Belçika’da Kutsal Kan Bazilikası, İsa Mesih’in Kutsal Kanı Kalıntısı

Almanya’da Trier Katedrali Saint Helena Kafatası İçeren Nadiren Açılan Crypt

Kutsal Sağ El, Macaristan Saint Stephen King e ait olduğuna inanılıyor

Aziz Yadigar Lawrence

Saint Francis Xavier

Saint Vincent De Paul

Mumyalanmış Bir El


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/gizemlervebilinm/public_html/wp-includes/functions.php on line 4669

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/gizemlervebilinm/public_html/wp-content/plugins/mashsharer/includes/debug/classes/MashDebug.class.php on line 159