Ana sayfa Gizemler Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

2089
6
PAYLAŞ

Takvimler 13 Kasım 2016’yı gösterdiğinde Tarsus 82 Evler Mahallesi’nde bulunan 3103 Sokak’ta başlayan ve halen devam eden kazı, uzun süredir kamuoyunu meşgul etti. Büyük gizlilik içinde başlatılan kazıda polisin, hatta mitin nöbet tutması, hiçbir yetkilinin kazıyla ilgili açıklama yapmaması, olayın gizemini daha da artırdı.

Kazının 2012 yılında Tarsus’ta, tarihi eser kaçakçılığı şebekelerini araştırırken öldürüldüğü iddia edilen polis memurunun cinayeti ile ilgili olabileceği konuşuluyor. Çevre sakinleri Polisin Kazı alanı ile ilgili  gizlilik kararı bulunduğundan bu alana girmemin mümkün olmadığını ifade ettiklerini söylediler. Burada geçmişte yapılmış olan kazılar ve bu kazılar neticesinde işlenen başka cinayetler olduğunu da belirttiler . Bu arada defineci olduğu düşünülen diğer 3 kişiden halen haber alınamamakta.Buradaki  kazı çalışmasının tarihi bilgiler elde etmek için yapıldığını söyleyen yetkililer, bunun dışında tek söz etmiyor, ancak, bu tarihi bilgiler anlaşılıyor ki birçok insanın ilgisini ve dikkatini çekmiş olacak ki. Çevre insanlarının dediklerine göre yabancı bilim adamı oldukları düşünülen kişiler kazı çevresinde ve kazı alanına girerken görülmüş. Bu basit bir arkeolojik kazıysa yabancı bilim adamlarının burada işi ne. Öyle ki bölgede bulunan kişilerden bazılarının anlatımlarına göre kazı alanına giriş noktalarından özel kıyafetler ile geçtikleri görülmüş. ki tarifleri derinleşince bunların radyasyon önler koruyucu kıyafet olduğu anlaşılıyor .

radyasyon ilk once bizi vuracak h18183 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )17372 488899 300x200 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

Modern cihazların kullanıldığı kazıda, anlatılanlara göre 24 saat esasına göre 20 kişi çalışmakta. Kazıyla ilgili özel ekip ve kazıda görev alanların yiyecek ve barınmaları da aynı yerde giderilerek dışarıyla bağlantılarının kesildiği bölgede, güvenlik önemlerinin üst düzeyde olması dikkat çekiyor. Kazının ilk başladığı günlerde çevredeki binalara keskin nişancıların yerleştirildiği, evin bulunduğu sokağın giriş ve çıkışında ise tam donanımlı özel hareket polisinin aldığı önlemler, bölgede oturan vatandaşların aşırı tepkisini çekince hafifletilmiş olsada Kazı yapılan ve bazı evlerin  damında kurulan kulübelerde tam donanımlı Özel Hareket polisleri 24 saat esasına göre nöbet tutmayı sürdürüyor. Nöbetçi polisler ellerindeki dürbünle çevreyi sürekli kontrol ederken, kazının yapıldığı evin bulunduğu sokağın giriş ve çıkışı ise hala kapalı. Sokağın girişinde kurulan derme çatma sobayla ısıtılan kulübede ise uzun namlulu silah taşıyan polisler görev yapmakta.

zel harekat - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )5915b56961361f108419202a 300x201 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

DHA’nın haberine göre Ankara’dan oluşturulan özel bir ekip, Özel Harekat polislerinin aldığı önlemler altında yaklaşık 1.5 ay önce mahalleye girdi. MİT görevlilerinin de yer aldığı ekip çalışmalara başlarken, sokağın giriş ve çıkışı zıhlı polis araçlarıyla kapatıldı. Mahalle halkı yaşanan korku ve panikle polise silahlı kişilerin mahalleyi bastığı yönünde ihbarda bulununca, kendilerine kazının Başbakanlık bilgisinde yapıldığını belirten resmi yazı gösterildi. Giriş ve çıkışlara kapatılan sokağın çevresinde oturan diğer evlerdeki vatandaşlara sınırlı izin verilmesi polis ile vatandaşları zaman zaman karşı karşıya getirdi. Bölge de fotoğraf ve video çekmek yasak olduğu gibi. Google Earth den de bölge blurlanmış durumda.

82 evler 4 1024x512 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

Kazı esnasında çevrenin durumu

Kazı alanının yer aldığı evin bulunduğu dar sokağın girişinde ise kurumuş hazır beton izleri var. Bunu bazı mahalle sakinleri kazı alanında betonla güçlendirme çalışması yapıldığı şeklinde yorumluyor. Evin doğu kısmına düşen diğer bölgede ise genelde tamir atölyeleri yer alıyor. Buradan da görüntü alınmaması için mavi branda ile evin çevresi kapatılmış durumda. Brandalar ve duvar kısmının altından ise tarlalara kadar su tahliye boruları uzatılmış.

kubilay mah 1030 sk istinat duvari onarimi 2jpg 18 10 2016 15 53 56 1024x768 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )balikesir de su borusu patladi 1 olu 2 yarali 7993678 200 m 300x199 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

Çevre sakinleri yolda kısmi çökmeler ile bazı bahçe duvarının da yıkıldığını çökmelerin kazılardan kaynaklandığını söylüyor. Kazının yapıldığı ve doğu tarafına düşen avlunun ters istikametinde bulunan ve evin ana giriş kapısının da baktığı sokaktaki çökmeler son günlerde artış gösterince, burası her iki taraftan da polis bariyerleriyle kapatılmış.

8397318 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )tarsus kazi2 300x200 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

Kazı yapılan evin girişinde ise sürekli bir araç hazır bekliyor. Gün içinde evin önünde hiçbir hareket yok. Akşam olup saat 19.00’u gösterdiğinde başka bir araç geliyor evin önüne ve 4 kişinin indiğini görülüyor. 4 kişi eve girerken içeriden çıkan 2 kişi ise gün boyu bekletilen diğer araca binerek uzaklaşıyor. Özellikle güneşin batıp havanın iyice karardığı saat 21.00’den sonra kazı alanında yakılan ışık gün aydınlanana kadar söndürülmüyor. Gece boyu dikkat çeken tek şey ise kazı alanının üzerinin de kapatıldığı mavi brandanın altından görülen bu ışık oluyor

tarsus kazi1 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

Teoriler ve olasılıklar

Çevredeki mahalleli ve esnaf ise artık durumu kanıksamış. Bir mahalle sakini “Oraya varamıyoruz ki, yasak. Kuş uçmuyor. Bir şeyler çıktığını söylüyorlar. Boşuna beklemezler ki!” derken, bir başkası ” Polis cinayeti olmuş. define varmış, doğruymuş. Ben geçerken gördüm, polisler bekliyorlar. Diyor.

Kimisi ‘Altın var’ diyor, kimisi ‘Tarihi eserler’. Merak ediyoruz, soruyoruz. Her gün 20-25 kişi çalışıyor” ifadesini kullanıyor. Kazı alanının yanındaki arsa ve evin kendisine ait olmasına rağmen bilgi alamadığından yakınan bir mahalleli ise “Sadece eski bir şehir çıktığını söylüyorlar diyor. Bununla ilgili hemen herkesin bir hatta birkaç teorisi bulunmakta. Fakat bu olayı cidden araştıran ve verilerini bizimle paylaşan bölge sakinlerinin söyledikleri, küçük parçalar halindeki bulmacalar birleşince ortaya ciddi bir sonuç çıkmakta. Bu sonuçlara geçmeden önce onları sıralarsak.

58720b07e50aa9298c728373 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )yeralti sehirleri 1 300x200 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

 • Kazıdan büyük miktarda define çıktı söylentisi, halkın ilgisini başka yöne çekmek için kullanılmış bir yöntem olabilir. Kazılan yerden pek çok şey çıktığı iddaa edilmekte. Küpler dolusu altınlar, altın heykeller, hazine sandıkları vs . mutlak kazılan yerden bir şeyler çıkmış olma olasılığı yüksek, fakat bunun hazine yada altın olma ihtimali düşük . Çünkü bölgede kazı başladıktan sonra yüksek miktarda elektro manyetik alan bozukluğu gözlemlenmiştir. Gerek Sık sık giden elektriklerde, bozulan tv kanalları gerekse telefonlardaki cızırtılar ve kesilmeler. Bunların sinyal kesici Jammer tabir edilen cihazlar ile yapılamayacağı da bir gerçektir çünkü bu cihaz 50 metrekarelik bir alanda etkili iken, bahsi geçen olay çok daha büyük bir alanı kapsamaktadır. Ayrıca herkes bilir ki ,hiçbir altın yada değerli maden yüksek miktarda elektromanyetik alan ve radyasyon içermez. Bu sebep ile teori geçerli değildir.

Hazine calindiktan sonra sahiplenmeye basladilar - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )cae631838b1c6c12908b4a9dc198ce0c jammer signal 300x235 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

 • Kazıya başlandıktan sonra bölgede yoğun miktarda elektro manyetik alan ölçümü yapılmış, bununla birlikte yakın çevredeki insanlarda yoğun elektro manyetik alana maruz kalmaları sebebi ile bazı rahatsızlıklar görülmüştür, bunlar .

 Stres,
 Görüş alanının daralması,
 Kulak çınlaması,
 Yorgunluk hissi, ve uyku bozukluğu
 Baş ağrıları,
 İşitmede geçici aksaklıklar,
 Sersemleme,

elektromanyetik alan siddeti radyasyon olcumu electrosense2 1024x824 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

 • Bununla beraber kazı yapılan yerin içine özel radyasyon koruyucu kıyafetler ile giren yabancı bilim adamları gerçeğini de eklediğimizde. Bahsi geçen kazıda yüksek derecede elektromanyetik alan ve radyasyon yayan bir cisim olabileceği gerçeği ortaya çıkmakta, bunun ne olacağını söylemeden önce. Kazı bölgesinde yapılan bazı hazırlıklara da bakmak gerekir .

130517 F KN424 106 1024x598 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

 • Kazı bölgesine günün belli saatlerinde büyük yük kamyonları ve çimento kamyonları girmekte . Gün içinde birkaç seferi bulan bu yük trafiğinden sonra kamyonların çıkan kumu nereye döktüğü ise bir muamma, çünkü kamyonların izlenmesi de yasak. Bazı kişilerin söylemlerine göre, kamyonlar kazı alanından çıkan kumları askeri bölgeye boşaltmaktalar. Peki basit bir moloz ve toprak parçası için bunca güvenlik neden, toprağın içinde başka ne olabileceği düşünülmekte ?

130332 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

 • Kamyonların içinden metro ve yeraltını kazmak için kullanılan solucan tabir edilen makinalar çıkmakta ve kapalı alanda monte edilip yerin altı tünel gibi kazılmakta, Resmen bir yeraltı metrosu inşaası gibi. Yer altında büyük bir tünel inşaası yapılmakta .Bunun sonucunda bazı evlerde ve sokaklarda çökükler oluşmakta. Sadece basit bir kazı olmadığı için toprak çıkartılıp dökülmüyor, çimento ile de sağlamlaştırma ve dolgu çalışmaları da yapılıyor . Bu yeraltı tünelinin basit bir define ve altın için yapılmadığı muhakkak. Çünkü toprağı tekrar kazılan yere dökmek varken bu tünel zahmeti ne için. Neyi düzgün bir şekilde, kimsenin de görmemesi için yeraltından çıkarmak istiyorlar ?

malaysia ktmb lrt1001s - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

 • Kazı alanına bırandalardan sonra iki güvenlik noktasından girildiği söyleniyor. Birinde bütün elektronik cihazlara, telefonlara ve benzer kayıt cihazlarına el konuluyor, ikinci kısımdan sonra Bir plaza yüksekliğinde kazılan yeraltına inen basit bir asansör olduğu söylenmekte.

maxresdefault 1024x576 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

 • Çalışan onca büyük cihaz ve kazı makineleri, ışıklandırma olsun, normal bir elektrik hattı kaldırmayacağından büyük bir jenaratör getiriliyor. Fakat bunu getirenin yine ABD li bilim adamları olduğu söylenmekte. Çünkü normal bir jenaratör hiç durmaksızın çalışması için sürekli benzin ve motorin gerekirken, bölgeye bunların ikmalini yapan bir kamyonun bölgeye girildiği görülmüyor. Bununla beraber çalışırken aşırı miktarda ses çıkartan jenaratörlerin aksine bu cihaz neredeyse sessiz şekilde çalışmakta. Yani Bunun nükleer yakıtlı bir cihaz olması muhtemel.

pict48 1024x635 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

 • Sonuç kısmına yaklaşırken Olası en iyi 3 teoriden sadece birinin gerçek olabileceğini ve Türkiye’de ilk defa bunu kanıtlayacak resim ve video ile sizlere sunacağız. Peki nedir bu teoriler

Söylenti : Agharta Yada Bir Yeraltı Şehri Mi Bulundu ?

İhtimal : Bu olasılığının yüksek olması ile beraber, bu teoriyi çürütecek veriler de mevcut, bunlar ortaya çıkan yoğun şekildeki elektromanyetik alan ve radyasyon koruyucu kıyafetler ile içeri giren bilimadamları. Eğer burasının radyoaktivite içeren bir kapısı ya da girişi yoksa, bu olasılık çürümüş oluyor, bunla beraber, yeraltında yapılan tünel, kazı ve dolgu çalışmaları onlara bir metro geçidi yapmak için değilse neden yapılmakta ?

391686 1024x512 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )GWX 20 300x200 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

Söylenti: Kutsal Ahit Sandığı mı Bulundu ?

İhtimal : Evet bu olasılıkta yüksek bir ihtimal, İkinci dünya savaşında Hitlerin, ondan önce ve sonraki neredeyse tüm gizli cemiyetlerin ve devletlerin ele geçirmek istediği mutlak gücü simgeleyen, aynı zamanda kutsal bir emanet olan ahit sandığı, eski kaynaklarda resmedilirken hep sandık içinden çıkan güneş ve güneş ışınları gözlemlenir. Buda güneş gibi yıkıcı ve sıcak, aynı zamanda büyük bir güç barındırdığını simgeler. Ortaya çıkan büyük elektromanyetik alan  ve radyasyon kıyafetli bilim adamları bu ihtimali desteklese de, Yeraltındaki tünel bunu çürütmekte. Resimler de de bir sandık olarak gösterilen bu nesne için, kamyon boyutundan büyük bir tünel açmaya çalışmak ve bunu sağlamlaştırmak neden ? Sonuçta bahsi geçen asansörü büyütebilecekleri gibi. Radyasyon koruyuculu özel bir kamyonla da bunu çıkartabilirler .

i - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )389 300x128 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

Gelelim son ihtimalimize

Söylenti: Uzaylılara ait Antik Bazı Cisimler ve Uzay Gemisi mi bulundu .

İhtimal: Her ne kadar çok çılgın bir teori ve ihtimal gibi görülse de, bunun imkansız olmadığını açıklayacağımız ve Türkiye’de ilk defa yayınlanacak olan resim ve videodan sonra bu konu hakkındaki  düşüneceniz değişecektir. Elektromanyetik alanların gösterdiği etkiler zaten her ufo olayında rastlanan klasik belirtilerdir. Elektrikli eşyaların ve motorların çalışmaması , tv lerin ve cep telefonlarının kısa süreli bozulması. Bu nokta belirtilen olasılığı doğrulamakta.

BRAND THC ACTA 192053 TVE 000 2398 60 20170512 00 HD 1024x576 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )465592858010 300x225 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

Radyoaktif Koruma Giysili Bilim adamları, çoğu ufo olayında araştırmaya gelen kişilerde ve askerlerde, bu tarz koruma kıyafeti yüzlerce olayda rapor edilmiştir. Bunların en bilineni ve populeri ise Roswell UFO kazasıdır. Bu kıyafetlerin giyilme nedeni ise, tahmini nükleer yakıt kullanan ufolarda bulunan bir sızıntı yada bölgesel radyasyon seviyesidir. Bu nokta da belirtilen olasılığı doğrulamaktadır.

db27ce444dc193fe5e6e1a9fa2aa3dd8 safety training radioactive - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

Yer altında yapılan büyük tünel ve metro benzeri kazı ise yukarıdan çıkartmaya cesaret edemedikleri büyük bir ufo için olabilir mi? Eğer öyleyse bunun iki nedeni olmalı. İlki Bölgede her ne kadar yasaklar ve kurallar uygulansa da, pek çok meraklı göz hala bu kazıyı dikkatle izleyecektir. Ve yukarı çıkartmak için yıkılan ev ve çevreye muhtemel kurulacak vinç çok ilgi çekip gizliliği ihlal edecektir. Bu yüzden yer altından açılan tünelden kimseler görmeden kamyonlar yada tırla çıkartılıp rıhtıma götürülecek büyük bir nesneyi taşımak için uygun bir yol olacaktır. Bununla beraber herhangi bir yanlış işlem sonrası radyoaktivite içeren cisim tonlarca toprağın altında kalması, sızıntıyı bir nebze de olsa önleyecektir. Yeraltında bu kadar büyük tünel açılmasının sebebi ise muhtemel cismin yekpare bir parça olup, sökülüp taşınamadığı olasılığıdır. Bu nokta da belirtilen olasılığı doğrulamaktadır.

ufo crash sites on mars - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

Bütün ufo olaylarında olduğu gibi ABD li bilim adamları da işin içinde olup. Büyük ihtimalle çıkartılacak ufo, yine rıhtıma yanaşacak ABD  askeri kargo gemisi ile incelenmek üzere Amerikaya gidecektir. Belki de efsanevi 51. Bölgeye. Ortadoğuda ki karışıklık sebebi ile rıhtıma yanaşan pek çok askeri gemi olduğundan buda göze batmayacaktır.

area51 1768301a large trans NvBQzQNjv4BqqVzuuqpFlyLIwiB6NTmJwZwVSIA7rSIkPn18jgFKEo0 - Tarsus’daki Gizemli Kazının Sırrı Çözüldü ( Şok Görüntüler )

Her ne olursa olsun, Tarihsel bir bulguya ev sahipliği yapan ülkemizden gidecek önemli bir buluş olan bu  araçtan çıkması olası tiz ses ile gece üzerinde uçan ufo belki de insanlığa yalnız olmadığının en güzel kanıtıdır. Belki de onlar sandığımız kadar dost canlısı değil ve farklı arayışlar içindedirler. Belki de yüzlerce yada binlerce yıldan beri saklı kalan sır. Hiç bulunup çıkartılmamalıdır. Peki hepimiz bunun sonuçları için hazırmıyız ?Konuyla ilgili yeni bulgular video ve fotoğraflar dan haberdar olmak istiyorsanız kanalımıza abone olmayı unutmayın.

6 YORUMLAR

 1. Dostum ora bir tapınak ise orada elektro manyetik bir alan var ise orada yıllardır insanlardan sır gibi saklanan manna olma olasılığı çok yüksek manna ile internette araştırma yapabilirsin altın veya Elmas madeni için bu kadar güvenlik fazla ama manna için az bile manna nedir..?
  Bir çok İslam alimine göre Ayette bahsedilen kuvvet helvası mannadır. Çölde bulunulan 40 yıllık bir zaman diliminde bu nimetten HZ Musa’nın kavmi yararlanmıştır. Ancak mannanın hikayesi daha da eskilere dayanır. Bazı araştırmacılara göre manna ilk olarak kayıp kıta MU’da keşfedilmiştir. İsmi de Mu-nnadır. Yani Mu’nin içeceği. 1904 Yılında Mısır bilimciler Sina yarım adasında yeni bir sefere çıkar ve 2070 metrede bir tapınak keşfederler. Tapınağın bir bölümü açığa inşa edilmişken diğer yarısı ise arkasında bulunan bir dağın içerisine oyulmuştur. Tapınakta yapılan araştırmalar esnasın da bir kabın içerisin de garip bir toz bulunur. Toza yapılan daha kapsamlı incelemeler de bu tozun o güne kadar hep anlatılan ancak varlığı ispat edilemeyen manna olduğu anlaşıldı.

  Manna eski Mezapotamya medeniyetlerinde Şamanna olarak bilinirdi. Antik Mısır’da rölyeflerden bu iksiri Firavunların ve soyluların kullandığı bilinmektedir. Ayrıca yine Eski Mısır da İnsiyeler isimli bir tarikat müritlerine kademe atlattırıp rahip sınıfına çıkartabilmek için; Onları taş bir tabuta kapatır çok az sebze ve manna ile besler sadece özel ihtiyaçlarını gidermesi için tabuttan çıkartarak 2 yıllık bir ruhsal evrime tabii tutardı. 2. Yılın sonunda eğitimi tamamlayan kişi artık her istediğin de Astral seyahate çıkabilir ve ruhsal varlıklar ile iletişim kurabilirdi.

  • Manna altından yapılıyorsa şu anda yapılamılıyor mu ki çok değerli? Bildiğim kadarıyla halen yapılabiliyor o halde çok değerli olmasa gerek, farzedelimki böyle millet dünya para kazanır bu işten

 2. Manna beyaz altının bazı işlemlerle toz haline getirilmesi ile oluşuyor tarihte bir çok simyacı bununla ilgili araştırma yapmıştır ve beynin tam kapasite ile çalışmasını sağlamakta ve dünyadaki en iyi iletken olma özelliğini taşıyor

 3. Görülen rahatsızlıklar zaten mannanın vücuda tam girememesinden oluşan rahatsızlıklar kontrollü alım olmadığı sürece şizofrenik etkiler yaptığı sinir sistemini bozduğu söylenir mu’nna nın

 4. Madem rıhtımdan onu alıp abd ye götürecekler ne diye çıkartıyoruz salak mıyız? Zaten abd nin elde ettiği ve bizim göremediğimiz teknolojiye bu varlıkların kalıntıları sayesinde ulaştığını gösteren bir sürü olay dosya vs var. Ne diye veriyoruz alıp inceleyelim bize faydası dokunsun

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here