Hayvanlar Tarafından Büyütülen Vahşi Çocuklar

Vahşi hayvanlar tarafından büyütülmüş çocuklara ilişkin pek çok efsane ve mit mevcut..  Gılgamış Destanı’ndaki Enkidu, Yunan mitolojisindeki  Atalanta ve Roma’nın kuruluş mitindeki Romulus ve Remus gibi.. Bunun yanında vahşi çocuklar edebiyatın da konusu olmuş. İbni Tufail‘in Hayy‘si, İbnül Nefis‘in Kamil‘i,Rudyard Kipling‘in Mowgi‘si ve en meşhuru Edgar Rice Burroughs‘un Tarzan‘ı gibi.

Belki de bu konu hakkında hepimizin aklına ilk gelen isimdir Tarzan . Bir kaza sonucu Afrika ormanlarına düşen asil bir ailenin bebeğidir ailesi ölünce ormandaki goriller tarafından bulunur ve onlar tarafından büyütülür. Bu sebep ile onların çevikliğine ve gücüne sahiptir. Çizgiroman severler ise bu konunun benzerini sezgin Burak’ın ölümsüz şaheseri Tarkan da görür. Ailesi katledilen Tarkanı kurtlar bulur ve onlar tarafından yetiştirilir. Aslında bu bir nevi Türk ulusunun simgesi kutsal sayılan  kurt simgesine de bir atıftır. Bu konu her nedense insanların hep ilgisini çekmiş. Belki de milyonlarca yıl sürdürdüğümüz vahşi yaşama, bilinç altında duyduğumuz özlemden ötürüdür, bilinmez. Ama  gerçek olan şu ki, bu konu insanların hep ilgisini çekmiş ve gelecekte de çekecek.

Vahşi Çocuk (Feral Child), genel anlamıyla diğer insanlardan izole edilmiş çocukları anlatan bir deyim. Sadece vahşi hayvanlar ile büyümüş çocukları değil. Vahşi doğada tek başına büyüyen çocuklar veya ailesi tarafından izole edilmiş çocuklar da bu kapsamda.Kayıtlara geçmiş pek çok vahşi çocuk hikayesi var. Hatta içinde bulunduğumuz 2000’li yıllarda bile. Ancak olayların çoğu, dünyanın ücra ve geri kalmış bölgelerinde gerçekleştiği için genelde hep görgü tanığı ifadelerine dayanıyor, ciddi bir araştırma konusu olamıyor. O nedenle de istismara ve sahtekarlığa açık bir konu. İşte size bazı vahşi çocuk olayları.

14  ve 19. Yüzyıllar Arası:

Doğal olarak, bu dönemde ki olaylara ilişkin yeterli kaynak ve belge yoktur. Çoğu tarihe not düşülmüş söylenceler şeklindedir. Ancak 18. yüzyılda yaşamış iki vahşi çocuk hakkında sağlam kayıtlar vardır. Bunlardan biri 63 yaşına kadar yaşamış olan Marie-Angélique Memmie Le Blanc, diğeri ise dönemin ünlü bir bilim adamı tarafından 5 yıl süreyle incelenen Aveyron Victor‘dur.

Bu döneme ilişkin belli başlı vahşi çocuk olayları şunlardır.

Hessian’lı (Almanya) Kurt Çocuk  (1304-1344) İki ayrı vakadır. İlk kurt çocuk 1304’de yakalanmış ancak kısa süre sonra ölmüştür. Aynı bölgede 1344 yılında ikinci bir kurt çocuk daha yakalanmıştır. (Ne bölgeymiş ama)

Bamberg’li (Almanya) Sığır Çocuk (16. yüzyıl sonları)

İrlandalı Koyun Çocuk (1672)

Litvanyalı 3 Ayı Çocuk (1657-1694)

Peter (1713-1785) Zihinsel engelli bir çocuktur. 1725 yılında Almanya Hamelin‘de vahşi doğada yaşarken bulunmuştur. Ailesi bilinmemektedir. Vahşi doğada sadece bir yıl yaşadığı tahmin edilmektedir.

Marie-Angélique Memmie Le Blanc (1712-1775) Fransa’da Songi bölgesinde 1731 yılında yakalanmıştır. En az 10 yıl vahşi doğada yaşadığı tahmin edilmektedir. Rehabilite edilerek konuşma ve okuma yazma öğrenebilen tek vahşi çocuk örneğidir. 1775 yılında Paris’te zengin biri olarak ölmüştür.

Slovakya’lı Ayı Kız, Arşivlerde hakkında bir kayıt yoktur. Yaygın bir söylencedir, ancak doğru olup olmadığı bilinmemektedir.

Aveyron Victor (1788-1828) 1800 yılında Fransa’da ormanda  3 avcı tarafından yakalanmıştır. Daha önce de varlığı 1794 ve 1797 yıllarında rapor edilmiştir. Yakalandığında 12 yaşları civarındadır ve kurtlarla birlikte yaşamıştır..  Jean Marc Gaspard Itard isimli bir doktor tarafından rehabilitasyona alınmış ve Victor adı onun tarafından verilmiştir. 5 yıl süren rehabilitasyon süresince bazı küçük gelişmeler göstermiştir. Aveyron Victor‘un hayatı 1970 yapımı ”Wild Child” isimli filmle dramatize edilmiştir.

1797 yılında Fransa’nın bir ormanında bulunan Victor bu sırada 12 yaşlarındadır. Bu yaşına kadar ormanda tek başına yaşamış olan çocuk yakalandıktan bir süre sonra tekrar kaçmıştır. Ancak bu kaçış uzun sürmemiş ve tekrar yakalanmıştır. Aveyronlu Victor herhangi bir konuşma becerisine sahip değildir, sadece hırıltı çıkarmayı becerebilmektedir. Yedikleri ve vücudunda yer alan yara izleri bu küçük çocuğun hayatının genellikle vahşi bir şekilde geçtiğini göstermektedir.

Bir süre gözetim altında tutulan Victor Paris’e getirilmiş ve burada farklı bilimsel ve medikal gruplar tarafından inceleme altına alınmıştır. Philippe Pinel adlı psikolog tarafından bu vahşi çocuğa eğitilemez idiot tanısı koyulmuştur. Bu tanıyı göz ardı eden J.M.G Itard adlı sağır ve zihinsel engelli öğretmeni Victor’un eğitimini üstlenmiştir. Victor bu öğretmen sayesinde birkaç kelime söylemeyi ve emre itaat etmeyi öğrenmiştir. Düzenli olarak konuşmayı asla öğrenemeyen Victor 1828 yılında ölmüştür.

 

Şeytan Nehrinin Kurt Kızı, 1846 yılında yakalandı ancak kaçtı, 1852 yılında 17 yaşında öldü.

  1. Yüzyıl:

Hadara isminde 2 yaşında bir çocuk,  Sahara çölünde anne ve babasını kaybeder. Devekuşları ile yaşamaya başlar.  12 yaşında anne ve babası tarafından bulunarak geri alınır. Daha sonra evlenir, çocukları olur. Sahara’da çok anlatılan bu efsaneyi araştırmak üzere İsveçli yazar Monica Zak, bölgeye gider ve Hadara‘nın oğlu Ahmedu‘yu bulur.  Oğlunun anlattıklarını ise  ” Pojken som levde med strutsar” adı  ile kitaplaştırır.

Amala ve Kamala, 1920 yılında, Hindistan’da Kalküta bölgesinde bulunan iki kız kardeştir. Küçüğü 1.5, büyüğü 8 yaşındadır ve kurt gibi davranmaktadırlar. Bir yetimhaneye verilirler. Küçük olan bir yıl sonra ölür, ablası 17 yaşında ölür. Bu olayın bir sahtekarlık olduğu konusunda ciddi kuşkular vardır. Yabani çocuklar ile ilgili en popüler hikaye şüphesiz ki Amala ve Kamala’nın hikayesidir. İki kız kardeş olan Amala ve Kamala dağlık bölgede yaşayan kurtlar ile düzenli olarak ava çıkarlardı. Bir gün ava çıktıkları kurtlar iki kız kardeşin yanından ayrıldı ve kızlar da kendilerini kurtların yaşadığı yerde buldular. Bu olaydan sonra kurt gibi davranmaya başlayan iki kız kardeş zamanla kendilerini adapte ettiler ve artık kurt kızlar lakabı ile anılmaya başladılar.

Kurt gibi davranan bu iki kız kardeş aynı kurtlar gibi gece avlanmaya çıkarlar ve kurt gibi ulurlar. Kamala dişlerinin daha keskin olması için dişerini taşlara sürtmekte ve tırnaklarını uzatmaktadır. Böylece tırnakları pençe kıvamına gelmekte, çiğ et yemesine izin vermektedir. Kurt kız kardeşler 4 ayak üstünde hareket etmekte, yemeklerini de bu şekilde yemektedir. Su içerken de aynı kurtlar gibi dillerini kullanmaktadır.

Amala ve Kamala’nın bu hareketlerinden dolayı tüm insanlar kurt kızlardan uzak durmaktadır. Yaklaşan insanlara hırlayan ve saldırma pozisyonuna geçen ikilinin bu hareketleri de insanları uzak tutmakta etkilidir. Zamanında birçok insan bu ikiliye yardım etmek istemiş olsa da herhangi bir sonuç elde edilememiştir. Ancak Amala adlı kız kardeşin 1921 yılında ölmesi ile Kamala bir süre yas tutmuş ve eski haline geri dönmeye başlamıştır.

Marcos Rodriguez Pantoja, Güney İspanya dağlarında 1946 yılında yakalandı. 12 yaşından 19 yaşına kadar bir gurup kurt ile yaşamıştı. Hayatı 2010 yılında, Entrelobos adlı bir Alman-İspanyol yapımı filmine konu olmuştur.

Vicente Caucau, 1948 yılında Şili kırsalında bulunduğunda 12 yaşındaydı. İddialara göre bir puma tarafından büyütülmüştü.

Ramu, Hindistan’da 1954 yılında bebekken bir kurt tarafından kaçırılmış, 7 yaşında bulunmuştur.

Ceylan Çocuk, 1960’da Afrika’da İspanyol Sahara’sında bulundu. Yaşamı Jean Claud Armen tarafından 1971 yılında”L’enfant sauvage du grand desert” adı ile kitaplaştırıldı.

Genie, 1970 yılında bulundu. Ancak vahşi doğada değil Californiya’da bir evde. Babası tarafından 13 yıl bir odada tamamen izole edilmişti.

Robert, Uganda İç Savaşında, köyleri baskına uğrayıp, anne ve babasını kaybettiğinde sadece 3 yaşındaydı. 3 yıl ormanda vervet maymunları ile yaşadıktan sonra askerler tarafından bulundu.

Ramachandra, İlk kez varlığı 1973 yılında rapor edildi. Muhtemelen 12 yaşlarındaydı ve Hindistan’ın Kuano nehrinde amfibi bir yaşam sürüyordu. 1979 yılında yakalandı ve yakın bir köye götürüldü. 1982 yılında öldürüldü.

Baby Hospital, 1984 yılında bir İtalyan misyoner tarafından Sierra Leone’de bulundu ve Baby Hospital olarak isimlendirildi.  Yaklaşık 7 yaşlarında idi ve maymunlar ile yaşamıştı.

Cumartesi, 1987 yılında Güney Afrika’da bulundu. 5 yaşlarında bir erkek çocuğu idi ve maymun davranışları gösteriyordu. Bulunduğu günün anısına Cumartesi adı verildi. 2005 yılunda hala konuşamıyor ve yürüyemiyordu.

Oxana Malaya, Ukranya’da küçük bir köyde doğdu. Alkolik olan ailesi tarafından ihmal edildi. Oxana zihinsel ve davranış bozuklukları gösterip, sürekli birlikte olduğu sokak köpekleri gibi davranıyordu. Hakkında pek çok belgesel çekildi. Ukrayna’da dünyaya gelmiş olan Oksana ailesi tarafından terk edilmiş durumdadır. Bu nedenle bir grup köpeğin arasına giren küçük kız onlara uyum sağlamış ve köpek gibi hareket etmeye başlamıştır. Bir süre sonra insanlar tarafından bulunan kızın durumu oldukça kötüydü. Dört ayak üzerinde koşarak havlar vaziyette oradan oraya koşan Ukraynalı Oksana yemeği yemeden önce kokluyor ve aynı köpekler gibi dilini sarkıtıyordu. Kısacası köpeklerde olan tüm hareketler bu küçük kızda da vardı. Ayrıca bu küçük kız kendine yaklaşanları ısırıyor ve oldukça agresif tavırlar sergiliyordu. İnsanlar tarafından bulunduktan sonra Ukraynalı köpek kız anında tedavi altına alındı. Bu tedavi süreci başarılı geçmiş ve küçük kız tedaviye olumlu yanıt vermiştir. Ancak tedavi her ne kadar başarılı geçse de Oksana sosyal tercihinin her zaman köpeklerden yana olduğunu belirtmiştir. Köpeklere oldukça alışmış olan küçük kız onlardan kopmakta da ciddi problemler yaşamıştır ancak klinikte kontrol altında tutulmaktadır.

Daniel, 1990 yılında, Peru And Dağlarında bulundu. 8 yıldır keçiler ile yaşıyordu.

John Ssebunya, 1991 de Uganda’da bulundu. Yıllarca babunlar ile yaşadığı tahmin ediliyor. Ugandalı Maymun Çocuk

Uganda yakınlarında doğmuş olan Ugandalı maymun çocuk lakaplı bu çocuk babasının annesini gözlerinin önünde öldürmesi ile büyük bir korku yaşayarak ormana kaçmıştır. Yürümeyi daha yeni öğrenmiş olan bu çocuk tam 4 yaşındayken maymunlar tarafından sahiplenerek büyütülmüştür. Bu çocuğun asıl adı ise John Ssebunya olarak bilinmektedir. John sene boyunca maymunlar ile birlikte yaşamış ve onlar gibi hareket etmeye başlamıştır. Onlar gibi ağaca tırmanmaya ve yiyecek bulmaya başlamıştır.

Ugandalı maymun çocuk bir süre sonra insanlar tarafından bulunmuştur ancak bu sırada insan yerine maymun gibi davranmaya devam etmiştir. Sonunda tedavi altına alınan küçük çocuk başarılı bir tedavi süreci geçirmiş ve sonunda insani hareketlere geri dönmüştür.

Bello, 1996 yılında Nigerya’da bulunduğunda 2 yaşındaydı ve 1,5 yıldır şempazeler ile yaşıyordu.

İvan Mishukov, 1998 yılında, Moskova yakınlarında bir köpek sürüsü ile yaşarken bulundu. Bulunduğunda 6 yaşında idi ve 2 yıldır köpekler ile yaşıyordu. İvan Mishukov‘u özel kılan, sürünün alfa erkeği konumuna yükselmiş olmasıydı. Avustralyalı yazar Eva Hornung,  İvan‘ın hikayesini ”Dog Boy (2009)” adı ile kitaplaştırdı.

Kamboçya Orman Kızı

1989 yılında henüz 8 yaşında olan Rochom P’ngieng Kamboçya’da ailesinin mandalarını otlatıyordu ve aniden kayıplara karıştı. Bir daha kendisinden haber alınamayan Rochom bu süre boyunca vahşi hayata uyum sağlamayı başardı ve hayatta kaldı. Olaydan 18 yıl sonra çırılçıplak ve oldukça kirli bir halde bulunan Rochom maymun gibi yürüyordu. Bulunduktan sonra insanların arasında tam olarak 3 yıl yaşamını sürdürebilen genç kız sonun dayanamayarak geldiği ormana geri gitti.

 

  1. Yüzyıl:

Alex, 2001 yılında Şili’de köpeklerle yaşarken bulundu.

Traian Caldarar, 2002’de Romanya’da bulundu. 4 yaşında kaybolmuş ve 3 yıl vahşi köpekler ile yaşamıştı. Bir köpek leşi yerken bulundu ve bulunduğunda ileri seviyede raşitizm nevcuttu.

Andrei Tolstyk, 2004 de Baykal Gölü yakınlarında bulundu. Ailesi tarafından terkedilmiş, bir çoban köpeği tarafından büyütülmüştü.

Lyokha, 2007 yılında orta Rusya’da bulundu. Bir kurt sürüsü ile birlikte yaşamıştı ve kurt davranışları gösteriyordu. Moskova hastanesinde tedavi altına alındı. Ancak konuşmaya muvaffak olamadı.

Ng Chhaidy, 4 yaşında arkadaşları ile oynarken Hindistan ormanlarında kayboldu ve 38 yıl sonra, 2012 yılında, bir mezarlıkta çıplak olarak bulundu. Konuşmayı tamamen unutmuştu.

Vahşi çocuklara ilişkin daha pek çok olay vardır . bunların çoğu yabancı uzak ülkelerde olsa da Türkiye’ de de bazı örnekler mevcuttur. Adana’da iki avcı bir dişi ayıyı öldürür. Aniden ayı gibi kükreyerek uzun saçlı bir kız üstlerine atılır. Güçlükle zapt ederler. Daha sonra yapılan araştırmalar sonucunda kızın, Musalar Köyünden olduğu ve 8 yıl önce annesi  ormanda çalı çırpı toplarken kaybolduğu anlaşılır. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tedaviye alınır. Ondan sonra ayı kıza ne olduğuna ilişkin tek bilgi, Bursa’da bir akıl hastanesini ziyaret eden George Maranz isimli bir şahsın anlattıklarıdır. George Maranz 1937 yılında Bursa’da bir akıl hastanesini ziyareti esnasında, kendisine Adana’da yakalanmış bir ayı kızın gösterildiğini ve kızın tıpkı bir ayı gibi davrandığını anlatmıştır.

Diğer bir olay ise 1955 yılında Eskişehir’de yakalanan bir çocuğa ait. Bunu anlatmak yerine 22 Ekim 1955 tarihli Hürriyet gazetesinden okumak çok daha heyecan verici.

Vahşi çocuklar ile ilgili esas şaşırtıcı olan ise, zeka ve öğrenme becerileri açısından hayvanlarla aynı düzeyde olmaları… Çünkü onlara sonradan konuşmayı ve hatta yürümeyi öğretmek mümkün olamamaktadır.  Sadece, kaybolmadan önce konuşmayı öğrenecek kadar büyümüş çocuklara konuşmayı öğretmek mümkün olmuştur. Daha küçük yaşta kaybolanlara ise asla konuşma öğretilememiştir. Bu sadece konuşma ile ilgili de değildir. Genel olarak çocukların zekaları ve öğrenme becerileri  bir hayvan düzeyinde kalmaktadırlar.

Bu şok edici bir gerçektir. Çünkü insanın ne olduğu konusunda pek çok soru işaretini de beraberinde getirmektedir.İnsanı insan yapan nedir? Anne ve babamızdan aldığımız kalıtsal özellikler mi, yoksa çevre mi?

Kaynakça:

VAHŞİ ÇOCUKLAR (FERAL CHILDREN)

Mihai Andrei (1 Aralık 2014). “Akıl almaz Durumlarda Çocuklar tarafından Gündeme getirilen Hayvanlar”. ZME Science. Alınan Şubat 20, 2015.

David kuş cıvıltısı, “Giriş: Nedenler ve neden fakirler bu kritik dönem hipotezi için ikinci dil edinimi”. (Ed.) D. Kuş Sesleri, İkinci dil edinimi ve kritik dönem hipotezi, Routledge, 1999, 3.

Bruno Bettelheim, “Vahşi Çocuklar ve Otistik Çocuklar”, The American Journal Sosyolojisi, Vol. 5 64, No. (Mar. 455-467 1959), SS.

“Maymun çocuk Korosu çocuk”. BBC Haber. 1999-10-06. Alınan 2007-07-14.

“Terk edilen bebek evlatlık tarafından şempanzeler'”. Agence France-Presse. 2002-04-15. Alınan 2016-09-21.

Singh, Kanwardeep. “Birkaç iddiaları ‘Mowgli kız’ onların kayıp kızı”. Times of India. Alınan 13 Haziran 2017.

Banerjee, Biswajeet (2017-04-06). “Kız Buldu Yaşayan Maymunlar Hint Orman”. The Associated Press. Arşivlenmiş orijinal üzerinde 2017-04-06. Alınan 2017-04-06.

Bishop, Rachel (2017-04-06). “Gerçek hayat “Mowgli kız bulmuş yaşayan maymunlar ve dört ayak üzerinde yürüyen uzaktan tabiatı”. Ayna. MGN Sınırlı. Alınan 2017-04-06.

Bholanath, Sharmal (2017-04-06). “Sekiz yaşında bir kız bulmuş yaşayan maymunlar”. Times of India. Alınan 2017-04-06.

“Hindistan polisi aramak için ebeveynlerin kız ‘yaşayan maymunlar'”. BBC Haber. 7 Nisan 2017.

  • Leave Comments