ZONGULDAK’DA GÖKTEN TAŞ YAĞDI

ZONGULDAK’DA GÖKTEN TAŞ YAĞDI

PARAPSİKOLOĞLARIN EN FAZLA ÜZERİNDE DURDUĞU YAŞANMIS BİR OLAYDIR (Taş yağmuru Fenomeni)

YER: Zonguldak

TARİH: 1996

OLAYI YAŞAYANLAR: Tüm Merkez Mahallesi Halkı

Merkez Mahallesi’nde o akşam düğün vardı. Vakit bir hayli ilerlemişti. Düğünden çıkanlar yavaş yavaş evlerine doğru gidiyorlardı. İste her şey, o gece başladı.

“Düğünden çıkmıştık. Vakit bir hayli ilerlemişti. Çarşıyı geçtik ve bizim eve doğru gidiyorduk. Mustafa Yılmaz’ın evinin bulunduğu sokaktan geçerken önümüze birkaç adet taş düştü. Yanımdaki arkadaş arkaya doğru kaçmaya başladı. Ben ne yapacağımı bir an için şaşırdım. Derken peş peşe taşlar havada uçuşmaya başladı. Bunun üzerine hızla çarşıya doğru koşmaya başladık. Olayı o gece çarşıda bulunan herkese söyledik. Ama bize kimse inanmadı. “Düğünde yemeği fazla kaçırdınız herhalde” dediler.

Tam bir hafta sürecek olan olaylar işte böyle başladı… Önceleri mahalle sakinlerinden birkaçının başına gelen olaylar, kısa bir sure sonra tüm mahalleyi sardı. Böyle bir olay yasadığını söyleyenlerle alay edenler de benzer olaylar yasamaya başlayınca, olay daha da korkutucu ve ürkütücü bir hal aldı.

Olaylar daha çok akşam saatlerinde başlıyordu. Özellikle Mehmet Yılmaz’ın evinin bulunduğu sokaktan kim geçerse yoğun bir taş yağmuruna tutuluyordu. Bir müddet sonra evin içine de nereden geldiği belli olmayan taşlar uçuşmaya başlayınca, işin içinden çıkmayan mahalleli, olayı polise bildirdiler.

Polisler çocuklar atıyordur. Abartmayın diyerek, önce konuyu önemsemediler.

Mahalle halkının yoğun şikayetleri üzerine olay yerine gelen polislerinde yapabileceği bir şey yoktu..

Adil Meşe: ” Ben Zonguldak Maden ocağında çalışıyorum. Olayların merkezi haline gelen Mustafa’nın evinin hemen yakınındaki ede oturuyorum. Olaylardan en fazla etkilenen evlerden biride bizim ev oldu. Taş atılan yere defalarca Mustafa ile birlikte, anında gelip kontrol ettik. Kimseyi bulamadık. Taşların havada uçuşlarını görüyorduk ama nereden ve nasıl atıldığını anlayabilmek mümkün değildi. Taşlar havada adeta yüzerek üstümüze doğru geliyordu. Bir başkası anlatsa inanmazdım.”

Sanki görülmeyen biri ya da birileri mahalleyi taş yağmuruna tutuyordu. Polisin bir şey yapamayacağını anlayan mahalle sakinleri, sonunda mahallenin hocasından yardım istediler. Hoca olay yerine gelip okumaya başladı. ama tam okurken, o da yoğun bir taş yağmuruna tutuldu.

Mehmet Durugöz: ” Yumruk büyüklüğündeki taşlar evlerimizim içlerine kadar giriyordu. Bir süre sonra evlerimizde de oturamaz bir hale geldik. Özellikle Mustafa’nın evi nereden geldiği belli olmayan taşlarla doldu.”

Merkez Mahallesin yaptığımız araştırmalar sırasında bu tur olayın 25 – 30 sene öncede burada yasadığı gerçeğiyle karşılaştık. Mahalle yaşlıları bu olayların, yıllar önce yine ayni yerde meydana geldiğini söylüyorlardı.

Mahallenin muhtarı Haydar Derin’in bir şeyler bildiğini ya da bir şeylerden şüphelendiğini anlamıştık. Bunun üzerine kendisinden bildiklerini anlatmasını rica ettik. Biraz tereddüt ettikten sonra bildiklerini anlatmaya başladı:

Muhtar Haydar Derin: Birada 25 sene evvel de böyle olaylar oldum o zamanlar Mustafa Yılmaz’ın oturduğu evde başkaları oturuyordum o bahçede bir şey var. Ne zaman o bahçeye kazma vurulsa, bu olayalar yeniden başlıyor. 25 senedir o bahçede hiç bir şey dikilmemişti.”

Olaylar tam bir hafta sürdü sonunda mahalleli o bahçeye kimsenin girmemesi gerektiği sonucuna vardı. Bahçe tel örgüyle çevrildim bahçenin telle çevrilmesinden kısa bir süre sonrada olaylar sona erdi.

 

11988641_508195089338960_2579342886280991750_n gokyuzunden-tas-yagdi-2013-11-26_m

 

  • Leave Comments