Wendigo Kızılderili Efsanesinin Yamyam Canavarı

#gizemlervebilinmeyenler   #Wendigo  #Korku  #Efsane

Gezegendeki her kültür, kendine özgü gelenekler ve mitolojilerle özdeşleşir. Örneğin İskoçya’da yayla halkı Ölüm Perisi efsanesine sahiptir. Avustralya’nın yerli kabileleri Warrigal hikayelerini paylaşıyor. Amerika’da, orijinal kuzey sakinleri Algonquins, efsanevi Wendigo’yu anlatıyor.

Algonquin efsanesi, kabus yaratığını, çıkıntılı kemiklerin çıkıntılı mahmuzlarının üzerine lateks bir elbise gibi sıkıca gerilmiş soluk küllü bir cilde sahip olarak tanımlar. Kötülüğe daldıkları gibi boş olan camsı gözleri, batık siyah yuvalardan ayı yansıtır. Canavar, ormanın mürekkepli karanlığında avını 15 fit yükseklikten takip ederken, çürüme ve taze metalik kanla zengin etinden içsel bir koku sızar. Bu rahatsız edici görüntü, yaratığın etiyle yüzleştiğini iddia edenlerin ruhlarını lanetledi.

Wendigo nedir?

Eski Kuzey Amerika efsanesinde canavar, yamyamlığın veya kara büyünün yan ürünü olarak var olur. Bazı efsane varyasyonlarında, insanlar sadece onunla temas ettikten sonra bir Wendigo da olabilirler. Alternatif olarak, yaratık bir rüyada onlara sahip olabilir. Ev sahibinin kontrolünü ele geçirdikten sonra, canavar kişinin kimliğini üstlenir.

Çeşitli gruplar yaratığa farklı isimler verir, ancak yalnızca zulmü bilen korkunç bir ilkel canavarın tasvirlerini paylaşır. Ayrıca Fleshgaits ve Skinwalkers olarak da bilinir. Daha çağdaş masallarda, genellikle ufo’lar ve diğer havacılık temelli anormalliklerle bağlantılı olarak görülen uzaylılardır. Canavara eşlik eden mide bulandırıcı buruk koku, tüm Algonquin kabilelerinden geçen ortak bir ipliktir. Boy, insanları taklit etme kapasitesi ve potansiyel güdüler hesaplarında farklılıklar vardır.