Voodoo ve Zombi

Voodoo ve Zombi

Voodoo inanışında tapılan heryerde bulunan ve herşeyi yapabilen Loalardır. Belli başlı Loaların yanında her tapınağın kendi Loası vardır. Bugün en bilinen Loa Damballar-wedo’dur. Voodoocular ağaç, taş, toprak gibi nesnelerde bir ruh olduğuna inanırlar. Büyücüle bikilerin “nann” adı verilen ruhunu ürkütmemek için iyileştirici etkisi olan bitkileri toplamık için onların uykuya yattığı anları beklerler. Tabiki iyilik ve kötülük getiren Loa’lar ayrı ayrıdır. İyi Loalarla barış içinde yaşanır. Kötü olanlar içinse ayinler düzenlemek ve kurbanlar adamak gerekir. Yaşayan ölüler: Büyü Voodoo’nun bir parçasıdır. Gerçek bir Bokor(büyücü)dan daima kormak gerekir. Bir bokor muska ve zehirli tozlarla insanları hasta edebilir.

 

Acasekam Saint Jerar (left), a voodoo priest, performs a ceremony in Mizak, a small village in the south of Haiti. He is assisted by Pouchon Frederique.

Bokor kurbanının kafasına bir ölünün ruhunu gönderir ve adam bir başka bokor tarafından kurtarılamazsa acılar içinde kan tükürerek ölür. Bokorların kullandığı bazı kurbağa, talk, barut, taze hayvan kanı, mezardan çıkarılmıp havanda dövülmüş insan kemikleri gibi malzemeler sadece pisikolojik etkiye sahiptir. Ayinlerde Loa’nın insanın içine girmeside sadece hipnoza dayanır. Peki ya zombiler? Yaşayan ölüler olayı gerçektir ve şu aşamalardan oluşur: Bokorlar bu iş için iki tür zehir kullanırlar. Birinci tür zehir “Datura” (şeytan elması) familyasından bir bitkinin özüdür. Bu bitkilerin çoğu halüsülasyon yaptırıcı zehirler içermektedir. Zombi tozu ise korkunç bir zehir olan tetrodoxsine içermektedir. Bu müthiş zehri bokorlar yakaladıkları karakaplumbağlarını yılanlarla dövüştürerek elde ediyorlardı.

Screen-Shot-2013-11-03-at-9.52.03-AM-300x234

Bu zehri Japonlar çok iyi bilmektedirler. Çok özel bir Japon yemeği olan fugu balığının karaciğer ve yumurtalıklarında bu zehir vardır. Balık çok özenli bir şekilde temizlenmemişse yiyen kişi kesinlikle ölür. Tetrodoksinle zehirlenmiş japonlarda görülen belirtiler zombilerin sahte ölümüne çok benzemektedir.Tetrodotoxsine beyindeki nöromediatör maddelerin deşarjını bloke ederek metabolizmayı azaltır. Metabolizması azalan insanın vücut sıcaklığı düşer, bilinci kaybolur. Bu durumda insan çok uzun süre oxsijen azlığına dayanabilir. Bokor bu duruma getirdiği yarı baygın kurbanını diri diri toprağa gömer. Bu olayın şoku altındaki adam ertesi gün ordan çıkarılır ve mezardan çıktıktan sonra verilen “datura” onun kişiliğini kaybetmesini sağlar. Bu zehirler zombi yapılacak kişiye deri sürülmek suretiyle verilmektedir. Zombilerde pisiko-sosyolojik faktörlerde çok önemlidir.

Zombie2

Zombileştirme Haitide ölümden de büyük en korkunç cezalandırma şekidir genel olarak birçok afrika ve güney amerika ülkesinde çok uzun yıllar yapılmış, ve birçok ülkede halen sıklıkla yapılmakta olan bir şeydir zombi yaratmak kolay elde edilebilen çeşitli zehirlerle hedef kişinin vücut fonksiyonları sadece özel aletlerle anlaşılabilecek derecede düşürülür,ki bu aletler sözü geçen ülkelerde genellikle bulunmamaktadır. sonuç olarak bu kişiler dış dünyanın farkında olan ama dışarıdan bir ölüden farksız görülen bir hale gelirler.götürüldükleri sağlık kurumlarında öldükleri söylenir ailelerine (bazı doktorların bu durumdaki hastalara davul vb. aletler çaldıkları,çeşitli ayinlerle kendine getirmeye çalıştıkları bilinir) olan biten herşeyi duyan (konuşmaları,ailesinin ağıtlarını ve özellikle cenaze törenini) ve canlı canlı gömüldüğünü anlayan kurban doğal olarak öldüğünü düşünür ve oldukça dengesizleşir.

voodoo-zombie-e1327627039306

Kurban voodo rahip-rahibeleri tarafından 2 gün kadar sonra mezarından çıkarılır.bir voodoo ayiniyle kendisine panzehir verilir ve kendine gelir gelmez çeşitli fiziki işgencelere tabi tutularak direnci iyice kırılır.ayinin sonunda zaten delirme eşiğinde olan kurbanın bir şekilde ruhunun efendilerinin elinde oluduğuna ve karşı gelirse sonsuza dek acı çekeceğine inanması sağlanır (genel yöntem ruhun kurbanın yanında bir kap-kavanoz tarzında birşyeşe genelde birkaç arıyla birlikte kapatılması ve kapağın mühürlenmesidir) kurban daha sonra yıllarca köle olarak rahatlıkla çalıştırılır afrika ülkeleri ölüp gömüldükten yıllar sonra ailesinin yanına dönen insanların (genelde tamamen yada kısmen delirmiş ve fiziki olarak mahvolmuş olur bu kişiler) kayıtlarıyla doludur.

Zombies_The_Real_Story_of_Undead_Part-12 zombie1979 zomb voodoopic enhanced-buzz-wide-11396-1359742294-3 magic-island-photo-2b maxresdefault 5079966_f520 2006-A-Voodoo-believer-co-006

    1. Esvet Özer 12 Eylül 2017

    Leave Comments