Vikingler’in Gizemli Güneş Taşı Bulundu

Vikingler’in Gizemli Güneş Taşı Bulundu

Efsaneye göre Vikingler, bulutlu ve sisli günlerde güneşin yerini belirlemek için gizemli bir güneş taşı kullanıyordu. Bir İngiliz gemisinde bulunan kristalin, Vikingler’in gizemli “Güneş Taşı” olduğunu ileri sürüldü. Araştırmacılar, 1592 yılında İngiliz Kanalı’ndaki Alderney Adası açıklarında batan bir İngiliz gemisinde bulunan kristalin, Vikingler’in gizemli “Güneş Taşı” olduğunu ileri sürdü.

070313-1wiking1

Fransa’nın Rennes Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, Vikinglerin sigara paketi büyüklüğündeki, şeffaf, dikdörtgen taşı yollarını bulmak için kullanıldığını belirtti. Laboratuvarda yapılan incelemeler, taşın İzlanda kristali olarak bilinen bir kalsit türü olduğunu ortaya çıkardı.

55573

Kristalleşmiş kalsiyum karbonattan oluşan İzlanda kristali, ışığı polarize edebilme özelliğine sahip. Kristali test eden araştırmacılar, iki ışık huzmesinin birleştiği noktayı bularak Güneş’in gökyüzündeki konumunun belirlenebildiğini ispatladı. Usta denizciler olarak nam salmış Vikingler, çıktıkları uzun deniz seferlerinde yollarını bulmak için güneşin gökyüzündeki konumundan yararlanıyordu. Efsaneye göre Vikingler, bulutlu ve sisli günlerde güneşin yerini belirlemek için gizemli bir güneş taşı kullanıyordu. Güneş taşı, 13. yüzyıla ait Viking destanı “Aziz Olaf”ta da geçiyordu.

vikingler_1-jpg20130307162234 viking-ship 030713-vikinglerin-gizemli-qgune-taq-bulundu-1 vikingler