Tüm Gezegeni Çevreleyen Gizemli Sualtı Duvarı

YouTube da yayınlanan gizemli bir video Dünya’nın okyanuslarının altında yer alan tüm gezegeni kapsayan süper büyük bir duvar olduğunu iddia etmekte.

Uzak geçmişte, UFO meraklıları ve komplo teorisyenleri, Google Earth üzerinde sayısız açıklanamayan şeyler buldu. Gizemli kuleler, mağara resimleri ve batık şehirler ve su altı piramitleri, böylelikle  Google Earth dünyadaki insanların hayal gücünü de arttırmış oldu .Fakat her şey bununla sınırlı kalmadı, çünkü bu yüksek teknolojiye ulaşan meraklı ve araştırmacı pek çok kişi bütün dikkatlerini bunda yoğunlaştırdı. Öyle ki bulunup keşfedilen bazı yerler ya uydu görüntü bozukluğu, ya renk ,ışık, gölge oyununa yada belirsiz bir nedene bağlanıp üstü kapatıldı, fakat bu arada belirlenen bu yerlerden bazıları Google Earth den ya silindi yada bulurlandı.

Uzun zaman önce yayınlanan  bir raporu insanlar fazla önemsemedi ve araştırmaya bile çalışmadı, bu raporda Meksika sahilindeki bir keşif yazmaktaydı.  —12°8’1.5″N, 36°35’26″W— Ekranda gördüğünüz koordinatlarda bir araştırmacı tarafından keşfedilen devasa  sualtı piramidi okyanus altında gizli kaldığı söylenen birçok yapının arasındaydı. 2012 yılında, Amerikalı araştırmacı Angela Micol  Piramitlerin içinde olduğu Giza Yaylasından büyük bir piramidi uydu görüntülerini kullanarak keşfetti.

Böylece araştırmacılar sözde tarihimiz hakkında bildiğimiz her şeye meydan okuyan şeyler buldular. Buna bir diğer örnek ise geçen yıl, bir genç Google Earth kullanarak daha önce bilinmeyen büyük bir Maya antik kenti  keşfetti. Benzer şekilde, tüm Dünyadaki araştırmacılar, Piramitleri ve yıllardır uzmanların atlatmış olduğu kayıp yapıları bulmak için  bir yarışa girdi. Baja California kıyılarında bulunan oluşumlarda genişliği yaklaşık 2.4 kilometre olan yapılar gibi gizemli tüpler var. Meraklılar bu şekillere ayırt edilen hatlar verirken, pek çok kişi gezegenimizde keşfedilmemiş sualtı yapıları olduğuna  inanmakta.

Ancak, bu yeni iddialar muhtemelen şimdiye kadar karşılaştıklarımızın çok ötesinde.

Bahsedilen bu duvar büyüklüğü ve uzunluğu ile doğal bir oluşum olmadığına işaret ediyor. Aslında, birçoğumuza okulda öğretildi gibi, tarih boyunca tamamen çelişen Dünya çapında yapılan çok sayıda keşifler, böyle bir şeyin mümkün olabileceğini düşündürüyor. Sonuçta Dünya’nın milyonlarca yıllık olduğunu ve birçok antik uygarlığın gezegenimizin uzun tarihinde yaşadığı biliniyor. Peki ya bilmediklerimiz , yok olmuş yada okyanuslar altında kalanlar, kendilerinin de bir zamanlar var olduğunu kanıtlamak istercesine bulunacakları zamanı bekliyorlar.

Ekranda verilen koordinatlar odaklandığında büyük bir yapı  görünüyor Ama kim böyle bir duvar inşa etmiş olabilir? Eğer gerçekten yapay bir yapı ise, kaç yaşında? Ne amacı vardı? Pek çok kişi buna katılmıyor ve gerçek bir duvar olmadığına inanıyor. Peki ya  Google Earth de bir aksaklık varsa?  haritanın parçaları gezegen eşlemede  tam olarak karşınıza değil, Başka programlarda  tüm gezegeni kapsayan muazzam bir duvar elde edilirken, neden Google Earth farklı görüntüler kullanır?

Eğer bu gerçek bir keşif değil de dijital bir eşleme hatası ise bunun nedenleri ne olabilir ? Görüntü veya fotoğraf  işlenme sürecinde birleştirilerek birden fazla fotoğraf görüntüsü ile örtüşen alanların görüntülemek için parçalı panoramal veya yüksek çözünürlüklü resimler ortaya çıkabilir.Sık yapılan bilgisayar yazılımı hatası da muhtemel bir olasılık, çünkü yaklaşılan görüntüler işenirken neredeyse birebir örtüşüyorsa  arasındaki görüntü aynı pozu üretmek için kusursuz sonuçlar doğurur.

Görüntüler günümüzde kullanılan ve Google earth’den alınmıştır .Eğer bu bir keşif değilse  pek çok şey böyle bir etkiyi yaratmada rol oynamış olabilir. Görünüm, referans, aydınlatma, görüntünün işlenişinde görünen en olası nedenlerinden biri iki resim arasında  sürekli değişen  ön plan yada değişen arka plan olabilir. Elimizdeki sınırlı veri ile buna net bir cevap vermek mümkün değil, ama videoyu sonuna kadar seyrederek bunun cevabını verecek olan sizlersiniz. Gerçek bir keşif mi yoksa basit bir yazılım hatası mı ?

    1. Receb 5 Şubat 2018

    Leave Comments