Rüya Analizi Rüyaların Ne Anlama Geliyor?

Herkes rüya görür. Bazen rüyalarımız aptalca ve uzaktır, diğer zamanlarda ise korkutucu veya rahatsız edici olurlar. Belki aynı rüyayı tekrar tekrar görürsünüz  ve bazı insanlar rüyalarını hatırlayamaz.

Rüya önemlidir. Rüyalar aslında bilinçaltı zihinlerimizden gelir ve onları analiz ederek kendimiz hakkında çok şey öğrenebiliriz. Bizi uğraşmak istemediğimiz şeyleri görmeye zorlar ve uyanıkken hatırlayamadığımız bir şeyi hatırlamamıza yardımcı olabilirler ve her rüyanın bir anlamı vardır.

Bazı ünlü yazarlarda rüyalarından ilham aldı. Frankenstein, bir rüyasında Mary Shelley’e geldi. Robert Louis Stevenson, Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ı hiç kağıt üzerinde yazmadan önce rüyalarında gördü. Bazen uyurken kendimize anlattığımız hikayeler doğada psişik olabilir.

Ortak Görülen Rüyaların Anlamı

Rüya Yorumlama
Düşmek başarısız veya tam anlamıyla kontrolü kaybetmek; İş yerinde, ilişkilerde veya başka bir yerde büyük problemler veya güvensizlikle karşılaşma
Uçmak kurtuluş; eski sorunları aşmak, yeni çözümler bulmak (yükseklere mi tırmanıyorsunuz yoksa topraktan çıkmak için mi uğraşıyorsunuz?)
Dişlerin Dökülmesi Kuvvetin sembolleri olarak, diş kaybı, güç kaybına işaret edebilir; kötü sağlık, çekingenlik duyguları, yaşlanma korkusu, genel kaygı ya da reddedilme korkusu; bazıları bunun cinsel sorunların / iktidarsızlığın bir işareti olduğuna inanıyor
Çıplak Olmak savunmasızlık, sosyal kaygı, yargılanma veya analiz edilme korkusu; Bir proje veya karar için hazırlıksız veya bir şey saklayıp maruz kalmaktan korkuyor olabilirsiniz; Rüyanızdaki insanlar çıplaklığınızı fark etmezse, belki de korkularınız asılsızdır
Sınava Girmek performans kaygısı, kusur korkusu, yüksek-puanlar tarafından değerlendirilme korkusu
Ölmek bir şey (iş, ilişki, örüntü) sonu görme korkusu veya arzusu; bir fazın sonu ve diğerinin başlangıcı
Kovalanmak problemlerden kaçınmak, paranoya, geçmişten kaçmak (durma, arkanı dönme ve yüzle ilgili sorunlar)
Sadakatsizlik / Hile güven eksikliği, ilişki kaybetme korkusu, güvensizlik
Geç kalmak kontrol eksikliği, kaçırılan fırsatlar, çok fazla uğraşmaya çalışmak
Hamile olmak Yeni bir hayata, düşünceye, yaratıcı projeye veya ilişkiye hayat verme ve hayat verme arzusunu gösterir.
Araç Sürme yol hayatın bir temsilidir: akışta mısınız yoksa trafikte mi kaldınız? Eğer tekerdeyseniz, siz kontrolünüzdeyseniz ve başka biri sürüyorsa, başka bir kişi tarafından kontrol edildiğiniz anlamına gelebilir; kime gideceğine dikkat et
Ünlülerle Tanışmak hayalperestin tanınma ihtiyacı
Su su duyguları temsil eder: boğuluyor, yüzüyor veya susuzluktan ölüyor musunuz? berrak su gelmek için iyi şeylerin bir işaretidir; karanlık, kirli veya karanlık su kötü bir alam olabilir
Ev evler hayalperestin aklını temsil eder ve farklı katlar veya odalar farklı fikirleri temsil eder (düzenli mi yoksa ihmal mi? Gizli yerler var mı?)

Ortak Rüya Sembolleri için Yorumlar

Ortak rüya sembollerinin anlamları kişiden kişiye değişir. Rüyanızı yorumlarken, daha iyi bir anlayış elde etmenize yardımcı olacağından, ayarı, karakterleri ve diğer simgeleri unutmayın.

 • Yaşlanma: Değişimden korkma veya yaşlanma korkusu olabilir. Ayrıca affetmeyi, gitmeyi, bilgelik ya da huzur içinde olmayı da sembolize edebilir.
 • Bebekler: Yeni bir şey: haberler, bir proje, mutluluk, sorumluluklar.
 • Doğum: Yeni bir proje, yeni bir şeyin başlangıcı.
 • Kediler: Bağımsızlık, makyaj, güzellik; ‘Sinsi bir insan’ anlamına gelebilir.
 • Çocukluk Dönemi :Eski inançlar, ebeveynlerin fikirleri ve inançları. Aile hakkında modası geçmiş veya eski moda fikirler.
 • Çocuklar: Masumiyet, mutluluk, kaygısız ve neşeli olmak. Ayrıca olgunlaşmamışlık ya da bir şey hakkında naif olduğunuz anlamına da gelebilir.
 • Köpekler:Sadakat, arkadaşlık, güven ve arkadaşlık.
 • Değerli Eşyaların / Paraların Bulunması:Ulaşılan başarı ve refah.
 • Saç: Saçkesme, güç kaybını sembolize eder. Saçları kaybetmek yaşlanma korkusu, öz bilinç, görünüşe dair endişeler anlamına gelebilir.
 • Merdivenler:Üst katta yürüyüş yapmak başarı anlamına gelir. Alt katta yürümek başarısızlık demektir. Bir spiral merdiven, hayatınızın ‘kontrol dışına çıkması’ anlamına gelebilir.
 • Kaybolmak:Kontrolde hissetmemek, çaresizlik duyguları. Değerli eşya / para kaybetmek beklenmedik kazanç anlamına gelebilir.
 • Yeni Ev:Hayatta yeni aşama, yeni başlangıçlar, mutlu sonlar.
 • Okul:Yetişkinler için ortak bir rüya, okula geri dönüyor, bir sınıfı kaçırıyor, geç kalıyor ya da bir sınavda başarısız oluyor ve daha sonra mezun olamıyor. Eğer bu rüyaya sahip olsaydınız, bir şeye başarısız olduğunuzu veya potansiyelinizin altında yaşıyormuş gibi hissediyor olabilirsiniz.
 • Yılanlar:Arkanızdan iş çevirenlere ve yanlış arkadaşlara dikkat edin.
 • Yabancılar:Rüyalarımızdaki yabancılar kendimizi temsil ediyor. Bilinçli olarak farkında olmadığımız veya henüz keşfedemediğimiz gizli bir yetenekde olabileceğimiz kişiliklerimizin bir parçası olabilirler.

Not: Bu anlamlar çok geneldir. Bu kılavuzu kullanın, aynı zamanda Rüyanızı ve uyandığınız zaman hissettiğiniz duyguları da not edin. Ayrıca hayatınızda neler olup bittiğini de göz önünde bulundurmalısınız. Örnek olarak, hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışırken hamile olmanın rüyasının anlamı geçerli olamaz.

Rüya, her birimizin hayatımızın her gecesinde sessizce ve güvenli bir şekilde çıldırmasına izin verir.

– William Dement

Neden Rüya Görüyoruz?

Bilim adamları onlarca yıldır rüyalar üzerinde çalışıyorlar, ama nasıl ve neden rüya gördüğümüzden emin değiliz. İşte bazı teoriler:

 1. Beynimizin uyanık saatler boyunca bize gelen her şeyi öğrenmesine, sıralamasına, değerlendirmesine ve işlenmesine yardımcı olurlar. Rüyaların, anıları nasıl öğrendiğimizin ve oluşturduğumuzun bir parçası olduğu teorisini desteklemek için bazı araştırmalar vardır. Çalışmalar, gün içinde aktif olarak öğrenen insanların daha fazla rüyalar gördüğünü; Bir çalışma, bir dil öğrenen öğrencilerin, öğrenci olmayanlardan daha fazla rüya gördüğü belirlenmiştir.
 2. Duygularımızla başa çıkmamıza yardım ediyorlar. Özellikle gün boyunca duygularımızı işlemek için zamanımız olmadıysa, bazıları beynimizin işleri aksatmak için aksama süresini kullandığını düşülünür.
 3. Hiçbir anlamı yok ve hiçbir işe yaramıyorlar. Rüyaları daha fazla anlayana kadar, sadece uykuda anlamsız bir yan ürün olduklarını düşünebiliriz.

Neden aynı rüyayı tekrar tekrar tekrar yaşamaya devam ediyorum?

Yinelenen bir rüya, size geri dönmeye devam eden biri gibi rahatsız edici olabilir. Ayda birkaç kez veya daha sık olabilir. Aciliyet hissi veya olumsuz bir duyguya eşlik edebilir.

Hayatında neler olduğunu düşün. Travma geçirdiniz mi yoksa geçiş döneminde mi yaşıyorsunuz? Belki uyanık saatlerde düşünmek için dile getiremeyeceğiniz büyük ve üzücü bir şey vardır.

Yinelenen bir rüya, hayatınızda olan şeyle yüzleşene kadar durmayacaktır. Derinlere, onların neleri  ele alınmasının gerekli olduğuna dair her şeyi biliyorsunuz. Yatmadan önce, günün olaylarını yazınız. Uyandığında rüyanı kaydet. Bir desen görebilirsiniz bunu simgesel olrak da yorumlayabilirsiniz. Nedeni bildiğiniz ve uğraştıktan sonra, artık tekrar eden rüyanız olmayacak.

Ama Ya Rüya Görmezsem?

Her gece rüya görüyorsun. Sadece hatırlamadıklarını söyleyen insanlar. Gün geçtikçe, daha az ve daha az hatırlar. Rüyanızı hatırlamak istiyorsanız, aktif olarak onları takip etmelisiniz. Uykuya dalmadan önce, uyandığında hatırlamak için bilinçli bir çaba gösterin. Komodininize bir kağıt ve bir kalem koyduğunuzdan emin olun. Uyandığınız dakika, rüyanızı oraya yazın. İlk kez hatırlamıyor olsanız bile, pes etmeyin. Eninde sonunda hatırlamaya başlayacaksın.

Çalışmalar, uykuda REM aşamasında daha çok rüya gördüğümüzü ve bu aşamadan sonra ya da hemen sonrasında uyanırsanız rüyaların daha kolay hatırlandığını gösteriyor. Yani, eğer son derece sağlam bir uykucuysanız, rüyalarınızı sabahları kaybolabilir ama hafif uyuyan biri gece boyunca birçok kez uyanabilir ve bundan dolayı daha taze olan rüyalara daha fazla erişebilir.

Düşler demek istediklerini söylüyorlar, ama bunu gündüz dilinde söylemiyorlar.

– Gail Godwin

Düşler Gerçekten Geleceği Tahmin Edebilir mi?

Tarih boyunca insanlar uyurken vizyon ya da kehanet gördüklerini iddia etmişlerdir. Bunu destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur, ancak birçok insanın kendilerine olduğunu iddia etmişlerdir. Haberci rüyalar genellikle sembollerden yoksundur ve hayalperestler için çok gerçek gibi görünür.

Bazı ünlü haberci rüyalar sizi şaşırtabilir:

 • Albert Einstein’ın görelilik kuramı bir rüyada gördü
 • Abraham Lincoln, suikast saatinden önce rüyada gördü
 • Julius Caesar’ın karısı Calpurnia, bir arkadaşı tarafından bıçaklanacağından bir gece önce bir rüya gördü.
 • Joan of Arc’ın ölümü hakkında haberci bir rüyası vardı.
 • yüzyılın başlarında, insanlar Titanik batığını rüyalarında gördüler ve gezilerini iptal ettiler.
 • Birçok kişi, 11/11 terörist saldırılarından önce rüyasını gördü.

Çoğumuz de bir anda ya da başka bir zamanda déjà vu yaşarız. Déjà vu, şu anda içinde bulunduğu bir durumun yaşandığına veya şahit olduğuna tam olarak emin olmanın deneyimidir. Olaydan önce olayın hayalini kişi kurmuş olabilir.

Hayallerinizi anlamaya başladığınızda, hayattaki şeyler daha anlamlı olmaya başlayacaktır. Daha fazla kendi kendinize bilgi edinmeye başlayacak ve hislerinizi karşılamaya başlayacaksınız. Bilinçaltı zihninize dokunduğunuzda, sahip olduğunuz hiçbir şeyi bilmediğiniz yetenekleri, korkuları ve arzuları keşfedebilirsiniz.

  1. alya rüya 18 Mart 2020

  Leave Comments