Organ Nakli İçin Yetiştirilen İnsan Hayvan Melezleri

Günümüzde pek çok hastalığın tedavisi ilerleyen bilim ve teknoloji ile mümkünken, maalesef tedavisi sonuç vermeyen, geç kalınmış ya da en son aşamaya gelmiş bazı hastalıklar için tek ve son çözüm organ nakli olmakta. Fakat bu da kolay bir yöntem olmayıp hem uygun bir donör bulmak hem de alınacak organ ile hastanın kan ve doku gibi pek çok özelliklerinin de uyuşması gerekmekte.
Bu durumda bile hastanın iyileşme oranında belli bir yüzde olup, vücudun bunu kabul etmediği durumlar görülse de büyük bir oran bu işlemden başarılı çıkıp sağlığına kavuşmakta. Tabi buradaki en önemli faktör nakil yapılacak organın temini. Her ne kadar ülkemizde çok yaygın olmasa da ölüm halinde, ölen kişinin akrabaları rızası ile bu işlem yapılmakta.
Fakat bu işlemin yapılması için çok az bir zaman gerekli olduğundan çoğu durumda yeterli olmamakta. Yaşayan kişinin donör olması durumu ise birçok hukuki yasa ile belirlenmiş olup, 1. Dereceden akrabaları kapsamakta. Bu yüzden bütün gözler organ nakli için yeni çözümler arayan bilim adamlarına çevrilmiş durumda.
Geçtiğimiz günlerde Dünyada organ nakli için bekleyen yüz binlerce hastaya umut olacak gelişme Japonya’dan geldi.
İnsan hücrelerini içeren hayvan embriyonları oluşturmak ve onları taşıyıcı hayvanlara nakledilmesine Japon hükümetinden izin çıktı. Hayvanlar üzerinde üretilmesi planlanan insan organlarının özellikle organ nakli bekleyen binlerce kişiler için umut ışığı olacağı ifade ediliyor.
  • Leave Comments