Öldüğünde Bedeninde Bir Damla Kan Bulunmayıp Kafası Su Dolu Olan İspanya Kralı II. Charles

İspanya Kralı Charles II öldüğünde bedeninde tek bir damla kan  bulunmadığını  otopsi belirtti ve şunu söyledi  kafası su dolu.

Krallar ve imparatorların her türlüsü üretilen Avrupa’nın en etkili Kraliyet evlerinden biri Habsburg Eviydi, ayrıca Avusturya Evi olarak biliniyordu. Habsburg kralları ve imparatorları çeşitli Krallık’ları yönetti Bohemya, Hırvatistan, Portekiz, Almanya, İspanya gibi,

İspanya Kralı Charles II Habsburg İspanya’nın son hükümdarı oldu ve büyük ve güçlü bir Krallığı yönetme sorumluluğunda olmasına rağmen, tarihe fiziksel, zihinsel ve duygusal özürlülüğünün  işini nasıl etkilediğini hatırlatan güçsüz bir hükümdar olarak yazıldı. Ayrıca “tatlı cadı”olarak biliniyordu.

Charles Madrid 1661 yılında doğmuş, İspanya Kralı Philip IV, Avusturyalı  ve ikinci eşi Mariana’nın çocuğu olarak dünyaya geldi. Öldüğü zaman, Philip IV Karl tarafından hayatta kalan tek meşru oğlu ve varisi olarak kurtuldu. Ne yazık ki, Charles fiziksel ve zihinsel engelli , büyük ölçüde sık ensest evliliklere  dayalı olan atalarının kusurlu bir örneğiydi. Bu tür ilişkiler, 17. yüzyıl Avrupa soyluları arasında yaygın olduğundan İspanyol Kraliyet evi bunda  istisna değildi. Ayrıca, Habsburg da aşırı bir durum daha vardı. Çoğunlukla karşılıklı evlilikler yoluyla güçlenip,  geniş mülkler  kazandıklarını ve diğer ailelerin üstünle olma yarışı da bu duruma etkindi.

Charles II sağlık ve ruhsal sorunları ile hayatı boyunca mücadele etti ve 38 yaşında öldü, 39 yaşına basmadan önce 5 gün önce. Çocuksuz ve varissiz, tüm potansiyel Habsburg halefleri zaten ölümün gerçekleşmesini bekliyordu. Vasiyetinde, Kralın  Anjoulu 16 yaşındaki büyük yeğeni  Philip, Duke adında bir varisi vardı. İspanya Kralı Charles II üvey kız kardeşi Maria Theresa ünlü Fransız hükümdarının ilk eşi oldu aynı zamanda, Philip hüküm süren Fransa Kralı Louis XIV torunu da vardı. Neredeyse bir İspanyol pembe dizisi senaryosu gibiydi.

Hayatının sonuna doğru, Charles’ sağlık daha fazla ve daha kırılgan hale gelmişti; garip ve aşırı duyarlı oldu. Madrid de -1 Kasım 1700 da  öldü doktorların yaptığı otopsi onun  çektiği acıların yazılı bir nüshası gibiydi .Çünkü otopsi raporunda  belirtildiği gibi, onun vücudunda neredeyse  tek damla kan yoktu , damarları neredeyse ıslak bir sıvı ile kaplıydı, kalbi de bir biber büyüklüğündeydi , akciğeri aşınmış, bağırsakları çürük ve kangrenliydi, tek testisle, siyah, kömür gibi kararmış ve çürümüştü ama asıl ilginç olan kısım ise   başı tam su anlamıyla su doluydu. Doktorlar daha önce böyle bir durum görmediklerini de rapora ilettiler . Amerikan tarihçileri Will ve Ariel Durant, yazdıkları  kitap da Hikayenin Uygarlıklarında  bunu değerlendirmişti. Onlara göre Charles II “kısa, topal, Sara hastası, bunak, ve tamamen kel , her zaman ölümün eşiğinde olan biriydi . Otopsisindeki bu gariplikleri enseset bir ürün olması ve pek çok hastalıkları taşıdığı gibi, gizlice ilgilendiği kara büyü ritüellerine bağlayanlarda oldu.

    1. Esvet Özer 13 Eylül 2017

    Leave Comments