Lanetli Bebekler

Lanetli Bebekler

Oyuncak bebekler, kimi zaman meraklılarının kimi zaman da çocukların vitrinlerini süslese de zaman zaman korku filmlerinde ürkütücü bir obje olarak kullanılmıştır. Bununla beraber pek çok kültürde farklı amaç ve ritüellerde de yer almışlardır.

0

Eski perili bebekler  dinsel veya törensel amaçla eski uygarlıklar tarafından oluşturulan nesnelerdi. Bu geleneksel nesneler daha  sonra. Mistik veya okült amaçlarla çeşitli uygarlıklar tarafından kullanılmaya başlandı. Eski Roma da. Bebekler , bir tanrı veya tanrıça ile bağlantıyı temsil etmek için oldukça sık kullanılırdı.  Mısırlı rahipler ve büyücüler genellikle tören amaçlı, kötülüklerin vücuttan atılmasına veya Tanrıların iradesine karşı gidenlerin üzerine lanetlerini yerleştirmek için kukla kullanırlardı.

5_91560716

Bazı Afrika, Kızılderili ,Avrupa, erken Germen ve İskandinav kabileleri kültürlerinde de bu tür etkiler gözlemlenir. Günümüz cadı ve büyücüleri  bu uygulamaları kendi kullanımları için adapte etmişlerdir.. Çoğu büyücü  bir kuklayı ve bebeği , büyü yapılacak kişinin sembolik temsili için  kullanırdı. Bunların en bilinenleri ise Voodoo bebekleridir.

ancient doll

Korkulan oyuncak bebeklerin beklide en çok bilineni çocuk oyunu filmi ve serisidir . Tom Holland’ın yönettiği korku filmlerinin önemli örneklerinden biri olan çocuk oyunu , meşhur korku karakteri Chucky’nin cinayetlerini konu alır. Chicago’nun güney taraflarında Charles Lee Ray adlı bir seri katil , Mike Norris isimli bir dedektif tarafından vurulur. Gizlice bir oyuncak dükkanına girmeyi başaran Charles , ruhunu dükkandaki meşhur oyuncak “good guy oyuncaklarından birine aktarır. Chucky artık en kısa zamanda ruhunu tekrar aktarabileceği canlı bir kurban bulmalıdır… Karen Barclay , 6. yaşını kutlayacak olan oğlu Andy’e çok istediği “good guy” oyuncaklarından alamadığı için üzgündür. Karen ve en yakın arkadaşı Maggie en sonunda aradıkları oyuncağı bir dükkanda bulurlar. O gece Maggie’nin Andy’e bakıcılık yapması gerekmektedir. Ama Andy ve Maggy evde yalnız değillerdir. Chucky , kendini ilk kez o gece belli eder ve korkunç olaylar başlar.

chucky_by_taitiii-d6xrttr

Bilinen En Lanetli 13 Bebek

1. Amanda

Amanda isimli perili bebek şimdi Atlanta Georgia da mutsuz  şekilde kapalı bir yerde muhafaza edilmekte . aslında O 3 yıl önce eBay’de satılan bir perili bebek olmakla beraber,defalarca el değiştirdi . Bu perili bebek çocuğunuz için istediğiniz bir çocuk oyuncak ya da sevimli bir arkadaş değildi.Atlanta da bulunan Paranormal Araştırmacı Reggie Jacobs bu gibi perili bebekler hakkında birçok defa farklı halklar ve kültürler üzerinde araştırma yaptığını ve tüm bu araştırmalar sonucunda perili bebeklerin gerçek olduğuna inandığını söyledi.

Bu gibi Porselen başlı bebekler geçen yıllarda favori oyuncaklardı, ama bugün onlar ile oynamak çok tehlikeli olabilir.

BEBE

Bu özel perili bebeğin yüzü Heinrich Handwerck tarafından dizayn edilmiştir, ancak 1885 yılından bu yana kendi yarattıklarını kullanılan sırsız porselen başları 1869 yılında kurulan Gräfenhain, Thüringen,ve  Almanya’nın, ünlü Simon & Halbig Şirketi tarafından yapılmıştır. Başların çoğu Heinrich Handwerck bebekleri olarak  aslında porselen olup  içine”Simon Halbig” adını taşıyarak etiketledi, ancak bu belirli bir örnek değildi.

Amanda’nın son sahibi de onu Ebay ile satar, 3 yıl önce satıldığından beri defalarca alım işlemi gördü ve defalarca el değiştirerek daha uzağa verildi.  Amanda sizi sevmiyor sa eğer ona sahip olan hayalet aktif olmakta. mutlu olduğu zamanlarda ise sadece boşluğa bakarak orada oturmakta. hareket için hazır olduğunda ise evde tahribat ,gürültüler ve farklı yerlerden gelen sesler işitilmeye başlanıyor.

HAUNTED-DOLL-AMANDA

Amanda nın son sahiplerinden olan  yalnız yaşayan bir kadın, bebeğe dokunduktan sonra kabuslar görmeye başladığını anlatıtı.
Bazen de kendini istemsiz olarak Amanda ile konuşurken bulduğunu. Gözleri ile onu seyrettiğini ve dinlediğini belirtti.
Bir gece soğukta ayaklarında bir şeyler hissetti ve ışığı yakıp baktığında ayaklarında çizikler olduğunu gördü, korkup telefonla ambulans ı arayacağı sırada ayaklarındaki çiziklerin geçmiş olduğunu hissetti.

 

2. Annabelle

1970 yılında Donna adında hemşirelik öğrencisi bir kıza 20. yaş doğumgününde annesi bir oyuncak bebek hediye alıyor. Donna, Angie adlı bir ev arkadaşı ile aynı evde yaşıyor. Oyuncak bebeği yani Annabelle’i (Adını sonradan alıyor) Yatağının yanına koyuyor. Zaman geçtikçe, hem Donna, hem Angie bebeğin evde bıraktıkları yerden farklı noktalarda buluyorlar. Zaman geçtikçe olay dahada fazlalaşıyor.

3_annabelle

Bir gece Donna eve geldiğinde bebeği yatağın üstünde bulunca, doğru olmayan birşeyler olduğunu hissetti. İş gitgide ürkütücü olunca Donna ve Angie bir uzmandan yardım almaya karar verdiler. Bir medyum çağırdılar. Medyum onlara bulundukları apartmanda ölen Annabelle Higgins adında küçük bir kız çocuğu yaşadığını ve onun ruhunun bebeğin içinde olduğunu söyler. Ruhun zararsız olduğunu, sadece şevkat beklediği için bunu yaptığını söyleyince Donna, kızın hikayesine üzülür ve oyuncak bebeği yani Annabelle’i evde tutar.

10345564_239217382942612_7943768302749840900_n

Bu iki arkadaşın Lou adlı bir erkek arkadaşları vardır. Sıksık eve gelip gider. Lou bebekte kötü birşeyler olduğunu sezer ve Donna’ya onu atmasını önerir. Bir gece Lou uyanır ve kıpırdıyamaz. Bacağı tarafında Annabelle’i görür. Yavaş yavaş göğüsüne doğru geldikçe nefesi kesilir. Annabelle üstüne çöker ve Lou kıpırdıyamaz. Ertesi sabah uyandığında göğsünde 7 tane pençe izi görür.

10403497_239217399609277_3508036106681141768_n

Artık olaylar kontrolden çıkınca Donna bu bebeğin masum bir küçük kız olmadığının farkına varır ve Ed & Lorraine Warren çiftini çağırır(Amerika’daki çok ünlü paranormal araştırmacı bir çift. binlerce olayı araştırmışlardır.)Warrenlar onlara bebeğin içinde birşey olmadığını bunun bir insan ruhundan çok insandışı, bir iblis veya türevi bir şey olduğunu söyler. Bebeğin içine girilmediğini iblisin onu bir araç olarak kullandığını söyler. Asıl amacının Donna’nın ruhu olduğunu söyler ve şeytan çıkarma ayini gerektiğini söylerler.

10445457_239217372942613_5681156687177897952_n

Warren çifti tanıdık bir papaz ile şeytan çıkarma ayinini gerçekleştirir. Genede emin olamazlar. Bebeği alıp evlerine doğru yola koyulurlar. Ed Warren bebek arabada iken birçok kez arabanın stop ettiğini, gitmekte zorlandığını not alır. Araba stop ettiği bir an Ed Warren doll’un üstüne kutsal su serper ve daha sonra rahatladıklarını fark eder. Annabelle’i cam kasaya koyup evlerindeki müzelerine koyarlar. (Warren Occult Museum: Ed & Lorraine Warren çiftinin sahip olduğu bir müze. Müzede Warrenlar 30 yıllık hayalet avı sırasında topladıkları ritüellerde kullanılmış, perili, lanetli objeleri burada saklamaktadırlar.) Müze ayda bir bir rahip tarafından kutsanır. Annabelle’in faaliyeti uzun bir süre için duracaktır…

10449465_239217366275947_636786918307903605_n

Yıllar sonra müzeye gelen bir genç adam girişteki “Hiçbirşeye dokunmayın” yazısını ihlal eder ve Annabelle’in kafesine vurur ve “Hadi! Sen sadece aptal bir bebeksin! Yapabiliyorsan bana birşey yap!” der. Bunu gören Ed Warren gence gitmesini söyler. Gencin ziyaretinden 3 saat genç adamın motosikletiyle düz yolda bir ağaca toslayıp can verdiği haberi gelir.

Annabelle, hala Warren Occult Museum’daki yerinde durmaktadır.

Annabelle-Gallery-6

 

3. Joliet 

Anna Joliet adında lanetli  bir bebek, sahibi olan Aile onu  dört nesildir ellerinde tutmakta, çünkü onu atıp, yada zarar verdikleri zaman lanetin büyüyeceğinden korkmaktalar . Bu Anna’nın  içinde bulunduğu  ailenin  kadınların ürkütücü bir geleneği olmuş durumda .

10411786_239823579548659_1824717406184925014_n

Aile içindeki kadınlar çoğunlukla iki çocuk Dünya’ya getirmekte , bunların  biri oğlan ve biri kız. Oğlan olan bebekler doğumun üçüncü gününde ölmekte , belirli bir sebep olmadan aile buna üzerlerinde olan bir lanete bağlamakta ve  kaderlerine. İşin korkutucu yanı ise ölen oğlan çocuğunun ruhunun daha sonra ailenin mirasından olan bebeğe  aktarılıp onun içinde mühürlü olduğunu söylüyorlar, ölen  diğer çocukların ruhu ile beraber.

C7

Joliet Anna’nın  aileye verilişinin hikayesi, intikamcı bir aile dostu tarafından ailenin büyük-büyükannesi veriliyor .  büyük-büyükannesi bir oğlan doğuruyor ve üç gün sonra bebek ölüyor .  Bu lanetli gelenek bu güne kadar devam ediyor. Bazen bebeğin içinden çığlıklara benzeyen  farklı  sesler geldiği söyleniyor. Aile çığlıkları ve çığlıkların o  yıl kaybedilen bebeklerden geldiğini ve herkesin buna şahit olduğunu söylüyor. İşin ilginç yanı ise ailenin pek çok yakın dostununda bu olaya şahit olmaları .

hqdefault

 

4. Letta Çingene Bebeği

1972 yılında, Kerry Walton adında bir çocuk yıllar boyunca terk edilmiş eski bir binayı ziyaret ederek korkuları ile  karşılaşmaya  karar verdi. Oradayken sundurma altında eski bir kukla keşfetti.  Onu eve almaya karar verdi ve o gün bugündür onu saklamakta.

1135050

Bazı insanlar ve araştırmacılar  bebeğin Romen bir çingene tarafından yıllar önce boğmuş oğlu için yaptığına  inanıyor. Aynı zamanda insanlar  bu çingenenin oğlunun ruhunun şimdi bu bebekte yaşadığına inanmakta.  Bebeğin ismi Letta, ya da Ledda verilmesinin nedeni Avrupa çingene miras bir ad olması.

hqdefault

Bebeğin kendi kendine hareket ettiği, oturmuş olarak konduğunda farklı bir yerde görüldüğü söyleniyor . Ayrıca bebeğin  bir odaya girdiğinde asılı resimlerin duvardan kaydığı da söylenmekte .  bebeğin başında  gerçek insan saçı bulunmakta. Bunun dışında  kafa derisi altında insan beyninin bir benzeri gibi şekil olduğunu, hayvanların genellikle onunla temas ettiği zaman bebeğe saldırmdığını  ve  İnsanların bebeği  görünce onlara korku ya da üzüntü hissettirdiği söylenmekte.

Chair

 

5. Mandy

Paranormal temalı perili bebeklerin en ülülerinden biri Mandy dir. En az Robert bebek ve Dolls Adası kadar geçmişe sahiptir. Bugün Britanya Kolombiyası Quesnel Müzesi’nde bulunan Mandy sözde 1910 veya 1920 civarında Almanya’da veya İngiltere’de yapılmış olup 90 yıllık eski antika porselen bir bebektir. 1991’de müzeye bağışlanmış olsa da kim yada kimler tarafından bağışlandığına dair iz yoktur. Peki nedir onu bu kadar sıradışı yapan?bunun  sahip olduğunu güçler olduğu söylenmekte.

10366193_239240402940310_2092066914514593639_n

Müzenin tüm gariplikleri onun gelmesi ile başlıyor. Müze yöneticisi bodrum katında sürekli ağlayan bir bebek sesleri duyuyor. Denetim üzerine, sadece açık bir pencere bulunuyor bebek ise ortada görülmüyor. Mandy müzeye bağışlandıktan sonra durmadan ağlıyor. Ancak, müze personeli ve gönüllülerin sorunları o vakit sadece yeni başlıyor. Öğle Yemekleri gizemli bir şekilde buzdolabından yok oluyor ve bir çekmece içinde sıkışmış halde bulunuyor. Kalem, kitap ve resim gibi nesneler eksiliyor. Daha sonra bazıları bulunuyor. Diğerleri ise hiç bulunamıyor. Olaylar bununla sınırlı kalmayıp etrafında , yeri hiç bir zaman tespit edilemeyen ayak sesleri duyuluyor.

10402814_239240386273645_4634883982831614875_n

ilk müzeye geldiğinde, Mandy için binada kalıcı bir yer bulunamıyor. Ve girişe oturtulup ziyaretçilerin görmesi sağlanıyor. Daha sonra, onu müzenin başka bir bölümünde yalnız bir durumda yerleştirilmiş şekilde buluyorlar. Dedikodulara göre onlara zarar vereceğini düşündükleri için başka bebeklerin yanına koymuyorlar. Eğer bir odada kilitli kalırsa ağlama sesleri duyuluyor ve sonra, personel tüm oda çevresinde atılan kağıtlar buluyor. Elektrikli ekipmanlar etrafında dolaşınca onların bozulmasına neden oluyor . Ziyaretçiler onun etrafında huzursuz ve üzgün hissediyor ve en önemli iddialardan biri, bazıları onun gözleri ile odanın etrafındaki insanları takip ettiğini söylüyor. Ayrıca Parmakları ve başı da kendi başlarına hareket ediyor.

10441956_239240279606989_3539471304007477324_n

Mandy yi ilk etapta kim sahiplenmişti? Kimse kesin olarak bilmemesine rağmen, olası bir efsaneden bahsediliyor. Küçük bir kızın bebeği ile bir bodrum katında sıkışıp ölmesi ve o öldüğü için sözde onun ruhu bebek içinde kalmış olduğu söyleniyor. Bu iddiadan yıllar sonra bebek ağlayan bir çocuk gibi bodrumda bulunuyor. Bulduğu zaman, bebek kanlı gözyaşı ile ağlıyormuş. Hala Mandy yi görmek umuduyla insanlar, Quesnel Müzesi’ni ziyaret ediyor.

10300101_239240379606979_204793024058734723_n10347428_239240392940311_865555481383108496_n

 

6. Okiku Bebek

Bir çocuğun ruhu tarafından ele geçirilen gizemli bir bebek yıllar boyunca Japonya genelinde insanların merakını çekmiştir. Uzun zaman önce onunla oynayan kızın adı ile anılır efsanevi Okiku bebek, zamanla büyür, boncuk siyah gözleri ve saçları ile 40 santimetre uzunluğunda ve kimonoludur.

doll_face_creepy

Okiku bebekşu anda Mannenji tapınağında sergilenip korunmaktadır. tapınağa göre, geleneksel bebeğin başlangıçta kısa kırpılmış saçları vardı. 1938’den beri Iwamizawa (Hokkaido idari bölge) kentinde Mannenji tapınakta ikamet etmiş, ancak zamanla saçı uzamış, yaklaşık 25 santimetre (10) , bebeğin dizlerine gelmiş. Saç periyodik olarak kesilmiş olmasına rağmen, geri büyümeye devam ediyormuş.

10351145_239467896250894_7098521972542567073_n

Bu bebeğin aslında bir deniz sergisi için Sapporo ziyaret ederken Eikichi Suzuki adında 17 yaşındaki bir çocuk tarafından 1918 yılında satın aldığı söylenir. Tanuki-koji, Sapporo’nun ünlü alışveriş caddesi üzerinden 2 yaşındaki kız kardeşi, Okiku için bir hatıra olarak, Ufak kız bebeğini severek her gün onunla oynadı, ancak ertesi yıl, aniden bir soğuk algınlığı sebebi ile öldü. Aile bu olaydan sonra ev sunğına bebeği yerleştirilir ve Okiku anısına her gün ona dua eder.

10300966_239467912917559_7118783235857194076_n

Bir süre sonra, aile bebeğin saçlarının büyümeye başladığını fark eder. Bu küçük kızın huzursuz ruhunun bebeğe sığınışının bir işareti olarak görülür. 1938 yılında, aile Sakhalin e taşındı ve o zamandan beri bebeğin bakımı Mannenji tapınağına kalmıştır.

Kimse bebeğin saçının büyümeye devam etme nedenini tam olarak açıklayamamıştır. Ancak, bebeğin bilimsel bir inceleme sonucunda saçlarının gerçekten genç bir kız çocuğuna ait olduğunu sonucuna varılmıştır.

maxresdefault

 

7. Perili Bebek Peggy

Paranormal araştırmacılar Yahudi kaynaklı perili bir bebekten bahsediyorlar ve iddeaya göre bu bebeğe uzun süreli bakan insanların bir kısmında migren ve göğüs ağrıları görülüyor .

11175045_367598436771172_4192124257175264541_n

Araştırmacılar da dahil olmak üzere bir sürü insan, bebekte paranormal bağlantılar olduğuna inanıyor ” İngiliz paranormal araştırmacı Jayne Harris . “Biz bebekte muhtemel büyüsel ve musallat unsuru olabilecek bir bağlantı aradığımızda vücudunda kazınmış halde ‘yıldız’ ve ‘David’ ismini bulduk,

Harris Perili Bebekler adında bir organizasyon perili olduğu iddia edilen Peggy adlı “Yahudi oyuncak bebeği inceledi “, araştırmayı yürüten ekip Perili bnebeğin sahibinin ölen kuzeni Kelly nin ölümünden beri bu olayların yaşandığını ve bunun bir musallat olayı yada “ruh eki” olayı olabileceğini belirttiler.

1908180_367598430104506_3703089255958191408_n

Pek çok insan perili bebek Peggy nin fotoğraf ve videolarını gördükten sonra göğüs ağrıları, bulantı, baş ağrısı ve anksiyete ezici duygular hissettiklerini söylediler . Bazıları yanıp sönen vizyonlar yaşadığını bildirdi “zihinsel kurumlarda tedavi sınırındaki başka bir iddiaya göre bir kişi Peggy nin videosunu gördükten sonra kalp krizi geçirdi.

Harris 80 kişiye yakın deneklerde fotoğraf veya Peggy videoları görünce ” benzer deneyimler yaşandığını söyledi.
“Bazı bilgisayar ekranlarında donma, keskin baş ağrısı ya da korku duygusu gibi, küçük ama rahatsız edici bir takım deneyimler yaşandığınıda açıkladı. “Bir bayan bilgisayar ının Peggy nin fotoğrafını açdığında, resimin ve ekranın donduğunu ,odanın içinin birden soğuduğunu söyledi. Daha sonra odasında birisini hissettiğini ve bir şeyin oda içinde dolaştığını duyduğunu söyledi. Bu bayan hızla ne olduğunu öğrenmek için araştırmacılar ile irtibata geçti.

11152715_367598470104502_3597164171590782123_n

“Başka bir bayan ise resme baktığı gece odanın ampullerinin patladığını ve Peggy hakkında konuştuktan sonra evinde bir varlığı dolaşmaya başladığını söyledi,

Peggy nin sahibi bu olaylar başlamasından sonra korkunç kabuslar gördüğünü ve yüksek ateş ile halüsinasyonlar yaşadığı ve bebeğin bunlara neden olduğuna inandığından Peggy den kurtulmak için onu bir paranormal araştırmacıya verilmiş .Peggy’nin muhtemelen Yahudi kökenli bir Holokost kurbanın bebeği olduğuna inanılıyor .

11182242_367598446771171_2030043981138463305_n

 

8. Perili Bebek Robert

Robert aslında Key West Florida müzesinin bodrumunda kilitli bir haznede sandalyesinde oturan basit bir oyuncak .İlk bakışta zararsız görülebilir . Ancak görünüş , aldatıcı olabilir .

Robert-the-Doll-2

1897 yılında , Otto adlı bir aile Key West yakınındaki bir evde yaşıyordu . Bir çiftlik sahibiydiler ve emirlerinde çalışan birçok zenci köle vardı . Onları kötü muamele ile yönetiyorlardı . Bir gün hizmetçilerden birinin kızı , oğulları Gene Ottaya bir bebek hediye etti . Ancak Otto ailesinin bilmediği bir şey vardı . Hizmetçi voodoo büyüsü yapmayı biliyordu. Ailesi onu istemedi ancak çocuk onu çok sevdi . Hatta ona gerçek bir insan ismi verdi ” Robert Eugene Otto ” .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Birkaç gün sonra evde tuhaf olaylar görülmeye başladı . Aile dışarıda iken komşular Robert`ın pencereden pencereye dolaştığını görüyorlardı . Hatta bir hizmetçi onu yerden kaldırıp rafa geri koymuş , geriye dönüp tekrar baktığında ise Robertın yere indiğini görmüştü . Gene , yaptığı yaramazlıklardan Robertı sorumlu tutmaya başladı . Bebeğin ona fısıldadığını söylüyordu . Ailesi ne zaman Gene i azarlarsa Robertın göze batan boş bakışları onları daha da korkutuyordu . Bebek sonunda tavan arasına kilitlendi ve uzun süre orada durdu . Ama Robertın başka planları vardı .Gene Otto odasında ölü bulundu ve aile dayanamayıp evi satmak zorunda kaldı .

1384785384.jpg.CROP_.promo-large2

Robert bir kez daha sabırla tavan arasında keşfedilmeyi bekledi . Yeni sahiplerinin 10 yaşındaki kızı ; tavan arasında Robertı bulması uzun sürmedi .Robert onu ailesini öldürmekle tehdit etti ve kötücül emellerine alet etti . Hayatını cehenneme çevirdi . Kız öldükten sonra bebek müzede saklanmaya başladı .

Robert hala beyaz denizci elbisesi ve donuk siyah gözleri ile Key Westteki müzede duruyor

dscn1380

 

9. Pulau Ubin Barbie 

1914 yılında, İngiliz ordusu yaşayan bir Alman çift , Singapur Pulau Ubin,  de casus oldukları düşünülerek ordu tarafından kovaladı ve karı- koca yakalandı ancak genç kızı kaçmayı başaramadı, ne yazık ki, dengesini kaybedip bir uçurumdan düştü ve parçalanarak öldü.

9267742c86bd7b03b5749f77f56382dc

Pulau Ubin Yerlileri bu üzücü olay sonrası  onun anısına bir anıt inşa ederler. Porselen sunağa kızın bir tutam saçından ve onuna ait bir haçı koyarlar.  Anıt inşa edildikten kısa bir süre sonra, Pulau Ubin de bir adam belirli bir oyuncak mağazasını işaret eden küçük bir kız hakkında rüya görür. Rüyasındaki kız  mağaza penceresinde görüntülemek için konulmuştur bir Barbie bebeği işaret eder.

german girl shrine

Adam üst üste aynı rüyayı üç gece görür. Sonunda rüyalarında görmeye devam ettiği mağazayı ziyaret etmeyekarar verir . Onun için sürpriz olansa  rüyasındaki  kızın  işaret ettiği  bebeği  aynı şekilde mağazanın penceresinde görmesidir. Adam bebeği satın alır ve onu tapınağa yerleştirir.  O anda o kızın ruhunun  bebeğe  aktarıldığını  ve tarif edilemez bir huzur duyduğunu hisseder.  Günümüzde yerel halkın ve turistlerin tümü bebeği ziyaret eder.  Onlar göre bebekte bulunan kızın ruhu onlara sağlığı veya servet verecektir.

SAM_3242

 

10. Pupa

Pupa 2005 yılında ölünceye kadar 1920 tarihinde bir çocuğa verildi ve o günden itibaren sahiplenildi. Çocuk ve pupa zamanında Trieste, İtalya’da yaşadı. Pupa yaklaşık 14 santim boyunda. Başı kolları ve bacakları keçeden yapılmıştı. Saçı gerçek insan saçından yapılmıştı. Sahibi onu hayatının dışına boyuncasakladı. Bebek İtalya’ya ordan Avrupa’ya geri İtalya’dan ABD’ye gitti ve nihayet geri ABD’de yolculuğu son buldu. Pupanın orijinal giysi hala keçeden yapılmış bir mavi takım elbiseydi.

10430925_239256496272034_5160488781373457344_n

Özgün sahibi Pupanın hayatta olduğunu ve kendinin bir zihni olduğunu söyledi. onun en iyi arkadaşı ve en sevilen sırdaşı olduğunu ayrıca ona büyük çocukların hikayelerini anlattığını belirtti.Ekli fotoğraf 1928 yılında çekilmiş ve pupa, sahibi ve onun kardeşini göstermektedir.

10415589_239256502938700_4159232544643497500_n

2005 yılında orijinal sahibinin vefatından beri aile perili bebeğin çok aktif hale geldiğini bildiriyor. Onu koydukları camlı dolap tan beyaz buğular ve küçük bir çocuğun parmağı ile ,’Pupa nefret’ kelimelerin buharlı cama yazılı olduğu görmüşlerdir. Pupa kendisi tarafından hareket ettiği söyleniyor. Bir kereden fazla, aile pupanın camekanından geçerken birisinin camına dokunur gibi bir ses duyduklarını bildirdi.

10300429_239256509605366_3002510534780416149_n
Ailesinin bir üyesi bebek ayağa yükselirken video ile durumu ve yürüyüşü yakalamayı başarmış. Ancak o video Youtube üzerine sadece üç kez izlenebilmiş daha sonra video sonunda gizemli kalın beyaz film ile “Pupa Hayır!” diye çocuksu bir el yazısı filmi karalanmış. Şu anda bebeğin nerde olduğu bilinmemekte.

10173746_239256489605368_7924642236708926790_n

 

11. Singapur’daki Lanetli Bebek

Sokaktan geçenler bir ağacın yanında ürkütücü görünümlü bir oyuncak bebek buldular. Olay ve bebeğin resimleri kısa sürede halk arasında yayıldı ve ortaya birçok dedikodu ve iddia atıldı. Hepsi de birbirinden tüyler ürpertici. Bebeğin gözlerinin “Bismillah” yazan bir bezle kapatılması da olaya başka bir gizem kattı. İnsanlar Bebeği Bir Ağaca Yaslanmış Şekilde Buldular. Söylenene Göre Bebek Eski Sahibi Tarafından Buraya Bırakıldı.

55165_m

Bebeğin Gözü “Bismillah” Yazan Bir Bezle Örtülüydü. Bebeğin Kime Ait Olduğunu Bilenler Oyuncağın Kendi Kendisine Hareket Edebildiğini ve Sahibinin Bu Yüzden Büyük Korkular Yaşadığını Belirtiyorlar.

Bebeğin Malay Dilinde Konuştuğu ve Sahibinin de Ondan Kurtulmak İçin Müslüman Bir Büyücüden Yardım Aldığı da Söylenenler Arasında.

55166_m

Lanetli Bebeğin Gözündeki “Bismillah” Yazan Bantın Bir Mühür Olduğu ve Lanetin O Bandı Açan Kişiye Geçeceği Söyleniyor. Ayrıca, Bebeğin Bulunduğu Yerde Aynı Gün Yaşanan Bir İntihar bir de Cinayet Olayı Var. Bu İnsanları Daha da Korkutuyor.

55167_m

 

12. Şeytan Bebek

1800’lerde, varlıklı bir aileden gelen bir kız yine  varlıklı bir İskoçyalı ile evlenir.  Bu gelinin kıskanç eski sevgilisi kızdırır ve oda  intikam almak için arayışa geçer . Eski kızgın  sevgili evlenen eski sevgilisine bunu  ödetmek için nasıl bir intikam alacağını  Voodoo Kraliçesi Marie Laveau ‘a sorar.

devil_baby_doll_by_modernscribephotos-d3dltme

Laveau doğurma sırasında bebeğin ölmesi için güçlü bir büyü yapıyor. Yeni evli gelin doğum yaparken ölüyor fakat ölmeden önce, o yeraltı kendisi efendisini  andıran korkunç bir yaratık doğuruyor.  Laveau ebe kılığına girerek bu şeytan bebeği ordan kaçırıyor ve ölümüne kadar kendi çocuğu gibi ona bakıyor. Laveau öldüğünde yerel mezarlığa  gömülüyor kısa bir süre sonra da şeytan bebek  hayatını kaybediyor ve onun yanında defnediliyor.

haunted-devil-baby-doll

Fakat daha sonra bebeğin o şehrin karanlık yerlerde gizlendiği  ve talihsiz kimselere  saldırdığı  söyleniyor. Yerliler bundan kurtulmak ve onu  korkutup evlerinin dışında kalmasını sağlamak için  su kabaklarından bebeğin sahte benzerlerini asıyorlar . Bu bebeklerden bazılarının bugün hala etrafında olduğu söyleniyor.  Şeytan Bebeğin yeni versiyonları 20. yüzyılın başlarında New Orleans çevresinde görünmeye başlanıyor.  Bu bebekleri satın almış birçok kişi ise bebeğin gözlerinin odanın içinde sahiplerini izlediğini  söylüyorlar. Bazı şeytan  bebeklerin  konuştuğu ve kendi etrafında hareket ettiği  iddia ediliyor.  Bebeklerin yeni sürümünde  sahiplerini bilgilendirmek için  bir uyarı etiketi bulunuyor.

 devil-baby-doll

 

13. Yaşlanan Bebek

Ortalama isimsiz bir aile, çocukları büyümeye başladıkça çocuk odalarında yığılan oyuncaklardan, kurtulmaya da saklanmaya karar verir. Değer verdiklerini saklayıp, diğerlerini çöpe atarlar.Saklananların arasında bir bebek vardır. Sıradan bir bebek temiz yüzlü , sevimli bir bebek.

10262149_239231046274579_916433926743747878_n
Onbir yıl sonra aile yeni bir eve taşınmaya karar vermişti. Tavan araları depolama için sonsuz bir kapasiteye sahip değildir. Eski kutuların içindeki eşyalar tek tek elden geçirilirken oyuncak bir bebek bulurlar, eski ve yaşlı bir insan görünümünde,kırışmış şekilde. Ve bunun 11 yıl önce oraya koydukları güzel ve temiz yüzlü bebek olduğunu anlarlar, çünkü üzerindeki kıyafetle eski halinde çekilmiş resimlerini bulurlar.

10270447_239231042941246_8217485921939774008_n
Bebekte artık yaşlı ve eski bir kişinin yüzü vardı. Cildi neredeyse zombi gibi, hatta mumyalanmış görünümündedir. Ona bakmak korkutucu ve daha da sinir bozucu olmasının nedeni insani nitelikleri ve özellikle düz size bakıyor gibi görünen gözleridir.
Aile bu olay sonrası korkup bebeği dışarı atar, elden ele dolaşan bebek en son bir açık arttırmada görülse de daha sonra akibeti meçhule karışır.

DSCF1489

 

 

    1. serhan 17 Mart 2016
      • Alper Erdem 21 Mart 2016

    Leave Comments