Kurtadam Efsanesi Gerçek mi?

@GizemlerBilinmeyenler

#gizemlervebilinmeyenler #mystery #deprem #alien #usa #werewolf #wolf #nationalgeographic #wildlife Kurt adam, kulaklarını ve kuyruğunu gizleyebilen efsanevi bir yaratık türüdür. O bir insan ama aynı zamanda bir kurttur ve çoğu insan görünüşlerinden dolayı onlardan korkar. Kurt adamları özel kılan ve bir kişinin onları gözler, şekil ve kuyruk gibi gerçek kurtlardan ayırmasına izin veren özellikler vardır.

Kurt adamlar insan formundayken normal bir insan gibi görünürler ve davranırlar, ancak genellikle dolunayın olduğu gecelerde hasta gibi görünürler. Kurt formundayken, kurt adam insanın zihnini korur, ancak yalnızca onu kızdıranlara veya sürüsünün bir üyesini alanlara saldıracaktır. Kurguya veya efsaneye bağlı olarak, bir kurt adam gümüş bir kurşunla öldürülebilir. Ancak bir kurt adam, benzer efsanelerdeki vampirler gibi haçlar veya kutsal sularla öldürülemez. Bir kurt adam öldüğünde, tekrar insana dönüşür.

İsim, insan anlamına gelen “wer” ve kurt anlamına gelen “wulf” kelimesinden türetilmiştir. Bazen ‘Likanlar’ olarak adlandırılırlar. Kurt adamların en eski efsanelerinden bazıları Yunan ve Romanya kökenlidir. Metamorfozlardaki Ovid, tanrılar tarafından ziyaret edilen Kral Lycaeon’dan bahsetti. Onların gerçek tanrı olduklarına şüpheyle yaklaşarak, onur ziyafetlerinde insan etine hizmet ederek onları test etmeye karar verdi.

Yamyamlık, dünyanın birçok yerinde, geçmişte veya günümüzde (özellikle o bölgede) hoş karşılanmaz. Tanrılar lekeli yemeği keşfettiklerinde Kral Lycaeon’u Kurt Adama dönüştürdüler. Açıkça insan etini sevdiği için, kurt formu, küçük “faaliyetine” katıldığı zamanlar için daha kabul edilebilir olurdu.”Lycanthropy kelimesi Yunan köklerinden gelmektedir (kurt anlamına gelen Lykoi ve insan anlamına gelen anthropos) Kurt Adam Olmak Kurt adam olmanın çeşitli yolları anlatıldı. Çoğu, herkesin yapması için tehlikeli ve korkutucu. Diğer durumlarda, vücut sihirli bir merhemle ovulur.Hayvanın ayak izinden yağmur suyu içmenin işe yaradığı bildirildi.

İtalya, Fransa ve Almanya’da, belirli bir Çarşamba veya Cuma günü, dolunayın doğrudan yüzünde parladığı bir yaz gecesi dışarıda uyursa, bir erkek veya kadının kurt adama dönüşebileceği söylenirdi. İnsanların başka bir kurt adam tarafından ısırılarak kurt adamlara dönüştürülebileceği söylenir. Kaşınmak kurt adam olmanın sorgulanabilir bir yoludur, ancak çoğu buna inanmaz. Ancak bunların her ikisi de ancak söz konusu kurt adam kurt formundaysa işe yarar. Bununla birlikte, Harry Potter serisinden tasvir edildiği gibi, lycanthropy nadiren ebeveynden çocuğa miras kalır. Örneğin, Nymphadora Tonks ve Remus Lupin, Kurt adam Remus ve yarım kan Tonks, Teddy Lupin adında hiçbir likrantropi belirtisi miras almayan bir çocuğu vardı, ancak annesinin Metamorfmagisini miras aldı. (o bir Metamorfmagustu)