Kongo’daki 1,5 Metrelik Dev Örümcekler

Kongo’daki 1,5 Metrelik Dev Örümcekler

 

Örümcekler aslında Dünya da en fazla korkulan canlıların başında gelmektedir. Boy boy çeşit çeşit ,renk renk olan bu inanılmaz yaratıklar pek çok kişinin kabuslarda boy gösterir. Küçük bir tanesi bile insanları korkutmaya yeterken , birde 1.5 mt olan örümcekleri hayal edin ? Pek çok filmde korku unsuru olarak  kullanılan bu tema , dev örümcekler ya gerçekse ? sadece filmlerde kurgulanan bir sahne değil de,nesilleri tükenen bir canlı türünün arta kalan parçaları iseler ve orda bir yerlerde gizlenmiş, karanlıkta bulunmayı bekliyorlarsa?

İşte yazımız bu dev örümcekler ile ilgili , gerçek mi , efsane mi olduğu tartışılan ve hala araştırılan bu konunun var olduğuna inananlar oldukça fazla. Onlara Orta Afrika’da “J’ba Fofi” ( yani dev örümcek) deniyor.

Aslında litaretürde bilinen en büyük örümceğin Amazon yağmur ormanlarında yaşayan  korkunç Goliath kuş yiyen  örümceği olduğu tasavvur edilir. Birçok kişinin avucunda daha büyük olan bu sekiz bacaklı terörün boyu 25 cm e kadar çıkmaktadır. Ya daha büyük düşünmek gerekiyorsa  ve canlı  antik koyu köşelerinde yaşayıp bulunmayı bekliyorsa ?

Dev Boyutlu Kongo dev örümceğinin boyunun  bacakları dahil 1.5 mt. olduğu söyleniyor. Cryptozoologists ( bilim tarafından kabul edilmemiş bilinmeyen yaratıkları araştıran araştırmacılar) ‘e göre, J’ba Fofi çoğunlukla  Kongo’da yaşayan ve görülen bu yaratıklar hakkında yerliler  dev ağlar  inşa  edip tuzaklar kurduklarını  ve  kapı büyüklüğünde örümcek yuvaları yaptıklarının hikayelerini anlatıyorlar.

 

Birçok anekdot ve anlatıların çoğunda  örümceklerin  ağaç kökleri altında derin tüneller kazdıkları ve geniş yapraklar ile yuvalarını kamufle ettikleri söylenmektedir. Kurdukları büyük ağ hattı tuzakları ile bubi benzeri bir mekanizma kurup, yuva ve yakındaki bir ağacın arasında neredeyse görünmez bir ağ oluşturup yakalanan  bazı talihsiz yaratıkları menülerine eklemektedirler. Ağlarına takılan her kurbanın sonu mutlak ölümdür.  Bu yıkıcı tuzak ile  tarantulanın bazı türlerine benzerler.

 

 

 

Bir korkunç karşılaşma

 

Yerlilerin  ifadeleri dışında,bu yaratıklar  cryptozoolog George Eberhart ‘ın  kitabında da görünür. Bu kitabın 204. sayfasında, Eberhart şimdi Kongo denilen ormanlık bir bölgeye seyahat eden bir İngiliz çiftin korkunç deneyimi şöyle anlatıyor:

RK Lloyd ve eşi 1938 yılında Belçika’dan  Kongo’ya seyahat ettiler, yol esnasında  önlerinde büyük bir nesne görünce, İlk başta bir kedi veya maymun olduğunu düşündüler, ama yakınlaştıklarında bunun 3 ayak boyunda bir örümcek olduğunu fark ettiler.

 

Ünlü doğabilimci ve cryptozoologist, William J. Gibbons, bazı düşüncelere göre  Afrika da Mokele-mbembe denilen canlı bir dinozorun bulunduğunu ve bunu yerliler tarafından avlandığı haberini araştırmak için bölgeye intikal etti. Yaratığı bulma adına yaptığı girişimler boşa çıkınca  bu sefer dev örümcekler ile deneyimlerini anlatan  yerlileri dinledi ve bu bilgileri .  Kanada’ya döndükten sonra okuyucuları ile paylaştı:

 

” Afrika Ekvatora üçüncü seferimdi, pigmelere böyle bir yaratığın [dev örümcek]  olup, olmadığını sorgulama fırsatı buldum ve! Onlar  JBA Fofi, diye anılan dev “ya da” büyük örümcek den  söz ettiler. Onları genellikle mor karın renginde  kahverengi bir örümcek olarak  nitelendirdiler. Onlar en az beş ayak açıklığı ile oldukça büyük boyutlarda büyüyebilirlerdi. Dev örümceklerin birlikte ördükleri  geleneksel ağların  iki ağacın arasına avları için görünmez  şekilde beklediğini ve buna yapışan hiçbir hayvanın kurtulamayacağını çünkü bu ağların yapışkan olduğu kadar ,bir telden çok daha  güçlü olduğu söylüyorlar.

 

Bu tam da diğer araştırmacıların  duymuş  olduğu açıklamanın aynısıdır. Dev Örümcekler çoğunlukla Kongo da tespit edilmiştir görünüyor olsa da, Uganda ve Orta Afrika Cumhuriyetinde yaşayan aynı veya benzer-örümcekler raporları vardır.

 

“Bu büyük bölgede yaşayan örümceklerin ormanda antilop, kuşlar ve diğer av hayvanları dışında , küçük çocukları da avladıkları söyleniyor. Son derece zehirli ve tehlikeli olduğu söylenen Örümceklerin  bir kümede beyaz ve  büyük yumurtalarını bıraktıkları  ve onların çoğalmasından korkan pigmeler karşılarına çıkan bütün örümcekleri  öldürdü. Dev örümcekler bu yüzden  eski zamanlarda  çok yaygın olsalar da şimdi nadir olarak görülmekteler.

 

Yerlilerinin çoğu  yağmur ormanlarının uygarlık tarafından tahrip edilmesi ve kendi doğal habitatları yok edilip çiftliğe  dönüştürüldüğü için dev örümceklerin tekrardan ortaya çıkmasından ve çoğalmasından korkuyorlar.