Kayıp Koloninin Yamyamlığı

Kayıp Koloninin Yamyamlığı

14 yaşındaki bir kızın kalıntıları, korkunç bir vahşetin saklı izlerini ortaya çıkardı. İngiliz yerleşimcilerin 16’ıncı yüzyılda Amerika’da kurduğu ancak geride iz bırakmadan kaybolan “Kayıp Koloni”ye ne olduğunu araştıran tarihçiler. Yeni Dünya’daki ilk yerleşimcilerinin, halkın ağır kış şartlarında hayatta kalabilmek için yamyamlığa başvurduğunu ortaya çıkardı. İngilizlerin 17’inci yüzyılın başında modern Virginia eyaletinde kurdukları Jamestown kasabasının, yüzyıllar sonra korkunç bir sırrı ortaya çıktı. Virginia’da 16’ıncı yüzyıl sonunda kurulan ve tarihe ’Kayıp Şehir’ olarak geçen Roanoke kolonisinin yok olmasının ardından kurulan Jamestown halkının, ağır yaşam şartları nedeniyle yamyamlığa başvurduğu anlaşıldı.

Besin kaynaklarını ağırlıklı olarak yerel kabilelerden alan ve temiz suya erişim sıkıntısı çeken İngiliz yerleşimcilerin, 1609-1610 kışında yaşanan ve ‘açlık zamanı’ olarak tarihe geçen dönemde, çaresizlikten yamyamlık yaptıkları, hatta evcil hayvanlarını yedikleri ortaya çıktı. Ağır kış şartlarında gıda stokları bulunmayan ve tarım yapamayan Avrupalı 300 göçmenden sadece 60’ı hayatta kalmıştı.

Jamestown Cannibal

Çaresizlik Vahşete Dönüştü

James Fort olarak da bilinen yerleşimden geriye kalan alanda yapılan araştırmalarda, kemiklerinde büyük kesikler ve doğrama izleri bulunan 14 yaşındaki bir kızın kalıntıları bulundu. Genç kızın ağır kesik izleri taşıyan kaval kemiği ve kafatasının yanı sıra, çok sayıda kesilmiş at ve köpeğe ait izler kalıntılara ulaşıldı. Discovery News’in haberine göre, araştırmacılar genç kızın kafatasını açmak için dikkatsizce yapılmış dört balta darbesi tespit etti. Washington D.C’de buluann Smithsonian Ulusal Doğal Tarih Müzesi’nde adli tıp antropoloğu Doug Owsley, “Kemik kalıntıları, oldukça özensiz ve beceriksiz bir kesme işlemi yapıldığını gösteriyor… Ancak amacın açıkça vücutları parçalamak olduğu, beyni ve eti ayırmak olduğu anlaşılıyor” dedi.

National Geographic’in verdiği bilgiye göre, İngiltere’den geldiği ve adının ‘Jane’ olduğu belirtilen kızın kalıntıları, James Fort’ta 1608’de inşa edilen bir binanın kilerindeki çöplükte, yaklaşık 1 metre derinlikte bulundu.

Strike marks are seen on the skull of "Jane of Jamestown" during a news conference at the Smithsonian's National Museum of Natural History in Washington, Wednesday, May 1, 2013. Scientists announced during the news conference that they have found the first solid archaeological evidence that some of the earliest American colonists at Jamestown, Va., survived harsh conditions by turning to cannibalism presenting the discovery of the bones of a 14-year-old girl, "Jane" that show clear signs that she was cannibalized. (AP Photo/Carolyn Kaster)

cannibalism 5

Tek Kurban O Değil

Analizler, genç kızın korkunç bir şekilde öldürüldüğünü gösterdi. Balta darbeleri kafatasını açarken, bir bıçakla yüzündeki et yüzüldü, çene kemiği üzerindeki et sert kesiklerle ayrıldı. Genç kızın kesinm olarak hangi darbeyle öldüğü kesin değilken, bilgisayar analizleri, Jane’in yüzünü yüzyıllar sonra yeniden canlandırdı. Owsley, ellerindeki bilgilere sayanarak, Jane’in Ağustos 1609’da, yani kışla bastıran kıtlık dönemi başlamadan üç ay önce Jamestown’da geldiğini düşündüklerini belirtti. Jamestown tarihi uzmanı Jim Horn, kolonide yaşanan kırlık ve korkunç yamyamlığın, 1607’de kurulduktan sonra yaşanan bir dizi olumsuzluktan kaynaklandığını belirtti.

MunsterCannibals-300x268 2964e85ed8aa63122b934f2946e0aea5

Horn, hastalıklar, stok yetersizliği ve yerel kabilelerden Powhatan’ın düzenlediği kuşatmalar nedeniyle çok zor günler yaşadığını söyledi. Horn, “Yamyamlığa başvurmak son direnişti. Koloni yıkılmanın eşiğine geldiğin hayatta kalmak için başka çareleri kalmadı” dedi. Araştırmacılar, yamyamlığa kurban giden tek kişinin Jane olmadığını düşünüyor. Korkunç bir şekilde ölen kızı anmak için hazırlanan herkeli, Ulusal Doğal Tarih Müzesi’nde yarın başlayacak exhibition “Written in Bone: Forensic Files of the 17th Century Chesapeake” adlı sergide yer alacak.

 

Kayıp Koloninin Yamyamlığı

https://www.facebook.com/gizemlervebilinmeyenler

83680-004-01399CF6 1549559_199365066927844_1214523147_n 3613471437_3e828fea55 jamestowntown yamyam2


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/gizemlervebilinm/public_html/wp-includes/functions.php on line 4669

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/gizemlervebilinm/public_html/wp-content/plugins/mashsharer/includes/debug/classes/MashDebug.class.php on line 159