Kavanozdaki Bebek Ejderha

Kavanozdaki Bebek Ejderha

İngiltere’de kavanozda bulunan ejder yavrusu bilim adamlarını şaşırttı. Oxford Üniversitesi, ejderin gerçek olup olmadığını anlamak için biyopsi yapmak istiyor. Oxfordshire’da iş adamı Allistair Mitchell’in bir garajda, kavanoz içinde bulduğu esrarengiz bebek ejder İngiltere’de günün konusu oldu.

Bozulmaması için formaldehitte saklanan ve göbek bağından dişlerine kadar kusursuz görünen bebek ejderle birlikte 1890’lardan kalma, eski Alman harfleriyle yazılmış belgeler de bulan Mitchell, Oxford Üniversitesi’nden bir uzmana başvurdu. Gördüklerine şaşıran uzman, bunun gerçek olup olmadığını anlamak için biyopsi yapmak istediğini söyledi. Almanların oyunu mu?

Araştırmalarını sürdüren Mitchell, olayın, 1800’lü yılların sonlarına doğru, İngiliz ve Alman bilim adamları arasında var olduğu saptanan rekabet ürünü olabileceği ihtimalini ortaya çıkardı. O dönemde Almanların, İngiliz bilim adamlarını aldatmak için balmumundan bir ejder yavrusu yaparak kavanoz içinde yollamış olabilecekleri belirtiliyor. Belgelerde de kavanozun yollandığı İngiliz Doğal Tarih Müzesi’nin, bunu kabul etmeyerek imha için bir görevliye verdiği yazılı. Ancak görevlinin bunu sakladığı sanılıyor.

  • Leave Comments