Hayalet Fotoğrafçılığı

Hayalet Fotoğrafçılığı

Londra Şimdiye kadar 1000 kilisede resim çekmiş olan amatör bir fotoğrafçı son defa renkli camlarını merak ettiği bir kilisede, bir hayaletin de resmini çekmiştir. Başı açık ve ayakları çıplak olarak filmde görünen hayalet, bir papaz kılığındadır. Ancak, fotoğrafçı, resmi çektiği sırada kilisede kendisinden başka kimsenin bulunmadığını söylemekte ve kilise mensuplarının ifadesiyle de, bunu ispat etmektedir. Film banyo edildikten sonra meydana çıkan hayaletin resmi, herkesi hayretler içerisinde bırakmıştır.

hayalet-fotograflari-14ghoshope images (1)

20 Temmuz 1966 – Gazeteler… Uzun bir süreden beri hayaletlerin resimleri çekilmekte ve bu fotoğraflar, ruhların varlığını ispat eden en güçlü delil olarak öne sürülmektedir… Bir Hayalet Resim Çektirdi Hayalet fotoğrafları konusunda en ilgi çekici olay, bir fotoğrafçının başından geçmiştir… Fotoğrafçı bir gün, atölyesinde yemeğini bitireceği sırada, genç, güzel bir kadın gelmiş ve resmini çektirmek istediğini söylemişti. Fotoğrafçı, stüdyonun ışıklarını ayarladı ve kadının değişik pozlarda resimlerini çekti, ışıkları tekrar yaktığı zaman, kadın, ortadan kaybolmuştu… Bu olay, fotoğrafçıyı şaşırttı, ama yine de çektiği fotoğrafların camlarını banyo etti, resimleri hazırladı…

Garip Bir Müşteri Bir kaç gün sonra, kadın tekrar geldi, çekilen fotoğraflardan bazılarını seçip ayırdı, bedelini ödedi, bu arada, adını da verdi: Mrs. Arlington… Ve sonra da kadın bir kere daha, anide ve bu defa fotoğrafçının gözleri önünde kayboldu… Sarışın Hayalet Yalnız kadın değil, verdiği kâğıt para da eriyip yokolmuş, fotoğrafçının elinde, kadına ait resimlerin camları kalmıştı yalnız… Fotoğrafçı, bu camlardan kopyalar çekti… Sarışın, güzel kadının fotoğrafları görenleri hayran bırakıyordu.

bu-fotografin-sirri-cozuldu-hayalet-fotograf-1180618 indir

Hikâyesi ise inanılır cinsten değildi… Böylece, aradan kısa bir süre geçti… Ve Bir Gün… Olay, unutulmağa yüz tutmuş gibiydi ki, bir gün, fotoğrafçının atölyesine, telâş içinde bir adam girdi, adamın’ rengi bembeyazdı, son derece heyecanlıydı ve fotoğrafçıya: «Mrs. Arlington adında bir bayanın fotoğrafını görmek istediğini…» söyledi… Fotoğrafçı, sarışın kadına ait resimleri gösterince adam, derhal tanıdı: Ölen karısının fotoğraflarıydı bunlar… Eşinin, hayattayken çektirmediğine emin olduğu bu fotoğrafları, öldükten sonra nasıl olup da çektirebildiğini anlıyamadığım, bir anlam, veremediğini söyleyen Mister Arlington, (hayalet kadının kocası) sözlerini şöyle tamamlamıştı : «Geçen gece, evde yalnızken karşımda birden karımın hayaleti belirdi, bu fotoğraf stüdyosunun adresini verdi, resimleri aramamı söyledi… Yoksa, bu dükkânın adresini nasıl bilebilir, ölen eşimin burada fotoğraf çektireceğine nasıl ihtimal verebilirdim…»

Dünya çapında büyük bir ilgi uyandıran bu garip olaya «The Light» Dergisi, 1952’de geniş yer vermişti… İlk Hayalet Fotoğrafı Bir hayaletin fotoğrafı, ilk defa, 1861’de, amatör fotoğrafçı Mumler tarafından çekildi, daha doğrusu bir hayalet, fotoğraf yoluyla da ilk defa varlığını belli etti.. Boş vakitlerinde fotoğrafçılıkla uğraşan Mumler, bir gün, çektiği kalabalık bir resim arasında, fotoğraf çekilirken orada olmayan yabancı birinin de bulunduğunu gördü.

Doyle_Kingsley images

Mumler, bunun önce öbür negatiflerin kimyasal karışımı sebebiyle meydana geldiğini sandı, aynı negatiften bir resim daha bastı; sonuç aynı idi.. Bir hayalet resmi çekildiği haberi çabucak etrafa yayıldı, Mumler’in fakir atölyesi, ölmüşlerinin resimlerini çektirmek isteyenlerle dolup taşıyordu. Müşterileri çoğalınca, Mumler, asıl işi olan gravürcülüğü bırakarak, ruh fotoğrafçılığına başladı… Mumler’den sonra usta bir fotoğrafçı; Beattie, medyom Butland’la çalışarak fantomlarm, hayaletlerin resimlerini çekmeği başardı, İngiltere’de, Guppy, Reeves, Parker, Russel, Slater, Williams, Almanya’da; Reimers, İtalya’da, Damiani’nin yaptıkları aynı yoldaki denemeler de, başarıyla sonuçlandı. Slater, Rusya’da bir arkadaşıyla beraber çalışarak kız kardeşinin iki fantom arasında fotoğrafını çekti… Bu fantomlardan birisinin, Lord Brongham’m hayaleti, olduğu kesinlikle ispatlandı… Diğerini ise, Slater, kolayca, tanıdı: Ölümünden önce, eğer bir başka âlem varsa, oradan, kendisiyle bağlantı kuracağına söz veren yakın dostu Robert Orven’di bu…

1854’de, «Spirit olayların, fantomların topyekûn hayal mahsulü olduklarını..» ispatlamak için kurulan komisyon gibi, komisyonlar kuruldu, ama, yine o zaman olduğu gibi, inkarcılar, bir bilirkişi topluluğunun, Cincinnati’de (A.B.D.) Hartmann’m çalışmalarım ve çekiminde tanık olarak bulundukları fotoğrafları inceleyince, bunların, hilesiz, gerçek resimler olduğunu kabul ettiklerini açıkladılar… Çağımızda, hayaletlerin sık sık fotoğrafları çekilmektedir. 14 Aralık 1966 tarihli ve (A.A.) mahreçli bir haber, bu olaylardan birini şöyle duyuruyordu : «Hayaletlerin Fotoğrafları Çok Net Çıktı. Londra A.A İngiltere’de, kibar bazı hayaletlerin fotoğrafı çekilmiştir.

hayalet-fotograflari-8ghoshope

Dortshire’ın, Sandford Orcas bölgesinde, II. yüzyıldan kalma eski bir malikâneyi oturulur hale. getirerek buraya çekilen emekli bir albay, evde oldukça kalabalık bir hayaletler topluluğuyla karşılaşmıştır. Evde oturan hayaletlerden biri, bazı günler arp, yada küçük klavsen çalmaktadır. Bir başkası ise tütün tir-yakisidir ve çevreyi duma’n içinde bırakmaktadır. İçlerinden en muzibi de, tabloların yerlerini değiştirmekte, sandalyeleri yerlerinden oynatmaktadır. Albay, son derece ciddî bir şekilde, «oldukça gürültü ettikleri muhakkak, fakat, kibar, dost varlıklar ve nihayet biz de alıştık…» demiştir. Durumdan haberdar edilen Downton «Parafizik laboratuarı uzmanları da, yine aynı ciddiyetle hayaletler’den birinin fotoğrafı üzerinde fikir yürütmektedirler. Söylediklerine göre, fotoğrafın «gerçekliği» her çeşit hileden ötededir…

04 2

  • Leave Comments