Grimoire : Bir Kara Büyü Kitabı

Grimoire : Bir Kara Büyü Kitabı

Grimoire bir kara büyü kitabıdır. Bir büyücü için gerekli tüm bilgilerin olduğu, rûh çağırmak ve büyü yapmak için gerekli olan her şeyi içeren bir kitap Fakat Grimoireler ağır ve neredeyse anlaşılmaz kitaplardır, genellikle ölü lisanlarda yazılırlar ve çok gizli bilgiler içerirler. İşe yaraması için büyücünün, formülleri ezbere okuması ve devamındaki âyinleri doğru bir şekilde yapması gerekir. Bazı batıl inançlara göre Grimoireler kırmızı mürekkeple, el ile yazılmalı, siyah renge ya da insan derisine sarılmalıdır.

Grimoire astrosplash

En ünlü iki grimoire Solomon’un Anahtarı yada Büyük Anahtar ve Küçük Anahtar ya da Lemegeton olarak bilinir. Bazıları bu kitapların Kral Solomon’un kendisi tarafından yazıldığını bazıları da iblisler tarafından yazılıp krala verildiğini öne sürmüşlerdir. Solomon zamanının en zeki, güçlü büyücüsü olarak ve iblisleri kontrol etmekteki eşsiz yeteneğiyle bilinir. Uzmanlar, bir çok versiyonun Rabbi Abognazar tarafından yazılan kitaptan alınma olduğunu söylemişlerdir.

Grand-Grimoire grimoire_page__elders__by_azrielmordecai-d5dyw43

Başka bir grimoire olan Grimoire of Honorius düşen meleklerle ilgili bir katalogdur ve onların nasıl diriltileceğini anlatır. Kitap Hıristiyan kutsamaları ve formülleriyle doludur. “Kitap, rahipleri sadece demonoloji sanatı hakkında eğitmemiş, neredeyse onlara, işlerinin bir parçası olarak iblisleri diriltip, kontrol etmelerini öğrenmeleri emredilmiştir.”

İki kitapta da yaratıcının gizli isimlerini taşıyan pentegramlar kullanılmıştır: Tetragrammaton, Eheyt, Eloha, Adonaï gibi.

Garip bir “Yahudi, eski Roma ve Hıristiyan” karışımı formülle, bu kitaplar ikinci nesil grimoirelerin doğmasını sağladılar. Bilinenleri, “Le Dragon Rouge” (Kırmızı Ejderha), “La Poule Noire” (Siyah Tavuk), “The Greater Ettelia” (Büyük Ettelia), “Le Grand Albert” ve “Le Petit Albert” (Büyük ve Küçük Albert)’tir. Bu kitaplar, “kızlar nasıl çıplak dans ettirilir” gibi aptallıklarla doludur.

grimoire_page__eldritch_assimilation__by_azrielmordecai-d5eyyh4 lovecraft_grimoire_page__mi_go_science__by_azrielmordecai-d5i4keb

1801’de Eliphas Levi’den çok etkilenen Francis Barret, “The Magus” adlı, içinde bir çok büyü formülü olan kitabı yazdı.

En sonuncusu, otuz yıl kadar önce Lovecraft’ın yazdığı “The Necromicon”, M.Ö. 700’de yaşamış kara büyücü Abdul Al-Hazred’i anlatıyor.

John Dee tarafından tercüme edilen kitap, “Al-Azif ve İblislerin Fısıltıları” olarak da biliniyor. Bugün The Necromicon’un büyülerinin, “Solomon’un Anahtarı” gibi eski grimoirelerden derlendiğini biliyoruz.

Daha az bilinen kitaplar ise Ludvig Prinn tarafından yazılmış olan “De Vernis Mysteriis” (Solucanın Gizemi) ve Junzt tarafından yazılmış olan Unaussprechlichen Kultin (İsimsiz Kültler). İki yazarın da kaderi da Al-hazred’in yaşadığı gibi çok kötü olmuştur. Çılgın Arap, Mekke’de görünmez bir yaratık tarafından yutulmuş, Ludvig Prinn yakılmış ve Junzt da tek başına bir odada kilitliyken bir canavar tarafından boğazlanmıştır.

lovecraft_grimoire_page__the_dark_young__by_azrielmordecai-d5v22v9

Bahsetmeye değecek birkaç çalışma daha. The People of Monolith (Monolitin İnsanları) Justin Geoffrey tarafından yazılmış rahatsız şiirler. Kendisi bir akıl hastanesinde çığlıklar atarak ölmüştür. Howard; Cthulhu in the Necronomicon, ana karakterin yazdığı 5 bölümlük roman: “The Trail of Cthulhu;” (Dr. Laban Shrewsbury tarafından yazılmış) ve daha önce bahsedilen Junzt tarafından yazılan isimsiz bir roman. Ama bu isimsiz roman artık yok, adam öldürüldüğü zaman somanı yazıyormuş ve kitabın sayfaları yırtık bir şekilde Junzt’un cesedinin yanında bulunmuş. Yakın bir arkadaşı kitabın parçalarını toparlayıp okumuş sonra yakmış ve intihar etmiş!!

“Gölgeler Kitabı” da şahsen bir modern neo-pagan cadı tarafından el ile yazılmış bir kitap. İçinde âyinler, büyüler, bazı fikirler ve cadılık hakkında düşünceler yer alıyor.

lovecraft_grimoire_page__the_king_in_yellow__by_azrielmordecai-d6luhvm

Le Grand Albert bu ismi taşıyan Din adamı ve Filozof Albert Le Grand ( 1200 – 1280 ) de yaşamış tarafından yazılmış ve Grimoires diye adlandırılan büyü kitaplarının en tanınmışıdır. İlk defa yazılmaya takriben 1245 de başlanmış ve son şeklini de 1580 de almıştır. Fransızca yayınlanmış şekil 1703 tarihini taşımaktadır. Liber Secretorum Alberti Magni de virtutbus herbarum, lapidum et animalium quorumdam “ Albert Le Grand nın otlar , taşlar ve hayvanlarla ilgili sırlarının kitabı

4993grimor

 “ KİTABIN TARİHÇESİ : Kitabın nüvesi XIII asırda yazılmıştır. Buna karşın bu kitabın yayınlanması başlı başına bir tarihçedir. Zira bir çok tarihte muhtelif yayınevleri tarafından ilaveler yapılmıştır. İlk bilinen Latince yayınlanışı 1493 senesinde Albertus Magnus . Liber aggregationis ismi altında. İlk Fransızca Tercümesi : Turin / İtalyada 1500 da yapıldı. 1580 de Johannes Quadrat iki temel kısım daha ilave ediyor kitaba. 1604 de ise Jean Oudot bir çok reçeteler ilave ediyor. En son şekli Fransızca ve Latince olarak 1703 de yayınlanıyor. Bu yayında Beringos Kardeşler çok güzel resimlerle bu kitabı süslüyorlar . Bu kitaba isminden istifade ederek 1768 de vw 2002 de iki aynı benzer isimde kitap yayınlanmıştır. Bu tip kitaplar 1990 senesine kadar bütün dünyada yayınlanması yasak olduğundan ancak kaçak yayınlanıp insandan insana elden ele dağıtılmakta ve satılmaktaydı.

6697grimor4

1 Kısım 1 : “ Nebatların , taşların ve bazı Hayvanların erdemleri ( faydalı özelikleri) De vertibus herbarum, lapidum,et animatum qurundam . veya “ Experiences D’Albert “ Experimenta Alberti Albert’in Denemeleri. . Burada Grand Albert kitabında alınmış olan bazı denemelerin veya teorilerin izahı vardır. Bundan biriside 1256 senesinde yazdığı “le mineralibus “ Madenler isimli kitaptır. Bu kitapta büyücülük , simya gibi gizli ilimler ilgili temalarda yapılmış denemeler açıklanıyordu. Alıntı “ Yedinci otVenus gezegeninsen onu “ verveine veya pisterion “ diye adlandırılırdı Mine çiçeği , Onun kökünü boynunuzun üzerine koyarsanız “ sıraca hastalığını tedavi eder “ ( sıraca Hastalığı bir çeşit deri veremidir. ) ayrıca mide ülserini ve idrar kayıplarını tedavi eder…………..

Eğer ağır başlı ve bilge bir insan olmak ve deli dolu hareketlerden vaz geçmek istiyorsanız “ chrysolite “ ZEBERCET adında bir taşı üzerinizde derinize değecek şekilde taşıyın .

2 Kısım 2 : “ des merveilles du monde “ ( Des mirabilibus del Mundo ) dünyanın harikaları : Bu bölümde çok eski Yunan kitaplarındaki gizemli el yazma notların Albert Le Grand büyük bir kitap okuma meraklısı olduğundan okuduğu kitaplardan aldığı bu yazıtlardan oluşmuştur . Alıntı : “ Bütün gizemli ve harika olarak nitelenen şeyler olağan üstü göksel kuvvetlerin günün belli özel zamanlarında dünya üzerindeki tesiridir . Buna sihir denmektedir” “ Dünyada her varlık onunla beraber andığımız şeyle özdeşleşir.

Mesela Aslan hayvanlar arasında en cesur, kuvvetli ve dürüst olanı olarak bilinir , buna göre bir aslanın gözünü veya iki göz arasındaki bir deri parçasını üzerinde taşıyanda onu bu hususiyetlerine ve karakterine sahip olur , Ve etrafındakilere hüküm eder.

“ 3 – Üçüncü Bölüm : 1 – “ Harika ve tabii sırlar hakkında “ Bu tarihte yaşamış olan Caius Plinius Secundus veya Plin l’encien Roma devrinde M.s. 26 doğup m.s . 79 da Vezüv dağının patlamasında ölen tanınmış bir yazar ve Natüralist dir.Yazdığı Tabiat Bilgisi Ansiklopedisi halen yine referans kitabı olarak kullanılmaktadır. Bu kitaptaki nebatlar üzerine ve Simya ile ilgili bilgiler ve formülleri kitabına dahil etmiştir . Bilhassa XXX bölümdeki gizli nebatlar ve simya ile ilgili gizli formül ve reçeteleri açıklayarak kitabında yayınlamıştır.

dr_john_dee_grimoire

Albert le Grand. Bu kitaba muhtelif yayıncılar tarafından 1500 , 1604 de 1703 tarihlerinde bir çok ilave yapılmıştır.

2- “ Des vertus et proprietes de plusieurs sortes de’ fientes’ “ Muhtelif cins Hayvan dışkısının erdem ve özelikleri : bu bölümde Diosconde , Galien , Paul d’Egine ‘in yazılarından Muhtelif hayvan dışkılarının , çamurun, kurum’un gizli özeliklerini ve erdemlerini alıntı yapmıştır. Daha başka alıntılar 1703 de ilave edilmiştir.

3- “ Secrets eprouves pour manier plusieurs metaux “ Muhtelif Madenleri işleme gizli sanatı : 1703 de ilave edilmiştir. Alıntı : Bıçakları , fermuarları daha sert ve sağlam hale getirmek için onları at iliğinin içinde soğutun.

4 – “ Des Secrets de La Nature “ De secretis naturae “ Michael Scot ‘ un Tabiatın Sırlarından Kitabından ( 1175- 1236 ) Bu kitap iki ana kısmı vardır : Physionomie 1230 ( fizyonomi ) Ve “ De la Proreation chez l2homme” İnsanda çoğalma ( döl Verme ) Bu bölümler 1530 da ilave edilmiştir.

images (1) images

  • Leave Comments