Geyikleri Zombilere Dönüştüren Ölümcül Hastalık Yayılıyor, Yeni Raporlar Uyardı Bir Gün İnsanlara Bulaşabilir

Yeni bir rapor, ‘zombi geyik hastalığı’ olarak bilinen ölümcül bir enfeksiyonun Kuzey Amerika’ya yayıldığını söylüyor. Resmen kronik israf hastalığı olarak adlandırılan hastalık, beyine, omuriliğe, geyiklere ve geyiklerdeki diğer dokulara saldırıyor.

Sonunda ölüme yol açan enfeksiyon  önce, hayvanın dramatik olarak kilo ve koordinasyonunu kaybetmesine , agresifleşmesine, saldırganlaşmasına ve kendi türlerini yemesine neden oluyor. CDC’ye göre, hastalık ABD’de en az 24 eyalette ve Ocak 2019 itibariyle Kanada’da iki eyalette, rapor edildi.

 

ZOMBİ GEYİK HASTALIĞI NEDİR? 

Ocak 2019 itibariyle, 24 ABD eyaletinde ve iki Kanada eyaletinde ‘zombi geyiği hastalığı’ olarak da bilinen Kronik israf hastalığı (CWD) bildirilmiştir.

Enfeksiyon, beyne, omuriliğe geyik ve mustaki diğer dokulara saldırır; bu da dramatik kilo kaybına, koordinasyon eksikliğine ve hatta ölmeden önce saldırganlıkla sonuçlanır.

CDC’ye göre henüz insanları etkileyebileceğine dair hiçbir kanıt yok ve böyle bir vaka bildirilmedi. Ancak, son zamanlarda yapılan bir çalışmada makakların enfekte et tükettikten sonra hastalığa yakalanabileceği, insanları da enfekte eden bir varyantın ortaya çıkabileceği korkusu uyandırdı. Yetkililer olası riskleri en aza indirmek için önlem çağırıyorlar.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca ‘zombi geyiği hastalığı’ konusundaki uyarılar, birçoğunun deli dana salgına paralellikler çizmesine neden olsa da, insanların enfekte et tarafından zarar görebileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Hastalık ilk olarak yaklaşık 40 yıl önce vahşi doğada tespit edildi, ancak 1960’ların sonlarına kadar yakalanmış geyiklerde görüldü.

Öncelikle kuzey Colorado ve güney Wyoming’de çiçek açmış ve CDC’ye göre o zamandan beri yayılmış durumda. CDC, “2000’den bu yana, serbest tarlalarda CWD’den etkilendiği bilinen bölge, Ortabatı, Güneybatı ülkeleri ve Doğu Kıyısı’ndaki sınırlı alanlar dahil olmak üzere en az 24 eyalete yayılmıştır” durumda.

“CWD’nin güçlü hayvan gözetim sistemleri olmayan diğer eyaletlerde de gerçekleşmesi mümkündür, ancak bu vakalar henüz tespit edilmemiştir. “Bir alanda CWD kurulduktan sonra, risk çevrede uzun süre kalabilir. Etkilenen bölgelerin genişlemeye devam etmesi muhtemeldir. ‘

Kronik tükenme hastalığı, hem serbest hem de çiftçilik hayvanlarında bulunabilir ve etkilediği enfeksiyonlar üzerinde korkunç etkileri olduğu bilinmektedir  ama bu hayvanın belirtileri göstermeye başlamasından yıllar önce olabilir.

Hastalık takma ismini, boş bir bakış açısı ve maruz kalan kaburgalar da dahil, hayvanın fiziksel olarak boşa harcamasına neden olduğu tuhaf semptomlardan kazandı.

Henüz insanlara bulaşıcı olduğu bilinmemekle birlikte, son zamanlarda yapılan bir çalışmada, ilk kez makakların enfekte et tüketildikten sonra hastalığa yakalanabileceği tespit edildi, bu da insanları hedef alan bir varyantın yakında ortaya çıkabileceği korkusunu uyandırdı.

Ayrı bir çalışma, CDC’ye göre, bazı insan genlerine sahip laboratuar farelerinin enfekte olabileceğini duyurdu. Yine de, şu ana kadar sadece toynaklı memelilerle sınırlı ve bunun oluşumu ülke genelinde ‘nispeten düşük’ kalıyor. Ancak yavaş ve düzenli bir şekilde yayılıyor.

CDC raporuna göre, “Hastalığın bululduğu çeşitli yerlerde, enfeksiyon oranları yüzde 10’u geçebilir (10’da 1) ve yüzde 25’ten fazla (4’ü 1) yerelleştirilmiş enfeksiyon oranları bildirilmiştir” denmekte. Bazı yakalanan geyikler arasındaki enfeksiyon oranları çok daha yüksek olabilir, en az bir enfekte sürüden% 79’u (neredeyse 5’te 4’ü) rapor edilmiştir.”

    1. zombi geyikler 22 Haziran 2019

    Leave Comments