Dünya Üzerindeki En Lanetli ve Gizemli 25 Yer

Dünya Üzerindeki En Lanetli ve Gizemli 25 Yer

 

Doğa üstü olaylar her zaman ilgi konusu olmuştur. Dünyada birçok efsaneye ve gizeme ortak olan birçok şehirden ve bölgelerden bahsediliyor. Kimileri hiçbir ziyaretçi kabul etmiyor, kimileri ise araştırmalara izin veriyor peki ya araştırmalar sonrası? Sizlere lanetli olduğu düşünülen ve hikayeleriyle ilgi çeken bu yerlerden bahsetmek istiyorum.
Buralara gitmek cesaret ister. Çünkü yaşanan tuhaf ve bir o kadar da gizemli olaylardan dolayı hepsi lanetlenmiş yerler. İşte dünyanın farklı bölgelerinden 25 lanetli yer

 1) Berry Pomeroy Kalesi – Totnes
Lanetli olduğu konusundaki ünü ile 14’üncü yüzyıldan kalma bu kale birkaç efsaneye ev sahipliği yapıyor. Bu kalenin iki ünlü hayaleti var. Biri beyaz kadın diğeri de mavi kadın olarak adlandırılıyor. Efsaneye göre adı Margaret Pomeroy olan ‘beyaz kadın’ lakaplı hayalet, kıskanç kız kardeşi tarafından kalenin zindanlarına kapatılıp, açlıktan ölüme terkedilmiştir. Mavi kadının kim olduğu bilinmese de, ziyaretçileri akıl almaz bir biçimde kalenin harabe kısımlarına çekmekte olduğu söylenmektedir.

berry-pomeroy-castle

2) Dominician Hill (Dominik Tepesi) Baguio – Filipinler

Bazıları savaşta ölen insanların ruhlarının, bazıları da tedavi görmekte olan ve yaşama umudu olduğu halde burada ölen hastaların ruhlarının burayı ele geçirdiğini düşünüyor. Gece boyunca kapı ve cam çarpması, tabak kırılma sesi ve çığlıklar duyulduğu söyleniyor.

Dominican-Hill-Baguio-City-Philippines.

3) Edinburg Kalesi – İskoçya

İskoç tepelerinde bir kaya üzerine oturtulmuş bu ortaçağa ait ihtişamlı kalenin boş koridorlarında ölülerin sesinin yankılandığı söyleniyor. Kalenin zindanlarında , güney köprü kemerinde, vebadan ölen insanlara mezar olmuş kullanıma kapalı Mary’s King avlusunda görülen hayaletlerin yanı sıra köpek hayaletlerinin de görüldüğü söyleniyor. Doğruluğu bilinmez ancak bu kalede savaş zamanları ortaya çıkan hayalet davulcunun ve onun çocuklarının efsanesi dilden dile dolaşmaktadır. Gece yarıları nöbet için bekleyen bekçilerin ardı arkası kesilmeyen istifaları da ilginç olan bir diğer nokta.

The Edinburgh Castle

4) Monte Cristo – Avustralya

Bu lanetli malikanenin hikayesi ise, Bayan Crawley’nin kocasının ölümünden sonraki 23 sene boyunca iki kez dışında hiç dışarıya çıkmadığı yönünde. Bazıları evi lanetleyen kadının tuhaf biçimlerde gözükmesi, sesler, ışıkların yanıp sönmesi gibi ürkütücü gözlemlere sahip.

Monte Cristo – Avustralya

5) Tarihi Tokmak Hanı (Ram Inn), Gloucestershire – İngiltere

Hayaletlere inanıyor olun ya da olmayın bu hanı ziyaret etmek oldukça huzursuz edici bir deneyim olacak. Gıcırdayan döşemeleri, soğuk duvarları, küf kokuları ve hafif aydınlatma sistemiyle konaklamak için oldukça ürkütücü bir han. Cinayet, satanizm ve çocuk kurban etme gibi olayların gerçekleştiği yönünde ciddi söylentiler dolaşıyor.

Tarihi Tokmak Hanı (Ram Inn), Gloucestershire – İngiltere

6) Highgate mezarlığı, Kuzey Londra – İngiltere

Özellikle geceleri korku filmlerini andıran bir görünüme sahip bu mezarlık ürkütücü mezar taşları, sarmaşıkların yükseldiği duvarları, mezarlar arasındaki derin geçitleriyle Britanya’nın bir numaralı hayalet mevkii olarak görülüyor. Karl Marx’ın da burada yattığını söylemeden geçmeyelim.

Highgate mezarlığı, Kuzey Londra – İngiltere2

7) Bhangarh Hisarı – Hindistan

Rajasthan’da Jaipur ve Alwar arasında bulunan bu hisarın ilginç bir efsanesi var. Bir kara büyü ustası olan Singhia herkesin burada öleceğini ve ruhlarının sonsuza kadar orada hapsolacağını söyler. İlginç nokta ise bu bölgede ne zaman bir ev yapılsa çatısı çöktüğü için çatısız yapılıyor olmasıdır. Gece olduğunda burada bulunanların geri dönemediği söylentisinin yanı sıra hükümetin, gün batımından sonra buraya ziyareti yasakladığını da belirtmek gerek!

Bhangarh Hisarı – Hindistan

8) Çığlık tüneli , Niagara Şelaleleri – Ontario

Bu tünelin gerçekten de tüyler ürpertici bir hikayesi bulunuyor. Rivayete göre bundan yüzyıl önce tünelin güney çıkışına yakın bir çiflik evi varmış. Bir gece evde yangın çıkmış ve kıyafetleri tutuşan küçük bir kız çocuğu tünele doğru koşmaya başlamış. Bir yandan kıyafetlerinden kurtulmaya çalışan kız tünelin ortasında yere düşmüş ve orada ölmüş. İddiaya göre eğer gece tünelin ortasında dikilip bir kibrit yakarsanız alevi hemen sönüyor ve bir kız çığlığı işitiyorsunuz!

Çığlık tüneli , Niagara Şelaleleri – Ontario

9) Ohio Üniversitesi – Amerika

Bu kampüs ülkede anılan en lanetli yer olmakla beraber etrafında bulunan 5 ayrı mezarlığın şeytanın simgesi pentagramı oluşturduğu ve rektörlüğünde bu işaretin tam ortasında kaldığı gerçeği oldukça ürkütücü. Üniversitenin içinde de pek çok lanetli yer bulunuyor. Hayalet izine rastlanan yerlerden biri, altında mezarlar bulunan Jefferson salonu. Bir diğeri ise akıl hastaları üzerinde elektro şok deneyleri ve labotami uygulanan ‘The Ridges’ adlı terkedilmiş bir akıl hastanesi.

Ohio Üniversitesi – Amerika

10) Changi plajı – Singapur

İkinci Dünya Savaşı sırasında meydana gelen Sook Ching katliamı sebebiyle burada pek çok Japon öldürüldü. Binlerce Çinli, Japon karşıtı olmakla suçlanarak katledildi. Bu plajda, ölen Çinlilerin hayaletlerinin görüldüğü söyleniyor. Bu olayı ürpertici boyutlara taşıyan şey ise, görüldüğü söylenen hayaletlerin arkalarında kan lekeleri bırakması!

Changi plajı – Singapur

11) Bran Şatosu – Romanya
Filmlere konu olan ve efsanevi Kont Dracula’nın yaşadığı yer olarak bilinir. 14. yy’da inşaa edilmiştir ve gizemi hala çözülememiştir.Esrarengiz mimarisi ve özellikle içerisinde yer alan el izleri henüz bir kayda tabi tutulamamıştır. Ortada birçok kanıtın ve delilin olduğu söyleniyor ancak az önce de belirttiğim gibi kesin bir bilgiye ulaşmak söz konusu değil. Kont Dracula’nın esirlerini mahzenlere topladığı ve burada işkence ettiği söylenir ve gece yarıları bu şatodan gizemli seslerin yükseldiği de efsaneler arasında.

Bran Şatosu - Romanya

12) Alcatraz Hapishanesi – Amerika
Dünyanın en büyük hapishanesi ve aşılmaz duvarlar olarak nam salmıştır. Ünlü mafya babaları ve seri katilleri konuk eden Alcatraz,disiplini ve mahkumlara yapılan işkencelerle adından uzun süre söz ettirmeyi başarmıştır.Alcatraz hakkındaki en büyük hikaye gece yarıları koğuş kapılarının sessizce kapanması ve yükselen çığıklardır.Bunu ortaya atan Alcatraz’ın bekçiliğini yapmış bir isimdir. Çoğu araştırmacı bu kişinin pskolojisinin bozulduğunu ve söylediklerinin doğru olduğunu ortaya koymuştur.

Alcatraz_Island_photo_D_Ramey_Logan

13) Pfister Oteli – Amerika
1893 yılında inşaa edilen bu otel adından intiharlar ve odalarında bulunan kan izleriyle adından söz ettirmiştir. Dönemin ABD başkanı;William McKinley ve ondan sonraki tüm başkanları ağırlayan bu otel adına ilginç senaryolar yazılmıştır. En bilinen bir tanesi otelin kurucusu Charles Pfister’in otele gece yarısı kayıt yaptırdığıdır şu ana kadar garip olan bir şey yok ancak kayıt yaptıran otelin kurucusu hayatta değildir. Müşterilerin oteli terk etme ve tercih etmeme sebebi ise; kapıların gıcırtısı ve çığlık sesleridir.

Coronado.-By-Rennett-Stowe.

14) Beyaz Saray – Amerika
Amerika’nın en ünlü yapısı da bu efsaneler arasında. Saray’ın resmi sitesinde ilginçtir hayalet hikayelerinin bazıları mevcut ve çok fazla ilgi toplamaktadır. 2. Başkan John Adams’ın karısı Doğu odasında çamaşır yıkamaya devam ederken, 4. Başkan’ın eşi Dolley Madison’ın ise sürekli gül bahçelerini izlediği söylenir. Çoğu araştırmacı bu hikayelerin Beyaz Saray’ı gündemde tutmak ve ilgi çekmek amaçlı anlatıldığını söylemektedir.

Beyaz Saray – Amerika

15) Coronado Oteli – Amerika
Harika bir mimariye ve coğrafiye sahip bir otel ve her yıl birçok turist ve tatilseveri konuk ediyor. 1982 yılında bir kadın kaydını yaptırıyor ve kocasını beklemek üzere otelde yerini alıyor. Kocasını uzun süre bekleyen kadın bir gün merdivenlerde ölü bulunuyor ve kocası hala ortada yok.O günden sonra otel çalışanları ve müşteriler siyah giyimli ve soluk benizli bir kadının o merdivenlerden sürekli yukarı çıktığını gördüklerini anlatıyor.

Çoğu araştırmacı bu lanet hikayelerinin ilgi çekmek ve buna bağlı olarak müşteri toplamak olduğunu öne sürüyor fakat birçok yazar ve şair bu alanlarda konaklayarak korku hikayelerini anlatıyor. Filmlere ve kitaplara konu olan bu lanetli bölgeler müşterilerin de ilgisini bir hayli çekmektedir.

pfister-hotel

16) Amityville – Amerika

New York’ta bulunan evin eski sahipleri gece vakti çalınan bando sesi, cızırtı, garip kokular bazen de siyah garip bir yaratığın varlığından söz ediyorlar

Amityville--element101

17) Aokigahara Ormanı – Japonya

Japonya’daki Fuji Dağın’da bulunan ağaçlık arazidir. Burada 1950’den beri 500’den fazla kişi intihar etmiş. Seicho Matsumoto’nun Kuroi Kaiju (Black Sea of Trees) kitabındaki iki karakterinin burada intihar etmesinden sonra başlamış olduğu düşünülüyor. Ormanın girişinde ki tabelada  “Hayat değerli bir şey” “Lütfen tekrar düşün” “Aileni düşün” yazmaktadır. 1970 yıllarında hükümet yıllık olarak cesetlerin bulunması için arama başlattı. 2002’de 78 tane ceset buldular. Ormanın bir çok yerinde ceset görebilirsiniz.

Aokigahara Ormanı

18) La Isla De LA Munecas (Bebekler Adası) – Meksika

Bebekler Adası anlamına geliyor. Meksika’nın en korkunç turistik yeridir. Kanalalrın arasında bulunan ada gizemli ve batıl inançlarla dolu bir ada. Adadaki bir çok ağaçta izlendiğiniz izlenimini veren eski asılı bebeklerle dolu. Bir münzevinin ada’ya taşınması ile adanın hikayesi başladı. Adanın etrafındaki kanallardan birinde boğulan küçük bir kızın ruhu tarafından edildiği söylenir. Kimileri, bebeklerin gerçek olduğunu zannettiği için onları sudan çıkardığı söyleniyor. Ona işkence çektiren ruh adına bu bebkleri topladığı ve adayı tapınağa çevirdiği de söyleniyor. Münzevi küçük kızın boğulduğunu söylediği yerde yeğeni tarafından ölü bulundu. Bölgeyi ziyaret eden bazı turistler bebeklerin fısıldadığını ve ruhlarını doyurmak için adaya ayak basıldığında hediyeler verilmesi gerektiğini söylüyor.

La Isla De LA Munecas (Bebekler Adası) Meksika

19) Overtoun Köprüsü – İskoçya

Overtoun Köprüsü İskoçya’nın Dumbarton bölgesindeki Milton kasabası yakınlarındadır. 10 Yıldır şüpheli ölümlerin olduğu bir köprüdür. Bilinmeyen bir çok nedenden dolayı yüzlerce köpek kendini burada öldürmüştür. 1960 yılından itibaren köpekler Overtoun’a giderek suya atlamaya başlamışlar. İntihar girişimlerine şahit olan insanlara göre köpekler korkulukların üzerine tırmanıp oradan atlıyorlarmış. Bazı köpekler atlamadan sonra kurtulmuş ama tekrar köprüye çıkıp kendilerini tekrardan atmışlar.

Overtoun Köprüsü

20) Paris Yer Altı Mezarlığı – Fransa

Ortaçağ’da Paris’te meydana gelen veba salgınında ölenler kilisenin kararıyla, kireç ocaklarında yakıldı. Bunu için yerin altına yapılmış odalarda binlerce insan kireçlenerek ortadan kaybedildi. Kafatasları ve kemiklerin üst üste yığıldığı bu mezarlıklardan garip seslerin geldiği söylenir. 1844 yılında ilk kazılarda ortaya çıkarılana kadar mezarlık gizli kaldı. Paris metrosunu inşası sırasında bütün Paris’in altının mezar odalarıyla dolu olduğu görüldü.

paris-yeralti-mezarligi

21) San Zhi – Tayvan

Taipei şehrinin hemen dışındaki hayalet şehir. Bu şehrin inşaatı 1980’lerde başlamıştır. İnşaat arazisindeki gizemli ve ölümcül kazalar nedeniyle kısa bir süre sonra kapatılmıştır.

 San Zhi Tayvan

22) Sleepy Hollow – Amerika

New York kentinin 30 kilometre kuzeyinde bulunan bu köy, öğretmen Ichabod Crane ve Bassiz Suvari’nin hikayesini anlatan Washington Irving klasiği “The Legend of Sleepy Hollow(Sleepy Hollow Efsanesi)” öyküsüyle ölümsüzleştirildi. Köyü ziyaret edenler Başsız Süvariyi gördükleri iddia ediyorlar.

 sleepyhollow1

23) Waverly Hills Senetoryumu – Amerika  

1910 senesinde açılan Waverly Hills Senatoryum’u Kentucky’de hizmete başladı. 1926 senesinde tamamlana sağlık kompleksi hastalıkları yüzünden toplumdan dışlanan insanlara yardım etmek için kurulmuştu. Yüzyılın en paranormal olaylarının yaşandığı söylenen binaya turlar düzenleniyor. İlk başlarda iyi hizmet verilirken, 1926 senesinden sonra artan nedensiz ölümler ve intiharlar sayesinde toplam 63.000 insan hayatını kaybetmiştir. Saptanan bazı raporlara göre geceleri dolaşan hastaların ruhları görülebiliyormuş. Gündüzleri ise hasta hücrelerinden yardım bağırışları duyuluyormuş.

Waverly-Hills-Sanatorium

24) Point Hicks Deniz Feneri – Avustralya  

Avustralya’nın doğu kıyısında bulunan deniz fenerin korucu 1947’de gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Bir çok ziyaretçi geceleri korucunun bot seslerini duyduklarını, korucunun hayaletinin halen kapı kollarını parlatıp temizlediği söylentileri var.

Point Hicks Deniz Feneri

25) Petzow Şatosu – Almanya

Doğu Almanya’da Posdam yakınlarında bulunan 18 yüzyılda inşaa edilmiş bina otel ve restoran hizmeti vermektedir. Ancak koridorları baron katliamlarının tarihine şahitlik ediyor.

 

Werder-Petzow: Schloß von Schinkel

Werder-Petzow: Schloß von Schinkel

Not: Bahsi geçen lanetli ve gizemli yerler ilerleyen zamanlarda tek tek detaylı olarak incelecek ve web sitemizde paylaşımı yapılacaktır.

www.gizemlervebilinmeyenler.com

 

 

 

    1. dilan 8 Mayıs 2016
    2. Reachel 22 Ağustos 2016

    Leave Comments


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/gizemlervebilinm/public_html/wp-includes/functions.php on line 4669

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/gizemlervebilinm/public_html/wp-content/plugins/mashsharer/includes/debug/classes/MashDebug.class.php on line 159