Cadı Tokmağı

Cadı Tokmağı

Genellikle kadin olarak düsünüler cadilara inanis, özellikle Ortaçag Avrupa’ sinda pek yaygindi. Cadilar çesitli inanislarda geceleri dirilip insanlara kötülük yaptigina inanilan ölü olarak tanimlanir. Papa Innocent VIII. Cadi olaylarini inceletmek üzere papazlardan olusan bir kurul olusturur. Bu kurulun hazirladigi rapor XV. yy.’ in inanç tarihi için çok önemli bir belgedir. Cadi Tokmagi (La Malleus Maleficarum, 1487) yayimlanan bu raporda söylendigine göre, asiri cinsel istek duyan kimi yasli kadinlar geceleri cadilik etmekteymisler, veya bu yasli kadinlar, insanlar arasinda yasayan ve gündüzleri niteliklerini belli etmeyip geceleyin cadilik eden yasayan ölüler (hortlak) mis. Büyücülük yapanlarin da bu cadilar olduguna inanilmis ve cadi deyimi büyücü anlamina da kullanilmistir.

AThe-Devil-and-witches-trampling-a-cross-from-Compendium-maleficarum-1608 CompendiumMaleficarumEngraving7

Hiristiyanlik tarihinde büyücü avcilari gibi cadi avcilari da ünlüdür. Cadi sayilip yakilanlarin sayisinin milyonlari astigi tarihte yazilidir. Bir insanin cadi olup olmadigini anlamak için Hiristiyan dünyasinda yapilan islemler çok ilginçtir. Örnegin, vaftiz suyuna atilip da batmayanlar, vaftiz suyunun onlari istemedigi gerekçesiyle cadi sayilmislardir. Cadi inanci, ilk insan topluluklarindan baslayip günümüzde bile sürüp gitmekte olan çok yaygin olan bir inançtir. Magaralarda bulunan ilk cadi resimlerinin I.Ö. 30.000 yillarindan kalma oldugu düsünülmektedir. Bir ölünün hangi sebeplerle cadilastigi da ayri bir inanç konusudur. Örnegin, eski Türk’ler bir ölünün üstünden kedi atlarsa o ölünün cadilasacagina inanmislardir. Günümüzde cadilar doga tabanli bir inanç sisteminin temsilcileri olarak yer alirlar. Bu açidan bakildiginda bütün cadilar birbirinin ayni inanç sistemini takip etmezler.

hqdefault e11f59f25db2ee23fb1a7d9d52de4cff

Onlarin inanç sistemleri ya da gelenekleri genelde kendi toplumlarinin kültürlerini yansitir. Ve yine bir çogu, çoktanricilik inancina baglidir. Bunlar genelde, bagli olduklari kültürlerin tanri veya tanriçalaridir. Cadi diye tabir ettigimiz bu kisilerden kimileri inanç sistemlerini kendileri yürütürken, bir kismi da Coven denilen gruplar içinde yürütürler. Onlarin deneyim ve bilgi birikimleri nesilden nesile, hep ayni çekirdek grup içinde birbirlerine miras olarak geçer.

41F bdvc-024torturedevices-e malleus-maleficarum-2 malleus_maleficarum

  • Leave Comments