Cadı Tahtası Ouija

Cadı tahtası ya da Ouija, ruh çağırma amacıyla kullanılan ve düzleştirilmiş kemik ya da tahtadan bir düzenektir. Nadirde olsa mermerden de yapılır . Pek çok kültürde rastlanılır. Genellikle alfabenin sıralandığı bir zemin üzerine, sayılar ile  evet” ve “hayır” “Merhaba” ve “hoşça kal” yazan , fincan ,kalp yada ok şeklinde hareket eden bir nesneden oluşur. En az 2 kişinin el temasının olduğu bir nesne; hangi harf üzerine gidiyorsa, bu harfler not edilerek ruhani bir varlıkla iletişim kurulduğuna inanılır. Ouija’nın amacı, melekler, ruhlar, ölü akrabalardan mesajlar almaktır.

Ouija Tahtasının Tarihçesi

Eski zamanlarda kahinler kehanetler kullanarak ve ruhlardan  gelen mesajları  insanlara iletiyorlardı. Ruh çağırma tahtasının bilinen ilk şekli  Çin Song Hanedanı  zamanında kullanılmıştır. Quanzhen Okulunun çinli bilginleri bir ruh çağırma tahtası kullanılarak ruh dünyası ile iletişime geçip fuji denilen otomatik yazı biçimi uygulanmaktadır. Daozang yazıtları da otomatik ruh çağırma tahtasının yazı işleri olarak kabul edilir.

Günümüzde kullanılan Ouija, M. Planchette adlı bir Fransız ruhbilimcisi tarafından 1853’te tasarlandı. satışına ise 1886 yılında başladı. Ancak, iki adam ticari Ouija Panoları dağıtmak  ve üretmek için çalışmaya başlar. İşadamı ve avukat, Elijah Bond ile mucit Jishnu thyagarajan  tahtaların patentini  28 Mayıs 1890 da alıp ,1 Temmuz 1890 tarihinde yenilik  ve eğlence öğesi bir oyun olarak cadı tahtalarının satışına başladılar. Üreticinin önerdiği Ouija tahtası sadece zararsız bir oyunmuydu. Popüler bir derginin okuyucuları arasında yapılan ankette toplumun Yüzde 65 i Ouija tahtasını sinsi ve tehlikeli bir oyun aracı olduğuna inanırken. Yüzde 21 ruhlar yada şeytani ruhların etkisi altında olduğunu, geri kalan yüzde 14 ise  korkuyordu.

Büyüleyici  Oyunun Arka Planı

Genellikle, Ouija da insanlar adı bilinmeyen, önemli ve kişisel ,ölü bir akraba veya arkadaşlarından birinin ismini yazacağını düşünüyorlardı.  Fakat nadirde olsa bunlar görüldüğü gibi Ouija tahtaları insanlar için genellikle şifreli mesajlar ve uyarılar sağlıyordu. İnsanlar  ise bu mesajları alıp kendi hayal güçlerini kullanarak şekillendiriyor ve bir bağlantı kurmaya çalışıyorlardı

Ouıja Tahtasının Kullanımı

Ouija tahtası kullanımı kolaydı  ama yalnız bir etkinlik olmaması gerekiyordu. Kendinizi İyi hissettiğinizde ruh çağırma tahtasını kullanılmanız tavsiye ediliyordu. Bunun nedeni eğer kötü bir ruh varsa, hasta ya da yorgun, kişiye etki etmemesiydi. Diğer ipuçları ise olumlu pozitif niyet  ve, uyuşturucu ve alkol kullanımının önlenmesiydi. Yani ruh çağırma seansı sırasında ve sonrasında, kullanımdan önce manevi bir temizlik ve tefekkür vardır. Ouija tahtası kullanımındaki temel bilgiler ise şunlardı:

Ouija için iki kişi gerekir. Genellikle, bir kişinin  Ouija yı yönetmesi mümkün değildir. Bir arkadaşınız ile kullanabilirsiniz. Farklı zihin yapıları için bunun bir erkek olması ve grup içinde bir kadının mutlak olması tavsiye edilir.

Zamanlama. En iyi uygulama zamanı atmosferde parazit enerjilerin daha az olduğu gece vakitleridir ama her zaman da karanlık ve loş ortamda  kullanabilir.

Uygun atmosfer yaratmak. Eğer oda karartılırsa  ve biraz da mum ışığı ile Ouijaya  daha iyi odaklanılabilir. Dikkat dağıtmayı önlemek için TV ve tüm elektrikli , elektronik cihazlar kapatılır.

Oturma düzeni. İki kullanıcı karşılıklı oturur, mümkünse dizleri dokunmadan, kucaklarına üzerine Ouijaya denk gelecek şekilde bir masa olmalı

Ruh çağırma tahtası üzerinde parmaklarınızı yerleştirin. Siz ve eşiniz çok hafifçe ruh çağırma tahtasının işaretçi düzeneği  üzerine iki el parmaklarızı yerleştirin.

Hareket şekli. Ouijaya tahtası üzerinde işaretçiyi bir daire içinde bir an için ruh çağırmaya gelen bir varlık varmış gibi  hareket ettirin

Tutum.  Oturumun sadece olumlu ya da daha iyi doğru ve negatif enerjiler olmayan bir deneyim sağlayama duygusu ile başlamalıdır.

Başlangıç. Basit bir soru ile evet ya da hayır cevabı gerektiren bir başlangıç yapın

Sabırlı olun. Hemen cevaplar almayabilirsiniz oturuma ısınmak için bir şans verin.

Yersiz sorular sormayın.  Gereksiz ve boş sorulardan kaçının “ne Zaman öleceğim?” gibi , çünkü “6 ay içinde,” diye bir cevap alırsanızboş yere endişelenirsiniz, çünkü her oturuma  güvenemezsiniz , gelenin ne olduğunu tam olarak bilemezsiniz ve gelen her zaman doğruyu söylemez

Fiziksel belirtiler. Birçok deneyimli kullanıcılar oturup sonrası gerçek ya da mevcut fiziksel belirtilere karşı uyarıyorlar.

Oturumu sonlandırın. Bu önemli bir adımdır. Seans bitince, kasıtlı olarak “Hoşça kal” kısmına işaretçi düzeneğini götürün ve ellerinizi kaldırın ruh çağırma tahtası kaydırın.

Ouıja Tahtası Kım Kontrol Edıyor

insanlar Ouija tahtasının kontrolünde ne olduğunu manevi bir bağlantı dahil sorguluyor. Bunlara cevap olarak da iki hakim teorileri içinde cevap arıyorlar bunlar spiritüalist teorisi ve otomatizmi teorisi ile nasıl çalışır:

Spiritüalist Teorisi: Bu teoride, Ouija tahtası mesajlarının kontrolümüz dışındaki güçlerden geldiğine inanılıyor. Kullanıcı ile temas kuran  bu varlıklar kanal ve canlı bağlantı için bir amacı olan ruhlar, hayaletler, ya da diğer ruhani varlıklardır. Çoğu ruhun zararsız ve paylaşmak için önemli bilgileri olduğunu savunan kesimler olduğu gibi  bazı Spiritüalist Teorisi savunucuları bu varlıklar ile  iletişimin zararı olabileceğini söylüyor. Kendilerini iyi niyet kisvesi altında saklayan şeytani ruhani varlıkların kötü niyetli güçleri ile Ouija tahtasını kullanan kullanıcıya duygusal hasar veya ölüme neden olacak telkinlerde bulunabileceği söyleniyor.  Spiritüalist Teorisi destekçileri buna kanıt olarak, okült demonoloji  uzmanları tarafından bildirilen ele geçirilme olaylarını sunmakta.

 Otomatizmi Teorisi: ideomotor denen şey tam olarak psikolojik açıdan ispatlanmış bir kavramdan çok bir ‘fenomendir. ilk olarak faraday’ın 1800’lü yılların başında ortaya attığı bu fenomene göre her insan, cevabını bildiği bir soruyu karşı tarafa ilettiğinde, doğru cevabı alana kadar ve doğru cevaba ulaştığında (tabii ki farkında olmadan) fiziksel tepkiler veriyor. bu tepkileri doğru şekilde analiz edebilen herkes bu yöntemle doğru cevaba ulaşana kadar soruyu soranın mimiklerinden, el ve vücut hareketlerinden yararlanabiliyor. falcıların, büyücülerin ve ruh çağırıcıların sıklıkla kullandığı bu tekniği kullanmayı bilen herkes, -cevabını bilmediği halde- doğru cevaplara ulaşabiliyor. Yani Ouija tahtası başındaki herkes  bilinçaltının bilinçli bir kısayol açması ile  muhtemelen toplu otomatizmi oluşturmakta, böylece cevap aldıklarını sanmaktalar.

 Ouijanın Nasıl Çalıştığı Hakkında Ek Teoriler

Hareketli cam işaretinin Ouijada nasıl çalıştığı hakkında başka teoriler de vardır:

  • Tasarruf bağlar: tasarruf bağların bulunduğu katılımcılar cam veya işaretçi üzerindeki bilinçsizce kontrol hareketinin otomatizmi teorisi içinde katılımcıların kaslarının rastgele ve küçük kramp girmesi ile belli bir kombinasyonla birleşmesi
  • Kendini kandırma: Bu teoride  katılımcılar cam veya işaretçide ki kontrol hareketinin bilinçaltında kontrolleri dışında yapıldığını telkin ederek ,bununla bardağın hareketi için gerekli bilinçaltı enerjisini oluşturur.
  • Telekinezi: telekinezi varsa, psikokinetik yeteneği olan bir kullanıcı orada bu bir seans sorularını  yanıtlar. Cevabı bilen katılımcı da cam veya işaretçisinin hareketini kontrol eder.
  • Telepati: bir ihtimal bir seansda soruların yanıtlarını telepatik gücü olan bir kullanıcı yanıtlar. Böylece tüm grup daha sonra bilinçaltında doğru cevaplar elde edebilir.

Sonuç

Ouija tahtası basit ve eğlenceli bir oyun olarak lanse edilip, tüketicilere sunulsa da , aslında içinde tehlikeli bir yönde bulundurmakta. Bu dünya ile öbür dünya arasında bir portal açmak veya bununla uğraşmak  bir oyun değil, çok tehlikeli bir ritüeldir. Birçok farklı ulustan okültist, farklı dinler buna inanmakta. Ruh tahtası nedeniyle  herhangi bir ruhani varlık gelip onun geçmesini  sağlayan bu portal bilinmeyen bir nedenle farklı yerlere açılabilir. Bu da bilinen pek çok şeyi ve kullanıcının kendini tehlikeye atar . Bu tür varlıkların  ile bizim boyutumuza geçmesi, yeterince güçlü oldukları anlamına gelir.Bu portal da atalarının ve kaybettiklerinin ruhları ile iletişime geçtiklerini sanan kimseler büyük bir yanılgı halindedir . Çok ender bazı durumlarda onlarla da iletişim kurulsa da, dünyamıza geçmesine izin verilenlerin sadece karanlık varlıklar olduğunu  söylenmekte çünkü; karanlık varlıkların daha güçlü olduğuna inanılmakta.

Çoğu zaman, Ouija ile temas eden ruhlar alt astral düzlem üzerinde ikamet etmektedir. Bu ruhlar da genellikle cinayet, intihar gibi çok karışık ,şiddetli ve ani bir ölümle Dünyadan ayrılmışlardır. Bu nedenle negatif enerjileri ağır basıp potansiyel olarak tehlikeli olma durumları bulunmaktadır. Kendi varlığının fiziksel kanıtı istediğinde çoğu kez, birkaç ruh aynı zamanda gelecek ve bunun için çalışacaktır,fakat bu sadece tehlike arttırmaktadır.

Belki de Ouija tahtası sadece görsel olarak bir dekor olarak kullanılmalı ve bunun tehlikesine varılmalı, küçük bir örnek verecek olursak. Evimizin kapısını açık bıraktığımızda içeri giren ilk kişinin niyetinden asla emin olamayız. Ama bu büyük ihtimalle pek de iyi niyetli biri olmayacaktır.

 

  • Leave Comments