Bosna Dağlarındaki 30 Milyon Yaşındaki Dev Halkalar

Bosna Dağlarındaki 30 Milyon Yaşındaki Dev Halkalar

Araştırmacılar Bosna dağlarında 30 milyon yaşındaki dev halkalar buldu.  Geri Panoniyen Denizi dönemine ait olduğu düşünülen  bu eserlere göre  Yerel nüfus  tarihi ve efsaneler uzak geçmişte bu bölgede dev insanlar yaşadığına inanıyor.

Son keşifler devlerin bir süre Dünyayı dolaştığını işaret etmektedir. Dağların tepesinde bulunan gizemli dev halkalar bu bölgede milyonlarca yıl önce dev insanlar yaşadığını işaret etmektedir.

Yerel sakinler bu gizemli halkaları ile ilgili yorumları karışıktır. Bazıları basit bir açıklama ileri sürmüşlerdir. Bazı yerel sakinlere göre bu “dev” yüzükler  bölgedeki sert dağlar arasında kereste taşınmasına yardımcı olmak için oraya koyan  Avusturya-Macaristan İmparatorluğu aittir.

Başka bir teoriyi savunanlara göre Panoniyen Denizinin hala var olduğu zamanlarda bu dev halkalar gemileri bağlamak için yerleştirilmiş  ve bölge deniz limanı olarak  kullanılmıştır.

Udrc-halke-9

Devler ve onların büyük gemilerinden söz eden bölge efsaneleri vardı. Bu dev halkaları uzak geçmişte bölgede  yaşayan devlerin, antik gemi sahipleri ve denizcilerin  yaptığı da varsayılanlar arasındadır.

Ama bu halkalar milyonlarca yıllık olması mümkün mü? Eğer öyleyse, nasıl? Hangi malzemeden yapılmıştır? Yapılan hiçbir “resmi” bir araştırma bunlara cevap verememiş ve bu bulguların hepsi kasten insanların gizlenmiştir.

Ince oyma gibi görünen bu dev halkalar ve dev kayalar Breza ve Dubrovnik yakınlarındaki Vares arasında ve doğu Bosna’daki çeşitli yerlerde ve Vogosca çevresindeki tepelerde bulunurlar. Ayrıca Bjelasnica ve Vlasiç, Vranica, Prenj, Velez, Stolac yukarılarında ardından Majevica, Travnik yakınlarındaki Bukovica,  bu bulguları incelemek için önemli yerlerdir.

ladje2

Yerliler yıllardır bu gizemli halkaları bahsettik ve bu gibi bulgulara gelince karışık duygular vardır. Bazıları bu dev halkalar eski, diğerleri bu devleri uzak geçmişte dünyayı dolaştı ve bu kanıtları tüm dünyada bulunabilir gerçeğine işaret inanıyorum olabilmesi için kelimenin tam anlamıyla imkansız olduğunu göstermektedir iken.

Bu dev halkaların yer aldığı inanılan  Panoniyen Denizi  yaklaşık 30 milyon yıl önce Panoniyen Ovası bölgesinde yer almış olduğuna  inananlar. Bu deniz 600.000 yıl önce ortadan kaybolmuştu. Sadece bu gemiler ile limana ulaşmak mümkün olsaydı  gemileri  bağlamak için dev halkalar oluşturmak  iyi bir neden sayılabilirdi.

Diğer teoriler ise bu dev halkaları yakın geçmişte toprağa hava balonları sabitlemek için kullanıldığını söylemektedir.

Dejan pelvis, Prijedor Gymnasium de tarih profesörü olan  Kozara bu halkaların geçmişe bağlantılı inanılmaz gizemlerden biri olduğuna inanmaktadır.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/gizemlervebilinm/public_html/wp-includes/functions.php on line 4669

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/gizemlervebilinm/public_html/wp-content/plugins/mashsharer/includes/debug/classes/MashDebug.class.php on line 159