Wabanakı Kabilesinin Buz Devi Kee-Wakw

“Chenoo”, “kiwakwa” veya “giwakwa” olarak da bilinen kee-wakw, Wabanaki kabilesinin devleriydi. Ama bir kee-wakw ile yüz yüze görüşmek, muhtemelen iyi fikir değildi. Çünkü eğer biri onu kızdırırsa canavar hızla büyümeye başlardı.

Kee-wakw devasa dişleri  insan etinin tadını severdi. Kızılderelilerin hayatta kalmasının tek şansı, kee-wakw’ların acıkmamış olmasını ummaktı. ..ama onlar her zaman açdı.

Kee-wakw’ı yapan şeylein kökenleri değişir. Bazıları, güçlü bir şamanın, yaratığın kendisi olarak mezardan yükselme sihrine sahip olduğunu söylüyor. Diğer öykülerde ise büyük ruhun , kötü bir ruhun sahip olduğu kimsenin  veya ciddi bir suç işleyen (bir kabilenin aç kalmasına izin vermek gibi), kalbinin Buz’a dönmesine ve onları bir kee-wakw’a çevirdiğini anlatır. Bazıları ayrıca dönüştürülmüş bir insan olmadığını, ancak doğuştan bir canavar olduğunu iddia eder. İçlerindeki buz parçaları, güçlerinin kaynağıdır.

Kee-wakw’u yenmek için, onu Buzdan kusturmak ya da yaratığı tuzla çözmek zorundaydılar. Bazen, bunu yapmak kee-wakw’ı bir zamanlarolduğu şeye  insana geri döndürürdü.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/gizemlervebilinm/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/gizemlervebilinm/public_html/wp-content/plugins/mashsharer/includes/debug/classes/MashDebug.class.php on line 159