Thugge Tarikatı ve Thug Behram (1765-1840)

Thugge Tarikatı ve Thug Behram (1765-1840)

Dünyada yaşanmış en büyük psikopatlık örneklerinden biri Thuggee tarikatı na aittir. Hindistan’ın Uttar Pradeş bölgesinde yer alan bu tarikatın kökünün 1356 yılına dayandığı bilinmektedir. Ve bu tarikat 600 yıl boyunca varlığını sürdürebilmiştir. Tarikata bağlı kişiler, Hint kıyamet tanrıçası Kali’ye taparlar ve onun için insanları kurban ederlerdi.Tamamı soyguncu ve katildi. Tarikatın ayakta kaldığı süre içerisinde üyelerin çocukları da topluluğa katılmıştı. Böylelikle sayılarında sürekli bir artış vardır. Tarikata aldıkları çocuklara kilden mankenler yaparlar ve onlar üzerinde cinayet eğitimi verirlerdi. Tarikatın her bir üyesi ayrı ayrı akıl almaz derecede cani ruhluydu. Ancak asıl kendinden söz ettiren ve dünyada psikopatlık ve canilik açısından bir eşi benzeri daha bulunmayan kişi Null Behram’dı.Soyadı bilinmeyen ancak tarihi kayıtlara Behram ismiyle geçen seri katilin ön adı üyesi olduğu Thugge tarikatından gelen “Thug”‘dır. 1790-1840 yılları arasında Hindistan’ın Uttar Pradeş bölgesinde bir mezhep olan Thugge inanışına bağlı bir Thug olan Behram’ın, 931 kişiyi beyaz ve sarı renkli kumaş parçalarıyla boğmak suretiyle kanını dökmeden kurban ettiği bilinmektedir.

group_of_thugs

Tarikat, Behram liderliğinde hep birlikte hareket ediyordu. Masum yolcular gibi davranarak hacıların ve tüccarların oluşturdukları kervanlara katılıyorlardı. Kervanlarla yolculuk yaparken, büründükleri rollerle insanları kandırıyorlar ve onları rahatlıkla öldürebilecekleri en uygun yerlere doğru yönlendiriyorlardı. Bu yerlere geldiklerinde, oldukça güçlü oldukları için bu kervanlarla kolaylıkla baş edebiliyorlar ve her birini tanrıçaları Kali için ilahiler okuyarak kurban ediyorlardı. Behram’ın kuvveti anlatılırken, hançer ile tek bir hamlede insanın kafasını gövdesinde ayırabildiği söylenir. İnsanları kan dökmeden boğarak öldürüyorlardı.

Thug-1

Null Behram’ın tek başına 125 kişiyi toplu olarak ise tam 931 kişiyi beyaz ve sarı renkli kumaş parçaları ile öldürdüğü bilinmektedir. Öldürdüğü kişilerden 12 sini yediği bile söylenmektedir. Boğarak öldürdükleri insanların kanlarını vahşi bir şekilde sonradan akıtırlardı. Önce kurban ettikleri kişilerin karınlarını deşerler, daha sonra cesetleri parçalarlardı. Bu parçaları bulundukları alanda toprağın altına gömerlerdi. Kervanlarda bulunan malları yağmalarlar, paraları çalarlar ve yiyeceklerle cesetleri gömdükleri toprağın üstünde kendilerine ziyafet verirlerdi ve eğlenceler düzenlerlerdi. Behram sadece akıl almaz bir seri katil değildi. Bunların yanında tecavüz, araba çalma ve hırsızlık konusunda da hatırı sayılır rakamlarda vukuatları bulunmaktaydı.

tumblr_l1b3z1h61T1qa51rdo1_400

Behram ise bu tarikatın lideri konumundaydı. Aynı dönemde İngiliz sömürgeciler için büyük tehdit unsuru olan Thuggeler uzun yıllar faaliyet göstermişlerdir. Tarikat üyelerinin çocukları da bu topluluğa direkt olarak katılıp, kilden yapılmış mankenler üzerinde cinayet işleme yöntemlerini ve insan kurban etmenin ayrıntılarını öğrenirlerdi. Sayısı tam olarak bilinememekle birlikte çok sayıda kayıp insanı boğarak öldüren Thuglar içinde yer alan Behram’ın kişisel olarak işledi cinayetlerin sayısı çok fazladır. 1840 yılında yakalandıktan sonra “Kendi ellerimde 125 erkeği boğarak öldürdüm. 150’den fazlasının öldürülmesine şahit oldum” açıklamasını yapmasına rağmen 931 kişiyi öldürmekten cinayetle yargılanan Thug Behram, 1840’da asılarak idam edilmiştir.

thuggee2

1830 yılından itibaren Thuglara yönelik bir savaş başlatan İngilizler, 1860’a gelindiğinde bu tarikatı tamamen lağvetmişlerdir. Thugge inanışı çok sayıda antropolojik ve sosyolojik araştırmalara konu olmakla birlikte Steven Spielberg’in yönetmenliğini üstlendiği 1984 yapımı Indiana Jones: The Temple Of The Doom filmine de konu olmuştur.

giphy (1)11167c5d5c229bc31759cfd43ab4af1bgoddess-kali-IW12_lHindu-kalikali 2