SUALTININ BİLİNMEYEN YARATIKLARI – 2. BÖLÜM

#gizemlervebilinmeyenler #monster #sea #ocean

@gizemlervebilinmeyenler

Deniz canavarı, denizde yaşadıklarına inanılan ve genellikle muazzam büyüklükte oldukları düşünülen folklordan gelen varlıklardır. Deniz canavarları, deniz ejderhaları, deniz yılanları veya çok kollu canavarlar dahil olmak üzere birçok formda olabilir. Sümüksü ve pullu olabilirler ve genellikle gemileri tehdit ederken veya su fışkırtırken resmedilirler. Bir “canavar” tanımı özneldir; ayrıca, bazı deniz canavarları, balinalar ve dev ve devasa kalamar türleri gibi bilimsel olarak kabul edilmiş canlılara dayandırılmış olabilir.

 

Vikingler. uzun gemilerinin pruvasına deniz ejderinin baş figürünü yerleştirirlerdi. O zamanlardan beri. İskandinav ve Kelt folklorunda uzun ‘ sırtında bir dizi çıkıntısı olan bir yaratıktan söz edilir.

Bergın Piskoposu Erik Pontoppidan’m 1752’de yayınlanan “Norveç’in Doğal Tarihi” adlı kitabında, arada bir Norveç açıklarında görülen 2 deniz canavarının olduğu yazılıdır. Bu canavarlardan ilki, balıkçı masallarına ve efsanelere konu olan yuvarlak, yassı ve birçok kolu olan bir tür dev kalamar olan “Büyük Kraken”dir.

1870’lerdc Ncvv toundiand kıyılarına vuran kalıntıların dev mürekkebbalığı ölülerine ait olduğu saptanınca. Kraken efsanesinin kökeni de anlaşıldı. Oysa 1852’de. bir Fransız bilim adamı, aynı tür kalıntıları bitki olarak tanımlamış, masallarda sözü edilen hayvanın doğa yasalarına aykırı olduğunu, bu tür canlıların var olmadığını söylemişti. Bu olay, challenger seferlerinin başlatıldığı döneme rastladı ve insanoğlunun okyanuslardaki gizleri açıklayabileceğinin, okyanusları keşfedebileceğinin işareti oldu.

 

  • Leave Comments