Rehber Taşı

Rehber Taşı

ABD’nin Georgia eyaletinde bulunan “Rehbertaşı” henüz 29 yıllık bir geçmişe sahip ama esrarını koruyor. Görenleri şaşırtan taşı kimin yaptırdığı tam olarak bilinmiyor. Ama “Mahşer gününden sonra hayatta kalabilecek insanlara yeniden bir medeniyet kurmaları için bir rehber niteliğinde” olması amacıyla yaptırıldığı biliniyor. Üzerinde Svahili dili dahil 8 dilde sayısız ilginç yazılar mevcut. Tarihten genetiğe sosyal bilimden fiziğe kadar pek çok bilgi var. Her biri 20 ton ağırlığında 5 metre yüksekliğinde beş ayağı bir de 12 tonluk bir tepe taşı olan devasa anıtın her türlü doğal felakete meydan okuyacak nitelikte yapılması istenmiş.

illuminati-ve-rehber-taşı_171608

1980’de dikilen anıtın hikayesi ise Temmuz 1979’un bir cuma akşamında başlamış. Kendisini Robert C. Christian olarak tanıtan şık giyimli orta yaşlı gir saçlı ince ve uzun boylu bir kişi ABD’nin ve hatta dünyanın en iyi granit taşının işlendiği Georgia eyaletindeki Elbert kentindeki Elberton Granite Finishing adlı şirkete gidip “Ben küçük bir grup Amerikalı’nın adına burada hem saat hem takvim hem rehber olacak bir granit anıt siparişi vermek istiyorum” dedi. Elberton Granite Finishing’in dönemin Başkanı Joe Fendley o günü şöyle anlatıyor: “Etkileyici görünen o adamın anlattıklarıyla önce pek ilgilenmedim ama ne istediğini tarif ettikçe şaşırdım. Sadece dev granit taşları işlememizi değil onları devasa bir astorlojik enstrüman şeklini andıracak bir şekilde yerleştirmemizi istiyordu. Bu çok zor bir işti ve kurtulmak için üç kat fazla bir fiyat söyledim. Ama o rakamı hiç itiraz etmeden kabul etti. Şemalarıyla geldi ve o şemalara göre çalıştık. Her şey bittiğinde ortaya çıkan bu dev anıta şaşırdık. Ama siparişini veren Robert C. Christian o gün bugün ortada yok. Ayrıca buradan ayrılırken bana açıkca R.C. Christian’ın takma bir isim olduğunu söyledi” dedi.

gizemli-rehber-tasi-guidestones-ilgincbirbilgi-2

Rehbertaşının aykları güneşi yıl boyunca Doğu-Batı yönünde işaret edecek şekilde yerleştirilmiş. Tepe taşına açılan bir delikten gelen güneş ışını bir ayağın üzerindeki takvimde günü gösteriyor. Taşın üzerindeki İngilizce Arapça İbranice Svahili dili dahil 8 dildeki bilgiler ise şaşırtıcı derecede hem günlük hayatta hem de yüksek bilimde kullanılabilen bilgiler. Anıtın Elbert kentinin bir tepesine dikilmesine izin veren belediyede de R. C. Christian adına izin belgesi mevcut. Ama hiç kimse onu tanımıyor. Ne var ki belediyeye çok yüklü bir bağış da yaptığı kayıtlarda.

10-emir-guide-stones

    1. Esvet Özer 13 Eylül 2017

    Leave Comments