Mısır Uyarılara Rağmen Gizemli Siyah Dev Lahti Açacak

Mısır’da hiçbir zaman görülmemiş olan siyah dev bir lahit, Mısır’da derin bir yerde bulundu ve bir çok bilim adamı bunu açmak istiyor, tam olarak net bir fikirleri olmasa da bir başkasının sahip olma ihtimaline karşın açılmak isteniyor, fakat içinde tam olarak ne olacağı muamma, fakat bu lahtin siyah olmasının bir nedeni olmalı, oda içindeki şeyin kötü ve karanlık bir yanı olması. Peki bu ne olabilir?

Mısır’daki antik İskenderiye kenti, bildiğimiz kadarıyla Batı medeniyetinin beşerilerinden biriydi. Bu ayın başlarında, inşaat ekipleri sadece Mısır’da bulunabilecek gerçek arkeolojik gizemini ortaya çıkardılar. Yerde büyük bir alabaster başı bulundu, kimliği hala bir sır olarak kalıyor. Daha da garip (ve daha korkutucu), yakındaki  siyah bir  lahit ele geçmişti. İki metreden 3 metreye kadar, 30 metrik ton ağırlığındaydı ve tamamen siyah mermerden oyulmuştu. Bana kalırsa bu mezar ölümsüzlük peşinde koşan kötü bir aristokrat sihirbazını gizlemenin mükemmel yolu gibi görünüyor.

Çoğu keşfi gören ve duyan kişi bu lahtin kötü bir tehdit olabileceği konusunda hem fikirken ve bunun açılmaması konusunda ısrarcıyken, ki bunlar arasında bilim adamları da bulunmakta. Mısır’ın Antika Eserler Bakanlığından bir arkeolog ve bilim adamı ekibi, korkunç bir fikir olduğunu bilerek internetin bütünlüğüne rağmen tehditkar görünen bu lahti açmaya hazırlanıyor. “Bu mezarın dönemin yüksek gelenlerinden birine ait olabileceğini umuyorlar” Mısır’ın Eski Eserler Bakanlığı başkanı  Ayman Ashmawy, yaptığı açıklamada. “Alabaster başı muhtemelen İskenderiye’deki bir soyludan geliyor. Lahit’i açtığımızda, bu kişiyi ve onların konumunu tanımlamamıza yardımcı olacak olan, içinde bulunan nesneleri bulmayı umuyoruz ”dedi.

Yine de, bir saniye düşünürsek  gerçekten orada kalmasını istemediğiniz sürece, 15 tonluk siyah bir mermer tabakanın altına bir şey gömmek için zaman ve kaynakları neden harcardınız ve neden gece karanlığı gibi siyah bir lahit yapardınız. Ama hayır, kazmaları alalım ve zorla tabutu açarak içindeki ile alay edelim, turist çekmek için bunu koyacağımız bolca müzeler var! Zihniyeti belki de ciddi bir lanetin serbest kalması için atılacak düşüncesizce bir adım olacak.

Her ne kadar bu türden bir olasılıkla mezar, zengin bir aristokratın ve tüm eşyalarının kokuşmuş kalıntılarından başka bir şey içermiyor olsa da, gerçek hayattaki firavunun laneti için bir örnek olarak  görülüyor. En büyük keşfin gölgesinde yaşayan, hayali bir eski hayaletten kalıcı bir uğursuzluktan, başka bir yaşam süren hayal kırıklığı ve küçümseyen şöhreti gibi. Ama kim bilir? Belki de intikam dolu eski hayaletler gizemli yollarla çalışır. Belki de kötü büyücüler, küfürlü bir siyah mermer kutuda 2.000 yıl gömülmekten hoşlanmıyordur. Belki bazı şeyleri daha iyi anlamaları için insanlık tarihinin en gelişmiş uygarlıklardan biri bunu toprağa gömerek orada unutulmaya terk etti. Ta ki bazı meraklı kişiler onu açana dek.

 

    1. slayerwolf44 19 Temmuz 2018
    2. murat 19 Temmuz 2018
    3. Tayfun Karnaklı 23 Temmuz 2018
    4. Emre 24 Temmuz 2018

    Leave Comments