Katil Zodiac’ın Gerçek Öyküsü

Katil Zodiac’ın Gerçek Öyküsü

Zodiac” adlı filmde anlatılan caninin beş kişiyi öldürdüğü kabul ediliyor. “Yakalanamayan seri katiller” listesinde Karındeşen Jack’ten sonra ikinci sırada. Bu adamın kim olduğu ve cinayetleri neden işlediği 40 yıldır bulunamadı. Polis bile artık araştırmayı bıraktı David Faraday ve Betty Lou Jensen heyecanlıydı. İlk kez gece beraber çıkmak için izin almışlardı. Ailelerine “Noel konserine gidiyoruz” diye yalan söyleyip onun yerine Lake Herman yolu üzerinde bir park alanına girmişlerdi. Otomobilin içinde oturuyorlardı. Saat 11’i biraz geçiyordu. Parka başka bir araba girdi ve hemen yanlarında durdu. Sürücü arabadan indi ve onlara doğru ateş etmeye başladı.

17 yaşındaki David başına aldığı tek kurşun darbesinin ardından birkaç dakika içinde öldü. Kaçmaya çalışan, 16 yaşındaki Betty Lou ise arkadan beş defa vuruldu ve anında hayatını kaybetti. Katil olay yerini hemen terk etti. 20 Aralık 1968’de San Francisco yakınlarındaki Vallejo’da gerçekleşen bu vahşet, tarihin en önemli seri katillerinden birinin ilk cinayeti olarak da kayıtlara geçti.

a_Blue_Rock_April_1974

gösterime giren, başrollerinde Jake Gyllenhaal ve Robert Downey Jr.’ın oynadığı “Zodiac” filmi adını ve öyküsünü işte bu katilden alıyor. Kim olduğu belirlenemeyen, bu cinayetleri neden işlediği saptanamayan Zodiac, yakalanamayan seri katiller arasında Karındeşen Jack’ten sonra en tehlikelisi.

37 kişiyi katlettiğini iddia eden ama resmi kurumlar tarafından beş kişiyi öldürüp iki kişiyi yaraladığı kesinleştirilen Zodiac’ın en önemli hedefi, ıssız ve karanlık yerlerde birlikte oturan çiftlerdi. Nitekim ilk olaydan altı ay sonra, 5 Temmuz 1969’da yeniden ortaya çıktığında da durum farklı değildi.

Öldürdü, karakolu aradı 22 yaşındaki Darlene Ferrin ve 19 yaşındaki Michael Mageau, ilk cinayet mahalinin 6-7 kilometre ilerisindeki bir başka park yerinde, yine arabanın içinde oturuyordu. Arkalarına park eden Zodiac arabadan indi; önce Michael’a, ardından Darlene’e ateş etti. Zodiac otomobilden uzaklaşırken Michael’in çığlığı geldi.

Katil geri döndü ve ikisine birer kurşun daha sıktı. Ardından bir telefon kulübesine gitti, polis merkezini aradı ve cinayeti bildirdi. Ayrıca Jensen-Faraday cinayetini de kendisinin işlediğini söyledi. Daha sonra yapılan takipte, bu telefon kulübesinin polis merkezine çok yakın olduğu anlaşılacaktı. Olayın ardından hastaneye kaldırılan Darlene öldü, Michael ise hayatta kalmayı başardı.

zodiac-hood

Polise 1,75-1,80 m. boylarında, yaklaşık 90 kg. ağırlığında, yapılı birinin eşkalini verdi. Mektuplar başlıyor Zodiac’ı pek çok seri katilden ayıran gelişme 1 Ağustos 1969’da yaşandı. Üç yerel gazeteye birer mektup geldi. Bu mektuplarda Zodiac benzer ifadelerle üç cinayeti üstleniyordu. Ayrıca her mektupta bir şifreli yazının üçte biri vardı; bunlar çözülürse kimliğinin anlaşılacağını söylüyordu. Şifre kırıldığında Zodiac’ın kimliğini ele verecek bir ipucu olmadığı görüldü. Bir bölümde şöyle diyordu: “Bu işin en iyi tarafı şu; öldüğümde cennette yeniden doğacağım ve öldürdüğüm herkes kölem olacak.” Zodiac iki ay sonra, 27 Eylül 1969’da yeniden “köle arayışına” çıktı.

pg-2-zodiac-code-aporiginal

Napa Vadisi yakınlarındaki Berryessa Gölü kıyısında, gözden uzakta oturan üniversite öğrencileri Cecelia Shepard (22) ve Bryan Hartnell’i (20) bıçakladı. Olay yerinden ayrılırken Bryan’ın arabasına daha önceki cinayetlerin tarihlerini ve Zodiac işaretini bıçakla kazıdı. Ve yine polis merkezinin yakınlarında bir telefon kulübesinden katliamını haber verdi. Cecelia hastanede öldü, Bryan hayatta kaldı. Bilinen son cinayet 11 Ekim 1969’da Zodiac yine ortaya çıktı. Bu defa, bindiği bir taksinin şoförü Paul Stine’ı hem öldürdü hem de cüzdanını ve anahtarlarını çaldı.

Bu cinayette onun tarzına uymayan pek çok şey yaptı aslında: Stine’ın gömleğinden bir parça kopardı, uzaklaşmadan önce de bir bezle taksinin içini ve dışını sildi. Bütün bunları yaparken üç genç uzaktan onu izliyordu. Polise haber verdiler. Bu olay Zodiac’ın işlediği bilinen son cinayetti. Kendisi daha sonra birçok kez polise ve gazetelere mektuplar ve şifreler gönderdi (hiçbiri çözülemedi), tehditler savurdu. Polise “Biraz dikkatli olsaydınız dün akşam beni parkta yakalayabilirdiniz” gibi mesajlar yolladı.

9n4YZGtIcs

Kimileri onun saldırısına uğradığını iddia etti, kimi yıllar önce işlenen cinayetlerin sorumlusu olarak onu gösterdi. Ama hiçbiri resmi olarak kabul edilmedi. Zodiac’ın kimliği de tespit edilemedi. En çok Arthur Leigh Allen adlı bir adam olmak üzere pek çok kişiden şüphelenildi ama sonuç çıkmadı. Geriye onun gizemini artıran şu cümleler kaldı: “Artık köle toplama yöntemimi değiştiriyorum.

4896907_orig

Kimseye söylemeyeceğim. Cinayetler işlediğim zaman rutin soygun, öfke sebebiyle öldürme + birkaç sahte kaza vs. gibi görünecekler.” Polis araştırma sırasında bazı hatalar yaptı Zodiac taksici Paul Stine’ı öldürdükten sonra olay yerinden ayrılırken, polis telsizinden cinayet anons edildi. Ama nedense aranan kişinin siyah olduğu söylendi.

a408k

O nedenle Zodiac’ın yanından geçen, hatta onunla konuşan iki polis dedektifi ondan şüphelenmedi bile. Kurbanlardan Darlene Ferrin evliydi. Zodiac’ın onu önceden tanıdığına dair ciddi iddialar da ortaya atıldı. Ama polis Darlene’in kocasıyla hiç görüşmedi. Michael Magau 1991 yılında tetikçi olarak Arthur Allen Heigh’i teşhis etti.

Bunun için neden 20 yıl beklediği sorusuna şöyle cevap verdi: “Polis bana hiç resim göstermedi, sadece sorular sordu.” Cinayet kostümü Zodiac, Shepard ve Hartnell’e saldırdığı gün üzerinde tuhaf bir kostüm vardı. Kafasını tamamen kapatan, sadece göz ve ağız bölgesinde delikleri olan, vücudu neredeyse beline kadar örten bir maskeydi bu. Üzerinde de, zamanla kendi imzası haline gelen daire ve artıdan oluşan şekil yer alıyordu. Tanınmamayı garantiye almak için güneş gözlükleri de takmıştı.

-e2082e12ba573af2