Elm Sokağı Kâbusu Freddy Krueger Gerçek Mi ?

Parmaklarında keskin bıçaklar olan bir eldiven giyen , yüzü ve vücudu korkunç derecede yanmış, kırmızı, yeşil çizgili eski bir kazak giyen , başındaki şapkası ile kabusların tanıdık yüzü Freedy Kruger . Peki bu kabus bekçisi gerçek bir olaydan mı esinlendi ? Elm Sokağında Kabus (A Nightmare On Elm Street), Wes Craven tarafından yazılmış ve yönetilmiş 1984 yapımı Amerikan korku filmidir. John Saxon, Heather Langenkamp, Ronee Blakley, Amanda Wyss, Jsu Garcia, Robert Englund ve Johnny Depp adlı oyuncular filmin kadrosunda yer almaktadır.

Johny Depp, oyunculuğa ilk adımını bu filmle atmıştır. Film, Ohio’da Springwood isimli kurgusal bir kasabada birkaç gencin rüyalarında seri çocuk katili Freddy Krueger’ın hayaleti tarafından katledilmelerini konu alır. Film, korku türünde çok önemli bir yere kavuşmuş, filmin kötü adamı Freddy sinema tarihinde en çok bilinen kötü karakter olmuştur.

Craven filmin konseptini doğu dinleri üzerine çalışarak geliştirdiğini ifade etmiştir. Başka kaynaklar ise 1968’de Craven’ın Clarkson Üniversitesi’ndeki öğrencilerinin yaptığı bir film projesinden etkilendiğini söylerler. Bu film modern korku filmlerini tiye alıyordu. Ve Potsdam, New York’ta Elm Sokağı’nda çekilmişti. Filmde Potsdam şehrinin adı tersten yazılarak Madstop olarak değiştirilmişti. Ayrıca, tesadüf olarak, 1957’de 3 çocuğun katili olarak hapse atılan, Kanada’lı seri katil Peter Woodcock, 1982 yılında adını resmi olarak David Michael Krueger olarak değiştirmişti. Akıl hastanesine gönderilen Woodcock, burada dördüncü cinayetini işlemiştir. Bununla beraber Craven, Freddy Krueger karakterinin bu katille ilişkisi olmadığını söylemiştir. Craven, bu ismin çocukluk yıllarından geldiğini ifade ediyor. Okulda Fred Krueger isimli bir çocuk tarafından rahatsız edilen Craven, karakterin adının buradan geldiğini söylüyor. Ayrıca daha önceki filminde (The Last House on the Left, 1972) tecavüz suçlusunun adı Krug’du.

 

Başlangıçta çocuk istismarcısı olarak düşünülen karakter daha sonra çocuk katili olarak değiştirilmiştir. Wes Craven filmin senaryosunu yazmaya 1981 yılında yazmaya başladı. Senaryoyu çeşitli film şirketine götürmüşsede hepsi farklı sebeplerle geri çevirmiştir. İlginçtir ki senaryo (çocuklara yakın içerikler hazırlayan) Walt Disney Productions’a bile götürülmüştür. Paramount Pictures ise o sıralar yapımı süren Dreamscape (1984) filmiyle benzerliklerinden dolayı Craven’ı geri çevirmişti. En sonunda New Line Cinema isimli yeni, bağımsız bir şirket tarafından kabul edildi. Film, şirket tarihinde önemli bir yer tutar. Stüdyosunun Freddy’nin Evi olarak anılmasına sebep olmuştur.  Filmde kullanılan kurgusal adres 1428 Elm Sokağı’dır. Evin bulunduğu gerçek adres Los Angeles, California’daki 1428 North Genesee sokağıdır.

 

Filmin fikri, yönetmen Wes Craven’ın çocukluğunda yatıyor olabilir. Craven, Krueger’ın görünüşünü çocukken kendisini korkutmak için söylenen kırmızı-yeşil süveterli evsiz bir adama dayandırmıştır. Aslında  LA Times gazetesindeki bazı ilginç makalelerden ilham alınarak filmin anafikri oluşturulmuştur. Bu yazılarda Amerika’ya kaçan bir grup Kamboçya’lı mülteciden bahsediliyordu. Mültecilerin çocukları korkunç kabuslar görüyorlardı ve uyumayı reddediyorlardı. Hepsi de uykularında korkunç bir adamın kendilerini kovaladığını ve öldürmek istediğini söylediler , fakat çocukların savaş sonrası psikolojik bunalım halinde kabuslar gördüğüne kanaat getirilip ,Tıbbi tedavilerine başlandı, fakat uyumaları için ilaç verilen çocukların hepsi  ,uyuduktan kısa süre sonra öldüler.

Tıbbi ve adli raporlara göre hepsinin kalbi uykudayken durmuştu ve bazılarının vücutlarında açıklanamayan morluklar, kızarıklıklar ve çizikler oluşmuştu. Hiçbirinde görülen bir kalp rahatsızlığı olmadığı için, olay içinden çıkılmaz bir hal aldı ve zamanın uygunsuz koşullarında çokta incelenmeyip kapatıldı. Fakat ölen çocuklardan birinin yaşlı bir akrabası çocuklara bir kabus cininin musallat olduğunu ve onun öldürdüğünü iddea ediyordu. Tabi bunlarda yaşlı bir kadının batıl saçmalıkları olarak dinlenmeyip unutuldu.  Buna ek olarak bir gece bu olayı inceleyen  genç Craven pencereden içeri yüzü yanmış  yaşlı bir adam gördü. Adam durdu ve Craven’a baktı. Sonra yürüyüp gitti. Bu adam Freddy Krueger’ı yaratmak için bir ilham kaynağı olmuştu.  Belki de ortaya çıkan bu karakter çocukların katili kabus cininin perdeye yansımış bir silüetiydi.

 

 

    1. Esvet Özer 11 Eylül 2017

    Leave Comments