Ana sayfa Gizemler Elm Sokağı Kâbusu Freddy Krueger Gerçek Mi ?

Elm Sokağı Kâbusu Freddy Krueger Gerçek Mi ?

790
1
PAYLAŞ

Parmaklarında keskin bıçaklar olan bir eldiven giyen , yüzü ve vücudu korkunç derecede yanmış, kırmızı, yeşil çizgili eski bir kazak giyen , başındaki şapkası ile kabusların tanıdık yüzü Freedy Kruger . Peki bu kabus bekçisi gerçek bir olaydan mı esinlendi ? Elm Sokağında Kabus (A Nightmare On Elm Street), Wes Craven tarafından yazılmış ve yönetilmiş 1984 yapımı Amerikan korku filmidir. John Saxon, Heather Langenkamp, Ronee Blakley, Amanda Wyss, Jsu Garcia, Robert Englund ve Johnny Depp adlı oyuncular filmin kadrosunda yer almaktadır.

Johny Depp, oyunculuğa ilk adımını bu filmle atmıştır. Film, Ohio’da Springwood isimli kurgusal bir kasabada birkaç gencin rüyalarında seri çocuk katili Freddy Krueger’ın hayaleti tarafından katledilmelerini konu alır. Film, korku türünde çok önemli bir yere kavuşmuş, filmin kötü adamı Freddy sinema tarihinde en çok bilinen kötü karakter olmuştur.

11456 1024x576 - Elm Sokağı Kâbusu Freddy Krueger Gerçek Mi ?

Craven filmin konseptini doğu dinleri üzerine çalışarak geliştirdiğini ifade etmiştir. Başka kaynaklar ise 1968’de Craven’ın Clarkson Üniversitesi’ndeki öğrencilerinin yaptığı bir film projesinden etkilendiğini söylerler. Bu film modern korku filmlerini tiye alıyordu. Ve Potsdam, New York’ta Elm Sokağı’nda çekilmişti. Filmde Potsdam şehrinin adı tersten yazılarak Madstop olarak değiştirilmişti. Ayrıca, tesadüf olarak, 1957’de 3 çocuğun katili olarak hapse atılan, Kanada’lı seri katil Peter Woodcock, 1982 yılında adını resmi olarak David Michael Krueger olarak değiştirmişti. Akıl hastanesine gönderilen Woodcock, burada dördüncü cinayetini işlemiştir. Bununla beraber Craven, Freddy Krueger karakterinin bu katille ilişkisi olmadığını söylemiştir. Craven, bu ismin çocukluk yıllarından geldiğini ifade ediyor. Okulda Fred Krueger isimli bir çocuk tarafından rahatsız edilen Craven, karakterin adının buradan geldiğini söylüyor. Ayrıca daha önceki filminde (The Last House on the Left, 1972) tecavüz suçlusunun adı Krug’du.

the last house on the left 1972 pic - Elm Sokağı Kâbusu Freddy Krueger Gerçek Mi ?

 

Başlangıçta çocuk istismarcısı olarak düşünülen karakter daha sonra çocuk katili olarak değiştirilmiştir. Wes Craven filmin senaryosunu yazmaya 1981 yılında yazmaya başladı. Senaryoyu çeşitli film şirketine götürmüşsede hepsi farklı sebeplerle geri çevirmiştir. İlginçtir ki senaryo (çocuklara yakın içerikler hazırlayan) Walt Disney Productions’a bile götürülmüştür. Paramount Pictures ise o sıralar yapımı süren Dreamscape (1984) filmiyle benzerliklerinden dolayı Craven’ı geri çevirmişti. En sonunda New Line Cinema isimli yeni, bağımsız bir şirket tarafından kabul edildi. Film, şirket tarihinde önemli bir yer tutar. Stüdyosunun Freddy’nin Evi olarak anılmasına sebep olmuştur.  Filmde kullanılan kurgusal adres 1428 Elm Sokağı’dır. Evin bulunduğu gerçek adres Los Angeles, California’daki 1428 North Genesee sokağıdır.

Coverphoto Elm Street 1050x591 1024x576 - Elm Sokağı Kâbusu Freddy Krueger Gerçek Mi ?

 

Filmin fikri, yönetmen Wes Craven’ın çocukluğunda yatıyor olabilir. Craven, Krueger’ın görünüşünü çocukken kendisini korkutmak için söylenen kırmızı-yeşil süveterli evsiz bir adama dayandırmıştır. Aslında  LA Times gazetesindeki bazı ilginç makalelerden ilham alınarak filmin anafikri oluşturulmuştur. Bu yazılarda Amerika’ya kaçan bir grup Kamboçya’lı mülteciden bahsediliyordu. Mültecilerin çocukları korkunç kabuslar görüyorlardı ve uyumayı reddediyorlardı. Hepsi de uykularında korkunç bir adamın kendilerini kovaladığını ve öldürmek istediğini söylediler , fakat çocukların savaş sonrası psikolojik bunalım halinde kabuslar gördüğüne kanaat getirilip ,Tıbbi tedavilerine başlandı, fakat uyumaları için ilaç verilen çocukların hepsi  ,uyuduktan kısa süre sonra öldüler.

Smiling kids Music Drama and Dance in Cambodia - Elm Sokağı Kâbusu Freddy Krueger Gerçek Mi ?

Tıbbi ve adli raporlara göre hepsinin kalbi uykudayken durmuştu ve bazılarının vücutlarında açıklanamayan morluklar, kızarıklıklar ve çizikler oluşmuştu. Hiçbirinde görülen bir kalp rahatsızlığı olmadığı için, olay içinden çıkılmaz bir hal aldı ve zamanın uygunsuz koşullarında çokta incelenmeyip kapatıldı. Fakat ölen çocuklardan birinin yaşlı bir akrabası çocuklara bir kabus cininin musallat olduğunu ve onun öldürdüğünü iddea ediyordu. Tabi bunlarda yaşlı bir kadının batıl saçmalıkları olarak dinlenmeyip unutuldu.  Buna ek olarak bir gece bu olayı inceleyen  genç Craven pencereden içeri yüzü yanmış  yaşlı bir adam gördü. Adam durdu ve Craven’a baktı. Sonra yürüyüp gitti. Bu adam Freddy Krueger’ı yaratmak için bir ilham kaynağı olmuştu.  Belki de ortaya çıkan bu karakter çocukların katili kabus cininin perdeye yansımış bir silüetiydi.

ruyada kabus gormek 680x385 - Elm Sokağı Kâbusu Freddy Krueger Gerçek Mi ?

 

 

Comments

comments

PAYLAŞ
Önceki makaleYeraltından Gelen Cehennem Sesleri ve Kola Derin Sondajı Gerçeği
Sonraki makaleDemir Maskeli Adam
Sevgili Gizemler ve Bilinmeyenler takipçileri sizlere elimden geldiğince Dünyanın dört bir yanından ve yurdumuzdan farklı ve değişik konular sunmak için uğraşmaktayım. Bu gerçekten ciddi bir zaman ve emek isteyen bir iş, gerek çeviriler olsun, gerek düzenlemeler ve konu ile ilgili görselleri bulmak olsun. Siz gizem dostlarına daha etkili olmak adına şu anda kanalımı daha verimli bir hale getirmek için çalışmalar başlatmış durumdayım. Bu sebepten kanalıma abone olup , videolarımı sosyal medyada paylaşmanız kanalımızın büyümesini sağlayacak ,ayrıca seyrettiğiniz videoya like verip ,konuların altına yapacağınız kısacık bir yorum bile. Bu emeklere biraz olsun katkı sağlayacaktır.Ayrıca videoları sosyal medyada paylaştıp, tavsiye ettikçe kanalımızda gelişecektir.Siz gizem dostlarının bu emekleri boşa geçirmeyeceğini biliyor ve değerli yorumlarınızı bekliyorum. Gizemli videolarda görüşmek üzere. Teşekkürler

1 YORUM

  1. Bir rukye ile bunlar giderdi duzelirdi ama..yapmamislar..bu varliklar kimyasal ilaçları çok seviyor ve ilaçtan besleniyorlar..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here