Ana sayfa Demonlar ve Mitolojik Varlıklar Denizkızlarının Gerçek Olduğu Bazı Tarihsel Kanıtlar Var Mı?

Denizkızlarının Gerçek Olduğu Bazı Tarihsel Kanıtlar Var Mı?

927
0
PAYLAŞ

Birinci yüzyılda, Roman naturalist Pliny the Elder, yüzyıllarca Avrupa bilimini şekillendirecek Doğa Tarihi adlı bir kitap yazdı. Doğal Tarihte Pliny, nereids (su perisi – deniz kızı) dediği yarı insan, yarı balık yaratıklar hakkında yazılar yazdı. Bu deniz kızlarının bir kısmı insan olmasına rağmen, Pliny “bedenin insan figürüne benzemeyen kısmı tümüyle pullarla dolu” dedi.

92199bc042c24c5e9fde0d1920369b7d - Denizkızlarının Gerçek Olduğu Bazı Tarihsel Kanıtlar Var Mı?

Pliny birebir deniz kızlarını görmemişti, ama gerçek olduklarına olan inancı için bir kaynak sağladı. İmparator Augustus’un Fransa’daki askeri subaylarından biri, “deniz kıyısında ölü” bir deniz kızı yığını bulduğunu yazdı. Pliny ayrıca gemiler uzun süre beklerse, gemilere gece tırmanan ve batıran deniz adamları olduğunu da söyledi.

Ünlü denizci Christopher Columbus da Amerika`ya ilk yolculuğunda üç deniz kızıyla karşılaşmıştı. Columbus, 1493 yılının Ocak ayında Haiti sahilindeki deniz kızlarını fark etti. Deniz kızları hakkında “söylenilen kadar güzel olmadıklarını çünkü bazılarının yüzlerinin erkeksi özelliklerinin olduğunu” yazdı.

ba2e591bfbf4e7679ba8e8844a212f4e mermaids and mermen antique illustration - Denizkızlarının Gerçek Olduğu Bazı Tarihsel Kanıtlar Var Mı?

Görünüşe göre deniz kızlarını tavsir eden tüm Avrupa sanatı, güzelliklerini abartmıştı.

Bu denizkızı benzeri yaratıklar, 16. yüzyılın ortalarında Antwerp’te görülmeye başladı. Denizciler onlara Jenny Hanivers der.

Yüzyıllar boyunca, Jenny Haniver`ların varlığı, deniz kızı benzeri yaratıkların okyanusta yaşadığının kanıtı niteliğindeydi. Başka bir görüşe göre, Jenny Haniver`lar şeytan balığı olarak adlandırılıyorlardı ve onların Mesih`in (Hz. İsa) düşmanları olduklarını iddia ediyorlardı.

Mashhad museum PARI DARYAEI 531x1024 - Denizkızlarının Gerçek Olduğu Bazı Tarihsel Kanıtlar Var Mı?

Ünlü Yüzbaşı John Smith, 1614’te denizkızı gördüğünü, Edward Snow’s Incredible Mysteries and Legends of the Sea adlı kitabında şu cümlelerle anlattı. Newfoundland sahillerinde bir denizkızı gördüm. Aniden uzun yeşil saçlarını farkettim bu ona son derece çekici bir dişilik vererek insanı resmen büyülüyordu.

Deniz kızının da büyük gözleri, ince şekilli bir burnu ve “iyi biçimlendirilmiş kulakları” vardı. Kaptan Smith denizkızına baktığı anda aşık oldu tabiki de belden aşağısının balık olduğunu fark edene kadar.

Giands and... aliens 1024x525 1024x525 - Denizkızlarının Gerçek Olduğu Bazı Tarihsel Kanıtlar Var Mı?

Deniz kızlarına sadece denizciler değil birçok insan da tanık olmuştur. Thomas Raynold adında bir çiftçi 1603’te, Pendine yakınlarındaki Galler sahilinde bir deniz kızı görmüştür. Raynold yaratığı gördükten sonra üç saat boyunca başka yaratık bulabilmek için etrafa bakındı.

Bu olaydan sonra Pendine’den William Saunders, Raynold ve diğer tanıkları inceledi. 1604’te deniz kızı tasviri için bir resim çizildi. Onu “belinden yukarı doğru bir kadın şeklinde ortaya çıkan canavar balık” olarak tanımladılar.

18.yüzyılda, Avrupalılar Hint Okyanusu ve Güney Pasifik’te koloniler kurmuştu.Doğu Hindistan’daki Avrupalılar, Avrupa’da hiç görülmemiş bitki ve hayvanlarla karşılaştılar. Egzotik yaratıklardan biri, ressam Samuel Fallours’un 1718 çiziminde de yer alan deniz kızıydı.

UB Utrecht   Louis Renard   1782   Natuurlyke Historie   page 267 1024x814 - Denizkızlarının Gerçek Olduğu Bazı Tarihsel Kanıtlar Var Mı?

Fallours, bir denizkızı yakaladığını ve evine getirdiğini iddia etti. Daha sonra deniz kızı resmini kendi elleriyle çizdi. Fallours, denizkızının bir su kabı içinde yaşadığını ve bir fare gibi gıcırdadığını iddia ediyordu. Dört gün sonra, deniz kızı yemek yemeyi reddettiği için açlıktan öldü.

Deniz kızlarının çoğu tasvirleri, denizcileri güzellikleriyle cezbeden kadınlar olarak gösterilirdi. Ama 13. yüzyılda Norveç dilinde yazılmış bir el yazmasında mermen canavarlar olarak tanımlandılar. “Canavar uzun boylu ve düz bir şekilde sudan yükseliyor”. “Bir erkek gibi omuzları vardı ama elleri yoktu…” Hiç kimse vücudunun bir balık ya da bir insan gibi olduğunu anlayabilecek kadar yakından gözlemleyemedi. Başka bir görüşe göre, canavar balıklar aynı zamanda bir kıyamet belirtisiydi. Canavar kendini gösterdiğinde, insanlar her zaman bir fırtınanın takip edeceğinden emindi.

scan 41 1024x519 - Denizkızlarının Gerçek Olduğu Bazı Tarihsel Kanıtlar Var Mı?

Tabiki de bu kadar hikayenin ardından resmi açıklamalar yayımlandı. NOAA, ya da Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından, “suda yaşayan insani hayvanlara ait hiçbir kanıt bulunamamıştır” açıklaması yapıldı. Onlara göre, denizciler haftalar ya da aylar sonra denizde çıldırdılar ve deniz kızına benzer hayali yaratıklar gördüklerini zannedip insanlara anlattılar bu efsaneler de böyle dilden dile yayıldı.

Peki ya Jenny Hanivers? Ve denizkızı gördüğünü iddia eden tanıklar ?

Christopher Columbus Haiti sahilinde üç denizkızı gördüğünde, muhtemelen Manatee`leri görüyordu. Kolomb’un tarif ettiği gibi, Manatee`ler özellikle sığ sularda, denizden yükselebilirler. Ayrıca, ön ayakları üzerinde parmak gibi kemikler ve başlarını döndürmelerine izin veren bir boyunları var ve Manatee`ler, Columbus’un dediği gibi çirkin bir denizkızına dönüşebiliyor… Columbus muhtemelen gerçek deniz kızlarını görmemiş olsa da Manatee`leri keşfetti. Zaten Columbus’un ne aradığına dair hiçbir fikri yoktu. Ayrıca, ölümüne kadar Amerika’yı değil, Asya’yı keşfettiğini ısrarla söyledi.

16 - Denizkızlarının Gerçek Olduğu Bazı Tarihsel Kanıtlar Var Mı?

Manatee`ler ve dugonglar, deniz kızı olmasalar da , biyolojik sınıflandırmaları Sirenia (bir çeşit deniz canlısı) düzenindedir. Muhtemelen bir çeşit mitolojik yanlış tanımlama olgusuydu bunların hepsi.

fig02 017 - Denizkızlarının Gerçek Olduğu Bazı Tarihsel Kanıtlar Var Mı?

Başka bir aldatma durumu ise, Jenny Hanivers idi. Denizciler turist çekmek ve onlara bir şeyler satmak için böyle hikayeler uydurdular. Denizciler, kıkırdaklı balıkların karkaslarını kurutmuş, uymuş ve cilalamışlar. Onları deniz kızları, iblisler ve şeytan balıklarına benzetmişlerdir. P.T. tarafından sergilenen Fiji denizkızı gibi…

6406e9ae374ca0844057f9a761d821a9 480x1024 - Denizkızlarının Gerçek Olduğu Bazı Tarihsel Kanıtlar Var Mı?

İsviçreli natüralist Conrad Gesner da, denizcilerin gördüklerini basitçe şekil bozukluğu olarak tanımladı. Ancak günümüz insanları ve o dönemde yaşayanlar efsaneye inanmayı tercih etti.

Okyanus, Dünya yüzeyinin% 71’ini kapsar ve NOAA’ya göre, okyanusun% 95’inden fazlası araştırılmamıştır. İnsan gözüyle görülmeyen denizin derinliklerinde ne saklanabileceğini kim bilir? Okyanuslarda bir yerlerde gizlenen deniz kızları var mıdır?

A mermaid with measuring scale. Line engraving by B. Cole Wellcome V0007464ER 581x1024 - Denizkızlarının Gerçek Olduğu Bazı Tarihsel Kanıtlar Var Mı?

Eh, muhtemelen değil. Ama her ihtimale karşı, bir Manatee gibi görünebileceklerini aklınızdan çıkarmayın.

 

Özet
Yayınlanma tarihi
Başlık
Denizkızlarının Gerçek Olduğu Bazı Tarihsel Kanıtlar Var Mı?

Comments

comments

PAYLAŞ
Önceki makaleSu Altı Piramitleri
Sonraki makaleDiğer Boyutlara Geçen İnsanlar
Sevgili Gizemler ve Bilinmeyenler takipçileri sizlere elimden geldiğince Dünyanın dört bir yanından ve yurdumuzdan farklı ve değişik konular sunmak için uğraşmaktayım. Bu gerçekten ciddi bir zaman ve emek isteyen bir iş, gerek çeviriler olsun, gerek düzenlemeler ve konu ile ilgili görselleri bulmak olsun. Siz gizem dostlarına daha etkili olmak adına şu anda kanalımı daha verimli bir hale getirmek için çalışmalar başlatmış durumdayım. Bu sebepten kanalıma abone olup , videolarımı sosyal medyada paylaşmanız kanalımızın büyümesini sağlayacak ,ayrıca seyrettiğiniz videoya like verip ,konuların altına yapacağınız kısacık bir yorum bile. Bu emeklere biraz olsun katkı sağlayacaktır.Ayrıca videoları sosyal medyada paylaştıp, tavsiye ettikçe kanalımızda gelişecektir.Siz gizem dostlarının bu emekleri boşa geçirmeyeceğini biliyor ve değerli yorumlarınızı bekliyorum. Gizemli videolarda görüşmek üzere. Teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here