Buz Adamı Mumyasının Laneti

Buz Adamı Mumyasının Laneti

1991 yılında Avusturya- İtalya sınırındaki Ötzlar Alplerinde keşfedildiği için bu mumyaya “Ötzi” adı verildi. Onun en ilginç yanı, doğanın elleriyle mumyalanmış ve günümüze kadar gelmiş olması. Ama “Buz Adam” lakaplı bu mumyanın gizemi bununla bitmiyor. Ötzi isimli mumya, hem tüm insanlardan farklı üstün fiziksel özellikleriyle hem de onu incelemeye kalkanları saran lanetiyle birçok sırrı içinde barındırıyor. “Buz Adam”, Ötzi’nin ölümü üzerine şimdiye kadar birçok spekülasyon ortaya atıldı. İlk olarak ölüm sebebinin kar fırtınası olabileceği söylendi. Sonraları ise Roma Öncesi çağlarda ölen; cesedi doğal şartlarla mumyalanan ve cinayete kurban gittiği düşünülen Tollund ve Lindow mumyalarının bulunmasıyla, cinayet şüphesi de doğdu.

Ötzi’nin keşfi ve üzerindeki araştırmalar ile şu veya bu şekilde bağlantılı 7 kişi aradan geçen 14 yıl içinde ölmüştür. Kimileri bu ölümleri bir lanete bağlarken, kimileri de tesadüf olarak yorumlamaktadır. Ötzi üzerinde yakın çalışmalar yürütmüş bazı araştırmacı ve bilim adamının da ölmemiş olduğunu burada belirtmek gerekir. ‘Lanet’ 1992’de Ötzi’nin vücudunu inceleyen adli tıp ekibinin şefi Dr. Rainer Henn’in ölümü ile başlamıştır. Dr. Henn, Ötzi hakkında vereceği bir konferansa giderken, arabasıyla bir başka arabaya kafa kafaya çarparak can vermiştir. İkinci ‘kurban’ Dr. Henn’i ve diğerlerini Ötzi’nin bulunduğu yere götüren ve sonradan turistler için Ötzi turları düzenlemeye başlayan dağcı Kurt Fritz olmuştur. Pek çok dağcının başına gelebildiği gibi, çığ altında kalmıştır Avusturyalı gazeteci Rainer Hoelzl üçüncü ‘kurban’ olmuştur.

oetzi_die_mumie oetzi-104-_v-varxl_796be6

Ötzi’nin yerinden çıkarılışını ve sonrasındaki incelemeleri, yakın plan röportaj hakkı elde etmiş tek gazeteci sıfatıyla filme almış ve filmi bütün dünyada gösterilmiştir. Filmin gösterime girmesinden birkaç ay sonra, bir tür beyin tümörü olduğu düşünülen gizemli bir hastalığa yakalanmış, ve kısa sürede büyük acılar içinde ölmüştür. Dördüncü ‘kurban’ Ötzi’yi bulan Alman turist Helmut Simon’dur. Simon, Ötzi üzerinde hak elde edebilmek için açtığı 75.000 Dolar tazminat içeren bir davayı kazanmasını kutlamak üzere, keşfini gerçekleştirdiği bölgeye dönerken, güzel havada yola çıkmış olmasına rağmen, yolda kar fırtınasına yakalanmış ve Ötzi’nin ölüm yerinden 200 kilometre kadar mesafede, yüz metrelik bir uçuruma düşmüştür. Henüz dava sonuçlarını kesinleştirecek imzayı atmamış olduğundan, dul bayan Simon 75.000 Dolar’ı alamamıştır.

oetzi-otzi-iceman-new-reconstruction-details-mummy_32910_600x450

**HOLD FOR RELEASE AT  2 PM EST--FILE** In this file picture from the South Tyrol Museum of Archaeology released on Sept. 25, 2000, a researcher prepares to take samples of the 5,200-year-old body of a Bronze Age hunter known as "Oetzi" in Bolzano, Italy. The iceman, found in an Alpine glacier, was born in a valley in what is now northern Italy and didn't travel far from home, an international team of researchers has concluded.(AP Photo/Augustin Ochsenreiter, S.Tyroi Museum of Archaeology)

Helmut Simon’un gömülmesinden bir saat kadar sonra, yollarını kaybetiklerinde Simon çiftini aramaya çıkan ekibin şefi olan Dieter Warnecke 45 yaşında kalp krizinden ölmüştür. Ötzi’nin vücudunu bakterilere ve mantarlara karşı korumak üzere bir yöntem geliştiren Innsbruck’lu profesör Friedrich Tiefen Brunner Ocak 2005’de açık kalp ameliyatı esnasında ölmüştür. Tiefenbrunner’ın bulunduğu bilimsel ekibe şeflik eden ve Ötzi konusundaki bir numaralı uzman olan arkeolog Konrad Spindler, 5 ölümden sonra artık dile getirilmeye başlanan lanet söylentilerini, ‘ne yani? sırada ben mi varım? medya palavrası bunlar,’ diyerek inkar etmekteydi. Nisan 2005’de evvelce mevcut bir kronik hastalığı olan ALS ‘den vefat etmiştir. Son olarak, Ekim 2005’de, Avusturalyalı Dr Tom Loy ‘lanet’in son kurbanı olmuş, Ötzi hakkında bir kitaba son rötuşlarını koyarken ölmüştür. Sayı böylece 7’ye çıkmış olmaktadır.

oetzi_eurac2 o972027a mumie129_1 1406897643597_Image_galleryImage_Otzi_mummy_jpg 7654729748_ae0272837d_z

  • Leave Comments