Arjantin de Yakalanan Yaratık Kurtadam mı?

Yerel basında çıkan haberlere göre, Santa Fe, Arjantin, sokaklarında geceleri ortaya çıkan bir yaratık insanları korkutmakta, insanları gördüğünde kaçtığı söylenen yaratığın köpeğe benzediği ve 1.5 – 2 metre kadar olduğu söylenmekte. Ayrıca yaratığın en son iki köpeğe saldırıp parçalayarak öldürdüğü söylenmekte, bu köpeklerin cinsleri ise Alman Kurdu ve Pitbull.

Ama bir güvenlik kamerası görünüşe göre canavarın resmini çekmeyi başarmış. Şimdi bütün Arjentin deki uzmanlar bu yaratığın ne olduğunu bulmak için uğraşmakta, bunun bir kurtadam olduğunu söyleyenler bile var . Fakat resme baktığımda gördüğüm şeyde kişisel görüşüm uyuz hastalığı yada başka bir hastalıktan tüyleri dökülmüş büyük bir çoban köpeği. Hastalık beynine de etki ettiği için belki de kuduz gibi önüne çıkan her şeye saldırmakta.

Peki bu yaratık ne olabilir?

Bu sorunun cevabını aramadan önce benzer bir olaya daha bakalım Ağustos 11, 2014 tarihinde  Kurtadam görüldüğüne dair yüzlerce ihbardan sonra , Brezilya’daki kasaba sakinleri korkudan dehşete kapılınca gece vakti sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Iddialar  Brezilya’nın São Gonçalo de Campos da arka ayağıyla sürünen canavar gibi bir şeyin tüyler ürpertici görüntüleri ile desteklenmektedir.Dahası, tek şanssız adam Lycanthrope yolu yaratığın yolu ile kesişince ve hayatı pahasına kaçmayı başardı.

Yetkililer bu görüntüleri (bir ayı yada şempanze kıyafeti giymiş biri ? ) olarak yorumlasalar da. Bir güvenlik kamerasına geçmiş ‘Pingo’ lakaplı bir tanık bunun gerçek olduğuna dair yemin etmekte. Pingonun açıklamasına göre, varlık oldu kıllı, yüksekliği en fazla 1,5 metre, ” siyah bir canavar, yaratık yada kurtadam “ kıvranırken gördüğü için onun dönüşüm sürecinde olabileceğini söylüyor . 2008- 2009 tarihinde de polis merkezine  benzer ihbarlar yapılmıştı ve 2015 de bir benzin istasyonunun güvenlik kamerası başka bir kare yakalamıştı, bu da yaratığın aynı çevrede var olduğunu göstermektedir.

Peki Arjantindeki bu yaratık kurtadam olabilir mi? Kurtadam Bir insanın bir hayvan, özellikle de kurt biçimine girebilmesidir. Kurt adam söylencesinin çıkış kaynağı hakkında yeterli bir açıklama değildir. Genelikle bir kurt tarafından ısırılma ya da belirli ayda doğma olayı diye bilinir. Çok eskiden beri çeşitli kaynaklarda ve toplumlarda kurt adam öykülerine rastlanmaktadır. Farklı coğrafyalarda yaşayan insan topluluklarında sadece kurt adamlık değil çeşitli insan hayvan karışımı yaratıklara da rastlanmaktadır.

Kurt adamlık Türkçe adındaki gibi Kurt kısmı doğrudur ancak kurtadamlar sadece erkek olmak zorunda değildir, kadın’da olabilirler. Bir inanışa göre; Yıl 170’de ilk defa Orta Asyada gerçekliği kanıtlanmıştır. Bir mektupta Kurt adam lanetinden bahsedilir. Kurt adamlar doğuştan olanlar MART ayında olduğu söylenir. Mart ayında olması gerekenden 2 fazla kere dolunay vardır. 3 ile 18 günleri arasında da olay belirtilmiştir ama yazı çok net olamadığı için anlaşılamamıştır. Yazıya göre bunun bir lanet değil güç olarak bildirir. Kurt adamların, Gözlerinde renk değişikliği, köpek dişlerinde büyüklük ve sivrilik, doğaüstü güçler olarak tanımlanır.

Peki bu yaratık bir kurtadam olabilir mi? İnce ve cılız vücuduna karşın pitbull ve kurtköpeği gibi güçlü 2 köpeği parçalayabilen bu yaratık başka ne olabilir? Resme dikkatli bakınca hayvanın pençelerinin normalden daha geniş ve büyük olduğu görülmekte .

Gösterdiği özellik ve diğer teori olarak bu yaratık Chupacabra olabilir mi?

Chupacabra; 50 yıldan fazladır tüm Kuzey ve Güney Amerika genelinde hayvancılık sahiplerine musallat olmuş, efsanevi bir yaratıktır. Kuzey ve Güney Amerika’da oldukça popüler hale gelen en ilginç yaratık Chupacabra, “keçi emen” anlamına gelen İspanyolca bir kelimedir.

Bu yaratık kriptozooloji toplumu içinde çok daha öncesinden tartışma konusu olmuştur. 1975 yılında, Porto Riko’nun Moca kasabasında çok sayıda ölü çiftlik hayvanları bulunmuştur. Söylentiye göre, tüm bu ölü hayvanların vücutlarında bütün kanlarının emildiği dairesel delinme yaraları vardı. Bu durum size de vampir hikayelerini anımsatmıyor mu? O zamanlarda gizemli avcı ile ilgili teoriler ortaya konuldu. Bir kaç benzer olay da Maine, Şili, Meksika, Brezilya hatta Filipinler ve Rusya dahil olmak üzere diğer yerlerden de bildirildi. Başta keçiler olmak üzere, çeşitli çiftlik hayvanlarının öldürülmesi haberleri çeşitli ülkelerden gelse de, Chupacabra’nın kötü şöhreti yaklaşık 1990 yılından beri yaygınlaşmış görünüyor.

Chupacabra’nın olası varlığı hakkında bir rapor, 1995 yılının Mart ayında Porto Riko’dan geldi. Raporda, vücutlarında hiç bir kan izi kalmayan 8 adet koyunun bulunduğu yazılmıştır. Cesetlerin hepsinde göğüslerinin yakınında üçer tane olmak üzere, içinden kanlarının emildiği düşünülen yaralar bulunmuştur. Aynı yılın Ağustos ayında Porto Riko’nun Canóvanas kasabasında, Madelyne Tolentino adında bir bayan evcil hayvanlar da dahil olmak üzere 150 kadar hayvanı öldüren vahşi ve tuhaf bir yaratık gördüğünü iddia etti. O yaratığı gören ilk görgü tanığı olmuş ve efsanenin özellikle Amerika’da daha da yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Bugüne kadar Kuzey ve Güney Amerika’nın çeşitli bölgelerinden, Chupacabra görüldüğüne dair çok sayıda rapor elde edilmiştir. Bireysel Görgü tanıklarının rivayet açıklamalarında bir takım farklılıklar olmakla birlikte, kendilerini tekrarlayan bazı ortak özellikleri vardır.

İşte Chupacabra’nın muhtemel görünümü:

-Chupacabra’nın yüksekliği yaklaşık 1.22-1.52 metredir.

-Başı oval şekillidir ve kırmızı parlayan ateşli gözleri vardır.

-Başının tepesinden omurgasının ucuna kadar ona acımasız bir görünüm veren sivri uçlu dikenleri vardır.

-Bir kurbağaya çok benzeyen benekli lekeleri olan yeşil renkli bir cildi var. Bununla birlikte, bazı kişiler yaratığın büyük bir kertenkele gibi göründüğünü iddia etmektedir.

-İki ayağının üzerinde durabilse de hız kazanmak için 4 uzvunu da kullanmaktadır. Bazıları Chupacabra’nın yürüyüşünün bir maymun gibi olduğunu söylerken, bazı görgü tanıklarına göre kanguruya benzemektedir.

-Çoğu görgü tanığına göre belirgin dişleri vardır. Bu bir bakıma kurbanların üzerindeki dairesel kesileri açıklamaktadır.

-Canavar hakkında bir başka iddiada çok güçlü ve keskin, kükürt gibi bir kokuya sahip olmasıdır. Ancak bu en çok tartışılan iddiadır çünkü hiç bir koku almadığını söyleyen bir çok tanık da vardır. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda yaratığın bazı videolarının çekildiği de iddea edilmiştir.

Yaratığın olası görünümü hakkındaki açıklamaların bolluğu nedeniyle, olası kökeni ile ilgili de birçok teori önerilmiştir. En yaygın olanlardan biri uzaylılarla ilgilidir. Bazı insanlar bu yaratığın uzaylıların bizim gezegenimizde geride bırakmış oldukları hayvanlarından biri olduğuna inanıyor. Başka bir teori yaratığın aslında yanlış giden bir NASA hayvan-uzaylı melezleme deneyinin sonucu olduğudur.

Yukarıdaki tartışma göz önüne alındığında, herhangi bir kanıt bulunmadığından Chupacabra’nın gerçekten var olabileceğini söylemek doğru olmaz ancak yaratığı gördüğünü iddia eden yüzlerce insanın iddialarını göz ardı etmek de zordur. Aslında bu yaratığın var olup olmadığını söylemek için henüz erken. Daha ileri araştırmalar ve yeni görgü tanıkları bambaşka sonuçlara ulaşmamıza neden olabilir.

Peki ya bu yaratık aslında bildiğimiz bir türse? Xoloitzcuintli  yada Xolo Meksika ya özgü için kısa, tüysüz birköpek ırkıdır.  standart boyutlardaki bu köpek. Meksika tüysüz köpeği  olarak da bilinmektedir.Aztek ve tolteklere kadar uzanan tarihi ırkı ile bu köpek çekilen resime fazlasıyla benzemektedir. Fakat söylenen boyutun fazlalığı ve bazı farklar onun ya bir hastalık yüzünden değişkenlik gösterdiği, yada gizli bir deney sonrası kaçıp çevreye korku saldığı muhtemeldir.

  • Leave Comments