You are here: Home » Gizemler » Anadolu’nun Gizemli Mumyaları

Anadolu’nun Gizemli Mumyaları

Anadolu’nun Gizemli Mumyaları

Anadolu Mumyaları ve Mısır mumyalarından pek çok açıdan farklılar…. Dünyada bilinen, iç organlarıyla birlikte mumyalanan tek örnekler olma unvanına sahip İlhanlı soylularının mumyaları, Amasya Müzesi’nde sergileniyor. Amasya müzesinde sergilenen Anadolu mumyaları, gerek yaşadıkları kültür dönemi, gerekse koruma yöntemleriyle benzersiz özellikler taşıyor. Mumyalar bölümünün ziyaretçilerin en fazla ilgisini çeken kısımlardan biri olduğunu belirten Amasya Müzesi Müdürü Celal Özdemir, “Müzeye gelen ziyaretçiler ilk önce mumyaları görmek istiyor. Mumyalardan 4’ü çocuk, 4’ü yetişkin olmak üzere toplam 8 adet mumya sergiliyoruz.

1136535

Mumyalarımızın diğer özelliği ise Müslüman olmaları ve iç organlarının içerilerinde bulunuyor olmaları. Müzemize 2002 yılında ‘National Geographic’ kanalı araştırmacıları geldi ve mumyalar üzerinde endoskopik incelemelerde bulundu ve röntgenleri çekildi. İnceleme esnasında iç organların hala mumyalar içerisinde olduğu tespit edildi. Özellikle çocukların yaşamış oldukları, beslenmeden kaynaklanan hastalıkları dahi tespit edildi. Mumya dendiği zaman akla ilk gelen Mısır mumyalarıdır. Ama buradakiler Mısır mumyalarından farklı. Çünkü onardaki mumyaların tamamının iç organları çıkartılmış. Bizdekilerin ise içi organları halen içerlerinde.” dedi.

1462989_173949562802728_330967630_n

Sevgili Gizemler ve Bilinmeyenler takipçileri sizlere elimden geldiğince Dünyanın dört bir yanından ve yurdumuzdan farklı ve değişik konular sunmak için uğraşmaktayım. Bu gerçekten ciddi bir zaman ve emek isteyen bir iş, gerek çeviriler olsun, gerek düzenlemeler ve konu ile ilgili görselleri bulmak olsun. Siz gizem dostlarına daha etkili olmak adına şu anda kanalımı daha verimli bir hale getirmek için çalışmalar başlatmış durumdayım. Bu sebepten kanalıma abone olup , videolarımı sosyal medyada paylaşmanız kanalımızın büyümesini sağlayacak ,ayrıca seyrettiğiniz videoya like verip ,konuların altına yapacağınız kısacık bir yorum bile. Bu emeklere biraz olsun katkı sağlayacaktır.Ayrıca videoları sosyal medyada paylaştıp, tavsiye ettikçe kanalımızda gelişecektir.Siz gizem dostlarının bu emekleri boşa geçirmeyeceğini biliyor ve değerli yorumlarınızı bekliyorum. Gizemli videolarda görüşmek üzere. Teşekkürler

http://www.gizemlervebilinmeyenler.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir